Рекорд оновлено — ракетні “Маґури” у Чорному морі знищили два гелікоптери РФ, а не один, як повідомлялося раніше, уточнюється в повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
"Згідно з уточненими даними, внаслідок успішної операції ГУР МО України у Чорному морі біля тимчасово окупованого Криму 31 грудня 2024 року спецпризначенці підрозділу Group 13 за допомогою оснащених ракетами морських дронів Magura V5 знищили два російські гелікоптери Мі-8", – повідомляє ГУР.
Також був підбитий третій вертоліт та підбитим зміг приземлитись. За попередньою інформацією, екіпажі також загинули.
Як заявляли в ГУР раніше, у бою в районі мису Тарханкут тимчасово окупованого Криму внаслідок застосування ракет Р-73 SeeDragon було знищено російський гелікоптер Мі-8. Це перше враження повітряної цілі безпілотниками Magura V5.
Офіційна Москва не коментувала ці повідомлення. Кілька російських Z-каналів підтвердили збиття двох вертольотів. Раніше російські медіа повідомляли про атаку українськими морськими та повітряними дронами на Севастополь. Голова анексованого регіону Міхаїл Развожаєв писав, що росіяни тоді відбили атаку.
“Маґура” змінює військово-морські операції
Міжнародні оглядачі писали про те, що атака надводними дронами авіацілей ознака того, що "морська війна вступає в нову епоху".
Magura V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) - український багатоцільовий надводний безпілотний човен, розроблений для ГУР Міністерства оборони України.
Ці безпілотні надводні апарати завдають важких ударів російським військам. Окрім виконання місій з розвідки, спостереження та розмінування Magura використовується також для атак проти військових кораблів ВМФ Росії.
“Маґура” став першим у світі безпілотником, який потопив військовий корабель. У травні 2023 року він потопив російський розвідувальний корабель "Іван Хурс". Усього ж з допомогою цих дронів ГУР знищило та уразило 15 кораблів і суден РФ.
Минулого тижня в ГУР анонсували, що “Маґура” вражатиме і повітряні цілі над водою.
"Крок за кроком ми перебираємо контроль не тільки моря, а й повітря”, ― йдеться в повідомленні ГУР.
За допомогою програми FrankenSAM (програма за підтримки Пентагону, яка допомагає Україні збирати озброєння з різних складових) цього літа “Маґура” була оснащена двома ракетами Р-73. Це радянські керовані ракети класу "повітря-повітря", які розроблялись для літаків і які мають радіус дії від 30 до 40 кілометрів.
"Вони, схоже, знаходяться на рейках пілона літака, але встановлені догори ногами на фіксованій висоті. Це рішення просте і зрозуміле" - зазначав раніше OSINT аналітик Саттон (H.I. Sutton). Він також зазначив, що фактичний радіус дії буде набагато меншим, оскільки бортові датчики обмежуватимуть його.
Як зазначають аналітики це рішення зробило "Маґуру" менш вразливою до атак з повітря.
Розробка нових дронів
Ці нові українські технології можуть змінити і наземні російські операції, якщо українці зможуть повторити цей успіх з безпілотними наземними транспортними засобами, кажуть оглядачі.
Саттон пише про те, що Україна у 2024 році була лідером на морі зі своїми безпілотниками. Утім росіяни теж розробляють багато дронів та вдосконалюють засоби радіоелектронної боротьби.
"У 2025 році очікується набагато більше досконалих версій повітряних, наземних і морських безпілотних і роботизованих систем, які будуть використовуватися цього року - доповнені штучним інтелектом і, можливо, працюватимуть у групах", - написав у мережі X Саттон.
Інший аналітик, Семюель Бендетт з Центру військово-морського аналізу (СNA), відзначив перше застосування Україною цього року Dragon Drones, які виливають розплавлений метал на свої цілі.
Кадри з "вогняним дощем" з початку осені цього року почали публікувати в соцмережах десятки українських бойових підрозділів операторів БПЛА.
Згодом росіяни скопіювали цю технологію і стали використовувати подібні БПЛА.
Ще один клас дронів, який став широко використовуватись на війні 2024 року, це так звані дрони-перехоплювачі, які здатні збивати інші БПЛА.
Цього року ЗСУ збивали такими дронами російські розвідувальні БПЛА типу Zala й "Орлан-10" та баражуючі боєприпаси "Ланцет".
Річ у тім, що збивати такі БПЛА зенітними ракетами дорого і недоцільно, тому українські розробники вдались до технічної інновації.
Найскладніше збивати поки "шахеди", тому що їх не можуть наздогнати перехоплювачі. Утім в цьому українцями вже допомагають німці та американці.
Зокрема український інноваційний проєкт Brave1 нещодавно повідомив, що випробував німецький дрон-перехоплювач Tytan. Він здатний розвивати швидкість до 300 кілометрів на годину із дальністю польоту у 20 кілометрів.
Також видання Newsweek у листопаді повідомляло, що в Україні пройшли випробування американського дрона-перехоплювача Hitchhiker з електричним двигуном. Ця новинка була розроблена двома провідними американськими технологічними компаніями – IronNet та Astrion.