Спеціальні потреби

"На ЗАЕС можливі ризики катастрофічних викидів." Комітет Конгресу США рекомендує запровадити санкції щодо "Росатому"


Ілюстративне фото. Російський військовий на Запорізькій атомній електростанції, 1 травня 2022 р./AP
Ілюстративне фото. Російський військовий на Запорізькій атомній електростанції, 1 травня 2022 р./AP

Комітет Палати представників США з міжнародних відносин на засіданні у четвер, 16 травня, підтримав запровадження пакета санкцій щодо російської державної компанії з атомної енергії "Росатом" та персональних санкцій щодо будь-якої іноземної особи, яка створює загрозу цілісності або безпеці Запорізької АЕС, захопленої росіянами.

Рішення комітету, ухвалене у четвер, 16-го травня, це – перший етап в ухваленні законопроєктів. Наступним кроком має стати розгляд цих законопроєктів Палатою представників Конгресу США.

Законопроєкту також має на меті покласти край "залежності США від атомної енергетики Російської Федерації, зокрема "Росатому" "з огляду на неспровоковану російську агресію проти України".

Пропонується замінити російських постачальників виробниками зі США та країн-союзників, а також "обмежити доступ уряду Росії до доходів у вигляді запроовадження санкцій та експортного контролю проти "Росатому."

Законодавці вказали на зв'язок, який існує між російською державою та "Росатомом", який як державна компанія, заробляє гроші для російського бюджету, уможливлюючи продовження війни проти України.

Також законодавці відзначили роль "Росатому" у захопленні українського активу, найбільшої у Європі атомної електростанції у Запоріжжі.

"Ростатом" активно допомагає Росії у війні
Конгресмен-демократ Грегорі Мікс

"Російська державна компанія "Ростатом" – поганий гравець, який активно допомагає Росії у війні. Його роль у захопленні Запорізької АЕС сама по собі відразу заслуговує негайних санкцій", – заявив конгресмен-демократ Грегорі Мікс під чaс засідання комітету.

Він додав, що через дії Росії станції загрожує ядерна катастрофа.

«Сьогодні можливі ризики катастрофічних ядерних викидів на станції через небезпечні дії Росії. А водночас "Росатом" глибоко вплетений у ланцюжки ядерних поставок, не лише наших союзників, а також і наших," – додав законодавець.

Конгресмен додав, що цей законопроєкт мав був би бути ухваленим "значно раніше".

"Я радий, що сьогодні він просувається. І я ціную, що він є двопартійним", – сказав Мікс.

У разі ухвалення Конгресом США законопроєкту щодо санкцій проти "Росатому", світ отримає "чітке двопартійне повідомлення про те, що зловмисна поведінка "Росатома" буде припинена", заявив під час засідання комітету конгресмен-республіканець Джо Вілсон.

"Цей законопроєкт накладає санкції на "Росатом", його дочірні компанії та іноземних гравців, які беруть участь у будівництві нових реакторів "Росатома" по всьому світу, щоб розірвати цю небезпечну залежність і скоротити доходи Путіна для здійснення вбивств", – прокоментував Вілсон.

Він зазначив, що США повинні захистити "внутрішні ядерні ланцюжки поставок", стимулюючи внутрішнє виробництво та зменшивши залежність від "Росатома".

"Цей законопроєкт посилає чітке повідомлення ринку про те, що ера залежності від "Росатома" добігає кінця", – сказав Вілсон.

Пакет заходів щодо "іноземців, які створюють загрозу Запорізькій АЕС" передбачає блокування майна таких осіб, якщо воно перебуває на території США чи під контролем громадянина США, а також заборону на отримання віз та анулювання чинних документів для в’їзду до США.

"Санкції не застосовуються до будь-якої іноземної особи, яка прагне відновити український оперативний контроль над Запорізькою атомною електростанцією або прилеглим регіоном", – йдеться в тексті законопроєкту.

Як повідомляв Голос Америки, хоча Вашингтон запровадив санкції проти дочірніх компаній "Росатому", менеджменту компаній та осіб пов'язаних із "Росатомом", за 2022 рік США купили в російського монополіста ядерного палива на 1 мільярд доларів.

20% урану на АЕС у країни ЄС надходить саме з Росії, і ще 23% – з Казахстану, де головний гравець на ринку атомної енергії також "Росатом".

Деякі європейські країни вже почали робити кроки в напрямку подолання залежності від російської атомної галузі.

Фінляндія, в якої два із п'яти реакторів покладаються на російське паливо, розірвала угоду з "Росатомом" про будівництво нової електростанції.

На початку повномасштабної війни Росії проти України сусідня Швеція повністю відмовилася купувати російське ядерне паливо, а торік Словаччина уклала угоду з американською компанією Westinghouse про постачання ядерного палива для АЕС, відмовившись від російського ядерного палива.

Дивіться також:

“Радіаційна аварія на ЗАЕС можлива” — Олег Коріков
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:07 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG