Оглядачі у світових медіа та соціальних мережах у перший день нового року продовжують обговорювати новий технологічний прорив України – збиття бойового російського гелікоптера над Чорним морем ракетою з українського морського дрона.
Про саму подію напередодні повідомила українська військова розвідка, яка заявила, що один з її морських безпілотників знищив російський гелікоптер і пошкодив ще один у Чорному морі.
За заявою ГУР в Telegram, у бою біля мису Тарханкут на західному узбережжі Криму морський безпілотник "Магура V5", оснащений ракетами, вперше вразив повітряну ціль – російський гелікоптер Мі-8.
Українська розвідка надала відео з ураження та перехоплення розмов російських пілотів на підтвердження своїх слів.
Коментуючи цю подію, оглядач військових технологій часопису Forbes Девід Гемблінг пише, що "хоча це і не зовсім несподівано, це важливий крок".
Гемблінг зазначає, що українські безпілотники вже відіграли важливу роль у витісненні російського флоту з великої частини Чорного моря, коли вони відкрили морський шлях для експорту українського зерна.
"Завдяки цьому останньому успіху човни буде ще важче зупинити", – додає оглядач Forbes.
За словами Гемблінга, ще в травні Україна продемонструвала морський дрон з механізмом – FrankenSAM – дві ракети класу "повітря-повітря" AA-11 Archer, встановлені в саморобній пусковій установці.
Як пояснює оглядач, ракета AA-11, відома в Росії як R-73, є інфрачервоною ракетою з тепловим наведенням, приблизно еквівалентною американській AIM-9 Sidewinder. Зазвичай їх встановлюють на реактивні винищувачі та використовують для повітряних боїв із радіусом дії близько 30 кілометрів.
Але, очевидно, українці вирішили, що повітряні бої є менш актуальними, вважає Гемблінг, і адаптували AA-11 для військово-морського використання.
"Це один із кількох неортодоксальних, але ефективних проєктів, таких як радянські пускові установки FrankenSAM, адаптовані до американських ракет", – вважає Гемблінг.
Наводити ракети з човна за умов хитавиці дуже відрізняється від запуску ракети з літака, додає оглядач, і каже, що, очевидно, українцям вдалося розв'язати питання стабілізації човна.
Як писав Голос Америки на початку минулого року, “зібрати” систему ППО із компонентів з різних частин світу допомогла Україні спеціальна програма Пентагону FrankenSAM. У січні 2024 року українські військові вперше успішно збили російський еквівалент ракети “Шахед” із такої гібридної установки.
Повертаючись до морського використання, оглядач Forbes каже, що враховуючи низьку ціну дронів Магура і великий запас ракет R-73 та американських ракет Stinger, які може нести морський дрон, оснащення ними навіть невеликої частини бойових дронів перетворює бій "на гру в російську рулетку для екіпажів вертольотів, які намагаються їх перехопити".
Загроза збиття вертольотів означає, що всю атакувальну силу можна захистити лише кількома ракетами.
"З огляду на те, що навіть дешевий вживаний Мі-8 коштує понад 10 мільйонів доларів, росіяни навряд чи будуть у це грати", – каже Гемблінг. Він додає, що можливо, морська війна вступає в нову епоху, яка належить безпілотникам.
Але нові українські технології можуть змінити і наземні російські операції, якщо українці зможуть повторити цей успіх з безпілотними наземними транспортними засобами, вважає Йоні Аскола, фінський безпековий оглядач, який працює у Карловому університеті у Празі.
"Якщо Україна зможе відтворити це досягнення з невеликими витратами, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби, це може посилити можливості протиповітряної оборони України малої дальності", – пише він у серії твітів.
На думку оглядача, Україна є одним із найбільш передових користувачів дронів у світі. Тому її союзники мають не лише надавати зброю та фінансову підтримку, але й закуповувати продукти української оборонної промисловості.
Як повідомляє Reuters, Москва не коментувала збиття російського гелікоптера. Міноборони Росії в Telegram повідомило, що Чорноморський флот знищив вісім безпілотних кораблів.