Спеціальні потреби

Вцілілий після бомбардування Нагасакі: Вторгнення Путіна в Україну підвищує ризик ядерної війни як ніколи


Меморіал ядерному бомбардуванню Хіросіми, 6 серпня 2023. Photo by JIJI PRESS / AFP
Меморіал ядерному бомбардуванню Хіросіми, 6 серпня 2023. Photo by JIJI PRESS / AFP

Днями Японія відзначає роковини ядерних бомбардувань Хіросіми й Нагасакі. Повоєнна конституція Японії обмежила її військову міць. Але через світові загрози у Токіо змушені переглянути цю концепцію.

"Хібакуся" - таким терміном у Японії називають людей, які пережили ядерні бомбардування Хіросіми й Нагасакі. Зараз їм далеко за 80, але вони добре пам’ятають ті події.

"Я почув звук літака. Я подивився угору й мене засліпило яскраве світло, потім я почув вибух. Мене відкинуло метрів на 20 і я втратив свідомість. У мами були опіки обличчя і грудей. Мені обпекло половину обличчя", - згадує 83-річний Суеїчі Кідо із Нагасакі.

Разом із іншими "хібакусі" Кідо приїхав на відзначення роковин бомбардування Хіросіми, щоб нагадати світу про наслідки використання ядерної зброї.

"Кожна людина у світі зараз ризикує стати "хібакуся". Й вторгнення Путіна в Україну підвищує цей ризик як ніколи", - вважає він.

Ядерні удари США по японських містах в одну мить убили 215 тисяч людей, іще десятки тисяч померли у наступні місяці від ядерного опромінення.

Після поразки у Другій світовій війні військові сили Японії значно обмежили, а Конституція країни стала відома як "Мирна конституція", адже там передбачено відмову Японії від війни як засобу ведення державної політики та відмову від утримання війська.

Вибух ядерної бомби у Хіросімі, 6 серпня 1945. AP Photo/U.S. Air Force
Вибух ядерної бомби у Хіросімі, 6 серпня 1945. AP Photo/U.S. Air Force

Однак посилення міжнародної напруженості й зокрема мілітаризація Індо-Тихоокеанського регіону змінює це. Найближчі виклики безпеки для Токіо становлять Північна Корея та її постійні ракетні випробування, а також Китай із зазіханням на Тайвань та маневрами у Південнокитайському морі.

"Між Японією та Китаєм існує прірва у питанні можливостей оборони. Зараз японська влада визнає необхідність подолати її, і японці підтримують це, адже вони побачили, що сталось із Україною", - каже Тетсуо Котані, експерт Японського інституту міжнародних відносин.

До 2027 року Японія планує подвоїти свої витрати на оборону й посилити спроможність бити по ворожих базах, що було заборонено десятки років. Також у суспільстві змінюється ставлення до ядерної зброї. Тож Котані додає: "Усі японці розуміють, що ми маємо покладатись на американську "ядерну парасольку".

Кідо каже: його дуже непокоїть те, куди рухається світ зараз: "Найголовніше зрозуміти, що непорозуміння між державами не можна вирішувати силою". Він каже: сподівається, що болісні уроки Хіросіми й Нагасакі не будуть забуті.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG