Спеціальні потреби

Надати усю необхідну допомогу Україні закликали колишні радники з нацбезпеки США: альтернативою може бути “катастрофічний” сценарій


Українські військовослужбовці 28-ї окремої механізованої бригади ходять в траншеї на передовій поблизу міста Бахмут, 15-го березня 2024 року. (Фото: REUTERS/Олександр Ратушняк)
Українські військовослужбовці 28-ї окремої механізованої бригади ходять в траншеї на передовій поблизу міста Бахмут, 15-го березня 2024 року. (Фото: REUTERS/Олександр Ратушняк)

Україні необхідно терміново надати усю необхідну зброю для того, щоб вона могла захистити себе від російської агресії, й теперішній момент не є вдалим для початку переговорів з Росією, вважають експерти.

Вони додають, що пріоритетом має бути ухвалення пакета додаткового фінансування в Конгресі США, а ключовою для оборони України є ППО.

Неспроможність Сполучених Штатів підтримати Україну матиме серйозні наслідки на міжнародній арені, в тому числі й з погляду сприйняття й довіри до США з боку союзників та противників.

Вони [українці] досягли більшого успіху, ніж будь-хто з нас очікував на початку цього [вторгнення]. І цей успіх опинився під загрозою
Сюзан Райс

Такими були головні тези обговорення теми України під час події, влаштованої американською Радою із міжнародних відносин у четвер, 14-го березня, в якій взяли участь колишні радники з національної безпеки США. Дискусія також торкнулася війни на Близькому Сході та загальних тенденцій та викликів для міжнародної безпеки й безпеки США у теперішньому світі.

Серед гостей, зокрема, були Томас Донілон, помічник президента Барака Обами з питань національної безпеки у 2010-2013 роках; Стівен Гедлі, помічник президента Джорджа Буша з питань національної безпеки у 2005-2009 роках; Сюзан Райс, помічниця президента Барака Обами з питань національної безпеки у 2013-2017 роках й колишня посолка США в ООН у 2009-2013 роках та Кондоліза Райс, помічниця президента Джорджа Буша з питань національної безпеки у 2001-2005 роках й 66-та державна секретарка США.

На думку Стівена Гедлі, найперший пріоритет полягає в ухваленні Конгресом США додаткового фінансування України з метою надання їй усього необхідного для успішного продовження самозахисту.

Підтримавши це твердження, Сюзан Райс додала, що після багатомісячної двопартійної роботи законопроєкт Сенату про додаткове фінансування України, Ізраїля і Тайваню був “торпедований” з “політичних причин”.

“Вони [українці] досягли більшого успіху, ніж будь-хто з нас очікував на початку цього [вторгнення]. І цей успіх опинився під загрозою […] лише тому, що колишній президент Сполучених Штатів – які б там не були його причини – налякав республіканців Палати представників”, – сказала експертка.

Натомість Кондоліза Райс вважає, що продовження дискусій у Конгресі та між лідерами Конгресу та адміністрацією президента Джо Байдена щодо допомоги Україні означає, що “існує гарний шанс” надати таку допомогу, яка є “вкрай важливою”.

Тим часом Томас Донілон закликав законодавців Палати представників більш ретельно вивчити запропонований Сенатом законопроєкт про допомогу, адже у ньому міститься суттєва кількість норм, спрямованих на посилення власної оборонно-промислової бази США.

Загалом учасники дискусії визнали, що ключовим фактором для тривалої обороноздатності України є адекватна протиповітряна оборона.

Ми відступаємо, не надаємо підтримку тут, у той час, як наші супротивники у світі все більше працюють разом, щоб підтримати зусилля Росії проти України
Томас Донілон

Вони також погодилися, що момент для переговорів України з Росією наразі не настав, адже, за словами Кондолізи Райс, президент Росії Володимир Путін зараз вважає, що він перебуває у кращій позиції, й відтак усі зусилля мають бути спрямовані на посилення обороноздатності України.

У разі неспроможності США підтримати Україну зараз, наслідки для міжнародної системи й самих США будуть дуже відчутними, заявили експерти.

Залишити Україну у скруті означає втратити довіру в Європі та Азії

Залишити українців без допомоги зараз, на думку Сюзан Райс, стане “надзвичайною плямою на Сполучених Штатах, їх глобальному лідерстві, нашій здатності підтримувати та забезпечувати структуру нашого альянсу не лише в Європі, але й в Азії”.

“Це буде зелене світло для Сі Цзиньпіна. Це катастрофічний сценарій”, – додала вона.

Кондоліза Райс додала, що вкрай важливо продовжувати чітко давати зрозуміти, що це українці воюють, завдяки чому цього не треба робити військовим США і НАТО.

Водночас треба також розуміти, які наслідки потенційна неспроможність США підтримати Україну матиме для союзників, включно з новими членами НАТО Швецією та Фінляндією.

У цьому контексті Гедлі згадав про Китай, який, як він вважає, уважно стежить за перебігом російської кампанії в Україні й відповідним чином впроваджує зміни у своїх власних збройних силах.

На думку Гедлі, Китай, ймовірно, був здивований спроможністю США згуртувати не лише країни Європи, але й Азії на підтримку України. Тим часом, гадає він, якщо США дозволять Росії перемогти в Україні, це спонукатиме Китай до більш активних дій щодо Тайваню.

Чому ми не хочемо їх [ракети великої дальності] надсилати, я не розумію. Чому той міст досі стоїть, я не розумію
Стівен Гедлі

Своєю чергою Донілон звернув увагу на те, що поки Конгрес США вагається з допомогою Україні, Росія отримує дедалі більшу підтримку від своїх союзників, які все більш тісно співпрацюють між собою.

І поки у США роблять спроби досягти загальноурядового підходу до світових проблем, зокрема, війни в Україні, в авторитарних державах на кшталт Китаю та Росії впроваджують загальносуспільний підхід, додав Гедлі.

“Ми відступаємо, не надаємо підтримку тут, у той час, як наші супротивники у світі все більше працюють разом, щоб підтримати зусилля Росії проти України”, – сказав Донілон.

“Я думаю, це правда, що північнокорейці надали Росії більше боєприпасів, ніж будь-яка окрема європейська країна Україні”, – додав він, зауваживши, що з економічного погляду, російська економіка тримається завдяки підтримці Китаю.

Учасники дискусії також обговорили необхідність “переконати Путіна, що ця війна не в його інтересах”. Для цього, вважає Гедлі, Україні треба надати ракети великої дальності, адже “одна з речей, яку ми можемо зробити, — це спробувати поставити під загрозу контроль Путіна над Кримом” й російські активи на окупованому півострові.

“Чому ми не хочемо їх надсилати, я не розумію. Чому той міст досі стоїть, я не розумію”, – сказав Гедлі, зауваживши, що Керченський міст є ключовим логістичним шляхом для постачання російських військових в Криму.

Увагу Володимира Путіна привернули лише тоді, коли почали підривати Чорноморський флот. Тому що Чорноморський флот має в Росії своєрідний знаковий статус
Кондоліза Райс

Донілон погодився з цією думкою, додавши, що дуже важко виграти війну, якщо надавати ворогу можливість мати безпечний тил.

Кондоліза Райс також пристала на цю ідею.

“Увагу Володимира Путіна привернули лише тоді, коли почали підривати Чорноморський флот. Тому що Чорноморський флот має в Росії своєрідний знаковий статус”, – зазначила вона, додавши, що, серед іншого, до Путіна має бути доведено ідею, що він не лише може виграти війну в Україні, але й може немало в ній втратити.

Водночас з погляду підтримки України, Кондоліза Райс вказала, що США не можуть просто надавати країні “41 мільярд доларів кожні 6 місяців”.

Повинен існувати “наратив”, частиною якого і є переконати Росію у тому, що ціна війни стратегічно неприйнятна для неї.

Також, з її погляду, треба більш активно вести мову про створення в Україні власних оборонних спроможностей для забезпечення безпеки країни у майбутньому.

Підсумовуючи, Кондоліза Райс зазначила, що не бачить ситуації кризи із лідерством США у світі.

Водночас як додав Донілон, “у нас були вихідні [з погляду] історії, і вихідні закінчилися”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG