Спеціальні потреби

Янукович та Медведєв знову говорили про ціну на газ


У середу у Києві президент Віктор Янукович зустрівся з прем'єр-міністром Росії Дмитром Медведєвим. Ключовим питанням зустрічі стала газова угода та економічна співпраця.

Український президент ще раз наголосив на важливості цих питань у зміцненні відносин між Україною і Росією:

«Я хотів би обговорити ті питання, які для нас є дуже чутливими, особливо питання економіки і торгівлі. Звичайно, я не буду заперечувати, що, як і раніше, я серйозно стурбований з приводу газової угоди».

Нагадаємо, що у зв'язку з високою ціною російського палива Україна заявила про намір знизити закупівлі газу у «Газпрому» в 2012-му році з передбачених контрактом 52 мільярдів кубометрів до 27 мільярдів кубометрів.

У травні Україна почала офіційні переговори з Росією з метою створення нової формули ціни на імпорт російського газу. Медведєв заявив, що формула розрахунку вартості газу для України може бути змінена в майбутньому:

«Звичайно, зараз дуже важливо рухатися вперед шляхом співпраці. Ми обговорили всі питання на президентському рівні і на урядовому рівні, починаючи від технологічного співробітництва, створення нових підприємств і закінчуючи складними питаннями енергетичного співробітництва».

Уряд України назвав поточну ціну, передбачену угодою 2009-го року, коли при владі був уряд Юлії Тимошенко, «несправедливо високою». Він сподівається, що новий етап переговорів призведе до зниження ціни на паливо.

Україна значною мірою залежить від поставок російського газу. Попередні суперечки між двома країнами призвели до перебоїв постачання газу у Європу в 2006-му і 2009-му роках. Це змусило Росію шукати альтернативні транзитні маршрути.

Раніше Москва зазначала, що зниження цін можливе, тільки якщо Російський газовий гігант «Газпром» отримає частку в українській газотранспортній системі. Велика частина російського газу транспортується у Європу через Україну. Торік обсяг транзиту зріс до 104 млрд кубометрів, порівняно із 98 млрд кубометрів у 2010-му році.

Втім, продаж трубопроводів розглядатиметься як зрада національних інтересів українського суспільства і може відчутно знизити популярність Януковича і його партії напередодні парламентських виборів у жовтні.

Готуючись до гіршого, український уряд оголосив про плани знизити свою залежність від російського газу завдяки стимулюванню внутрішнього видобутку газу і переходу на інші енергоносії.

Україна теж хоче імпортувати 5 млрд кубометрів зрідженого природного газу (ЗПГ) на рік з Азербайджану. Але для цього потрібно побудувати термінал на узбережжі Чорного моря, що займе принаймні два роки.

Серед інших тем київських переговорів – перспективи співробітництва України з Митним союзом, створеним Росією, Білоруссю і Казахстаном, і договір про судноплавство в Керченській протоці.

У 2011-му році товарообіг між Росією і Україною збільшився в порівнянні з 2010-им на 36% і перевищив 50 мільярдів доларів, що вище докризового рівня (у 2008-му році він становив 40 мільярдів доларів). Україна займає четверте місце в списку основних зовнішньоекономічних партнерів Росії (після Китаю, Нідерландів та Німеччини) і перше – серед країн СНД.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG