Спеціальні потреби

Уряд Німеччини: допомога Україні у 2025 році гарантована попри політичну кризу


Канцлер Німеччини Олаф Шольц проводить пресконференцію під час неформального саміту ЄС у Будапешті, 8 листопада 2024. REUTERS/Bernadett Szabo
Канцлер Німеччини Олаф Шольц проводить пресконференцію під час неформального саміту ЄС у Будапешті, 8 листопада 2024. REUTERS/Bernadett Szabo

Німеччина гарантовано продовжить надавати допомогу Україні у 2025 році, попри політичну кризу в країні.

Про це 8 листопада заявила речниця уряду Німеччини Крістіане Гоффманн, коментуючи кризу, викликану розпадом трипартійної коаліції канцлера Олафа Шольца наступного дня після перемоги республіканця Дональда Трампа у президентських виборах у США.

"Важливо сказати, що допомога Україні, військова підтримка, фінансова підтримка, забезпечена, й що ми надаємо значну допомогу як на національному рівні, так і на рівні (країн) Групи семи", - сказала Гоффманн.

Німеччина заклала приблизно 4,4 мільярда євро для допомоги Україні у проєкті бюджету на 2025 рік, що є близько половини від 8 мільярдів євро, наданих Берліном Києву у 2024 році.

Кабінет міністрів погодив проєкт бюджету влітку. Своєю чергою парламент країни мав затвердити його до кінця року. Однак поки цей процес призупинився через розпад коаліційного уряду Німеччини, й може бути відкладений до середини 2025 року.

Водночас як повідомили агентству Reuters джерела в бюджетному комітеті, кошти для України виділені у вигляді зобов’язаних асигнувань, а відтак можуть бути надані й у межах тимчасового бюджетного управління, якщо бюджет країни на наступний рік не буде ухвалено вчасно.

Адже у разі затримки ухвалення бюджету, Конституція Німеччини дозволяє здійснювати тимчасові витрати для фінансування прогалин, зумовлених такою затримкою.

"Запуск нових програм фінансування вимагатиме рішення бюджетного комітету або Бундестагу, — заявив 7 жовтня міністр економіки Роберт Габек. — Таким чином, є певне обмеження щодо нових програм, але все, що вже є, може продовжуватись, як і було заплановано".

Бюджет Німеччини на 2025 рік, включно з допомогою Україні, опинився в центрі політичної суперечки, яка потрясла урядову коаліцію Шольца.

Урядові джерела повідомили Reuters, що канцлер Шольц, зокрема, хотів збільшити пакет підтримки України на 3 мільярди євро та профінансувати його шляхом призупинення закону, який наразі обмежує запозичення.

Міністр фінансів Крістіан Лінднер не підтримав таку пропозицію й виступив проти збільшення ліміту витрат. Шольц звільнив Лінднера з посади 6 листопада.

"Особливо сьогодні, через день після такої важливої події, як вибори у США, такий егоїзм є абсолютно незрозумілим", - цитує Reuters слова Шольца з цього приводу.

"У політичному плані негаразди в уряді Німеччини є першою ознакою, першою реакцією на переобрання Трампа", — сказав Жиль Гібу, керівник відділу стратегій європейського капіталу в AXA Investment Managers у Парижі.

Перебуваючи у Будапешті для зустрічей з лідерами європейських країн, Шольц заявив, що це "ясно, що ми повинні продовжувати підтримку України".

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG