Спеціальні потреби

Експерти: на саміті НАТО в Уельсі не обговорюватиметься розширення альянсу


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен
Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен

Саміт Північноатлантичного альянсу пройде в Уельсі 4-5 вересня. Як відзначають вашингтонські аналітики, криза в Україні дала НАТО новий імпульс і певною мірою – можливість переосмислити роль альянсу в умовах нової геополітичної ситуації в Європі.

«В якійсь мірі НАТО повинно дякувати Володимиру Путіну за те, що його дії дозволили альянсу переосмислити себе в новій реальності. До того, як почалися події в Україні, у НАТО була криза ідентичності, не було зрозуміло, в якому напрямку буде рухатися обговорення майбутнього на саміті в Уельсі. Зараз виклики та напрями ясні», – відзначає старший віце-президент програм Європи, Євразії та Арктики Центру стратегічних і міжнародних досліджень (ЦСМД) Гедер Конлі (Heather Conley).

На думку Конлі, неможливо говорити про те, що в осяжній перспективі криза, що виникла, буде вирішена. «Вона скоріше буде осередком нестабільності для регіону», – констатує аналітик.

Головною новиною саміту, яка явно буде неприємна офіційній Москві, за словами експерта, буде оголошення про розміщення «ротаційної присутності військової техніки і сил» на кордонах альянсу. Йдеться, зокрема, про Польщу. Напередодні держсекретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив про те, що в рамках заходу буде прийнятий план підвищеної бойової готовності. Передбачається, що це рішення послідувало за наполегливими проханнями керівництва Польщі і балтійських держав, які побоюються військових вимог з боку Росії.

Гедер Конлі підкреслює, що цей крок, без сумніву, викличе роздратування Росії. «Союзники, звичайно, передбачали сильну російську реакцію на цей крок і дуже довго до цього йшли, не бажаючи провокувати Росію, – підкреслює експерт. – Однак в якийсь момент це стало необхідним кроком. Ротаційна присутність військових сил – відповідь на дії Росії. Це не провокуючий крок в її напрямку, а дії, спрямовані на захист союзників. Альянс повинен був відреагувати на нестабільність, спровоковану Росією».

За оцінками Конлі, в найближчій перспективі і з одного і з іншого боку буде відбуватися нарощування військової присутності.

Схожої точки зору дотримується директор з програм міжнародної безпеки ЦСМД Кетлін Гікс (Kathleen Hicks). «Ті типи обладнання, які будуть розміщуватися НАТО в рамках кампанії, повинні дати Росії відповідний сигнал», – підкреслює вона.

«НАТО в даному випадку намагається адекватно відреагувати на ситуацію, в якій Росія продемонструвала можливість швидкого розгортання військових потужностей, – продовжує Хікс. – Альянс діє в рамках самооборони, а не розгортає агресію. Він повинен продемонструвати готовність до відповідних викликів. Це, в першу чергу, – можливість розгортання сил оперативного реагування».

«Ми не маємо наміру розгортати війну з Росією, – підкреслює Кетлін Гікс. – Завдання полягає в тому, щоб члени альянсу могли себе почувати спокійно і захищено».

При цьому експерти сходяться на думці, що розмови про розширення альянсу на саміті йти не буде.

«Зараз немає політичного апетиту для розширення», відзначає Гедер Конлі, додаючи, що, «образно висловлюючись, важко отримати страховку на будинок від пожежі, коли все по сусідству в огні».

У той же час вже відомо, що в ході саміту буде оголошено про створення трастового фонду для України – в числі іншого, з метою надання допомоги в галузі підготовки військових.

Український президент Петро Порошенко запрошений на саміт в якості гостя. За даними експертів, на полях заходів в Уельсі пройде саміт НАТО-Україна. Володимира Путіна в Уельсі не буде.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG