Спеціальні потреби

Як Україна зробила із цивільних одну із "найсмертоносніших" армій, і як ЗСУ витримати затяжну війну - думки експертів


Колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес радить більше залучати жінок до війська, збільшити довіру до Збройних сил
Колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес радить більше залучати жінок до війська, збільшити довіру до Збройних сил

Україна змогла швидко перетворити цивільних на суперсолдатів, кажуть американські військові аналітики. А щоб забезпечити витривалість у війні на виснаження проти Росії, ЗСУ варто більше залучати жінок до війська, збільшити довіру до Збройних сил, каже колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес.

Під час дискусії у вашингтонському Центрі міжнародних та стратегічних студій (CSIS) 20 лютого генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес та Бенджамін Дженсен, директор Futures Lab центру обговорили про інновації сухопутної війни Росії проти України.

Обидва експерти погодились - дуже рідко існує "суперзброя", що вирішує хід війни, але часто для ходу війни важливим є "суперсолдати" - вмотивовані і добре натреновані та оснащені військові.

Суперсолдати - це наслідок навчання, дисципліни та адаптивності до різних комбінацій видів зброї

"Найважливіші інновації - це побудова систем, здатних адаптуватись до технологій, що надходять", - вказує Дженсен.

Він додає: "Суперсолдати - це наслідок навчання, дисципліни та адаптивності до різних комбінацій видів зброї. І саме ця інновація швидко дозволила перетворити цивільних з вулиці на одну із найбільш смертоносних формувань, будь-коли бачених".

Дженсен зауважив, що значну кількість із приблизно 10 тисяч танків зруйнованих російських танків підбив "хтось, хто раніше не воював, вистрілив із "Джавеліна"... і навіть більше - зброєю, яку ми не уявляли до початку війни - FPV".

Аналітик вказує, що основним викликом є перехід до більшої кампанії:" Ми бачили, на мою думку, відмінні тактичні інновації знизу вгору, і це не ті речі, які поставили американці чи Захід, це те, що українські інженери змогли скласти на полі бою. Зараз складність в тому, щоб включити це не лише в тактичну систему, а в операційну систему".

Дуже важко створити будь-який прорив, якщо не мати визначної операції відвернення уваги, як Курська, або якщо не мати операційну вогневу потугу

При цьому Дженсен вказав на недостатність координації в ЗСУ для управління великим театром бойових дій. В такій ситуації війна на виснаження є ще більш витратною, каже він: "Дуже важко створити будь-який прорив, якщо не мати визначної операції відвернення уваги, як Курська, або якщо не мати операційну вогневу потугу, синхронізовану з ключовими коридорами маневрів для широкомасштабного наступу".

Відповідаючи на питання про те, чи має Україна витривалість, щоб перемогти у війні на виснаження, Годжес зауважив, що протиставити масовому наступу Росії можна точність ударів.

"Україна в складній ситуації, через жертви, яких вона зазнає, та готовності Росії зазнавати втрат, бо російське рішення про перемогу не базується на втратах, а базується на їхньому переконанні, що ми (союзники України - ред.) відмовимося (від підтримки - ред.). Тому основне питання - витривалість Заходу - чи ми маємо витривалість, щоб продовжувати підтримку України", - сказав Годжес.

Він переконаний: українці мають волю до боротьби, а Україна буде здатна боротись стільки, скільки потрібно, якщо ефективніше використовуватиме людські ресурси і збільшить довіру до ЗСУ.

В України немає нестачі людських ресурсів - є нестача військових

"В України немає нестачі людських ресурсів - є нестача військових", - каже Годжес. Він вказує на два фактори: уявлення про те, що Збройні сили України все ще є "військом-в'язницею" радянського зразка, а також недостатнє залучення жінок до збройних сил.

"Я говорив з багатьма українцями про це, й у них досі дуже шовіністичне ставлення до жінок. Звичайно, тисячі жінок служать, але їх не використовують всюди, де вони можуть діяти ефективніше", - каже генерал.

Коментуючи можливість зменшення віку мобілізації, Годжес зауважує, що "це справа культури" в Україні, але вказує на інший момент - недовіру до війська: "Думаю, що всередині українського війська є нова українська армія та радянська армія всередині ЗСУ. Гадаю, багато українських родин все ще думають, що українська армія - це стара радянська армія-в'язниця. Вони не бажають слати туди свого сина чи доньку, чи брата, то вони не певні, що цей юнак чи дівчина у віці 26 і старше отримає відповідне навчання та зброю, перед тим, як їх відправлять на фронт".

багато українських родин все ще думають, що українська армія - це стара радянська армія-в'язниця

Він додав: "Це робота уряду - заслужити довіру українців, що їхнього сина чи доньку не відправлять у м'ясорубку, а їм забезпечать відповідне навчання, спорядження, їх розмістять в підрозділ, здатний боротись. Саме так Україна буде здатна боротись стільки, скільки потрібно".

Годжес відзначив, що в Україні є велика воля до перемоги і опитування показують, що більшість українців не підтримують перемовини, що включають здачу території: "Витривалість волі досі є надзвичайно потужною, бо йдеться про виживання. Вони знають, що відбувається, коли Червона армія з'являється у їхньому селі".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG