Спеціальні потреби

"Вперше бачимо зацікавленість Китаю". Аналітики та політики про позицію Пекіна в російсько-українській війні


Під час Мюнхенської конференції з питань безпеки керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Андрій Сибіга провели зустріч із міністром закордонних справ КНР Ван Ї, 15 лютого 2025 року. Фото Офісу президента України
Під час Мюнхенської конференції з питань безпеки керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Андрій Сибіга провели зустріч із міністром закордонних справ КНР Ван Ї, 15 лютого 2025 року. Фото Офісу президента України

Важливо залучити Китай до тиску на президента Росії Володимира Путіна, заявив український президент Володимир Зеленський у спілкуванні з журналістами 17 лютого.

"Ми бачимо, мені здається, вперше зацікавленість Китаю. Я думаю, що в більшості це завдяки тому, що зараз пришвидшуються всі процеси", – наголосив Зеленський.

Так він коментував нещодавню зустріч під час Мюнхенської безпекової конференції української та китайської делегацій. Подібна зустріч - це початок "діалогу" з Китаєм додав президент.

"Ми не можемо бути проти того, коли країни, особливо країни глобального півдня, зацікавлені в тому, щоби допомагати Україні і тиснути на Росію закінчити війну. І тому я вважаю, що це важлива зустріч і за цією зустріччю може бути продовжений діалог на іншому рівні" - сказав Зеленський.

Зустріч у Мюнхені за участю керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака і міністра закордонних справ Андрія Сибіги із міністром закордонних справ КНР Ваном Ї відбулась 15 лютого.

Як зазначається на сайті Офісу президента України "сторони підтвердили взаємну повагу до територіальної цілісності України та Китаю як основи українсько-китайських відносин", а Ван Ї наголосив, що "Україна має бути стороною будь-яких потенційних мирних переговорів і також важлива участь Європи в них".

А от китайська сторона в офіційному пресрелізі після зустрічі зазначила, що для вирішення "української кризи" Китай висунув пропозицію із чотирьох пунктів.

"У ній вказується, що слід поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх країн, дотримуватися цілей і принципів Статуту ООН, серйозно ставитися до раціональних проблем безпеки всіх сторін і підтримувати всі зусилля для досягнення миру", - зазначається у релізі.

Для вирішення конфлікту Китай "здійснює дипломатичне посередництво та запускає групу "Друзі миру" з Бразилією та іншими країнами глобального півдня".

За день до зустрічі з українськими посадовцями китайський міністр зустрічався з Високою представницею Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Каєю Каллас.

У спілкуванні з китайським урядовцем представниця ЄС зкликала Китай припинити експортувати до Росії товари подвійного призначення і таким чином сприяти нарощуванню військово-промислової бази Москви та підживлювати її війну проти України. Вона наголосила, що всі відповідальні глобальні гравці повинні працювати над справедливим і міцним миром в Україні на основі повної поваги до Статуту ООН.

Китайський представник зі свого боку говорив про необхідність налагодження відносин між Європою і Китаєм.

"Між Китаєм і ЄС немає фундаментального конфлікту інтересів або геополітичних конфліктів", — сказав Ван Ї і додав, що Пекін "підтримує всі зусилля, які сприяють миру, і підтримує Європу, яка відіграє значну роль" у процесі мирних переговорів щодо війни в Україні.

Аналітики кажуть, що зусилля Китаю зміцнити взаємодію з Європою є частиною плану Пекіна скористатися розбіжностями між Вашингтоном та його європейськими союзниками.

"Позиція Китаю полягає в тому, щоб використовувати помилки будь-якої адміністрації США", — сказав Матьє Дюшатель, директор з міжнародних досліджень французької політичної групи Institut Montaigne у коментарі Голосу Америки.

Він також додав, що нинішня напруга між США та європейськими країнами створила можливість для Пекіна "послабити трансатлантичний альянс щодо політики Китаю".

Хоча європейські країни можуть розглянути можливість коригування своєї політики щодо Китаю, деякі європейські аналітики кажуть, що ці спроби навряд чи обернуться фундаментальною зміною європейської політики щодо Китаю та США.

"США та Європа є найважливішими торгівельними партнерами один для одного, тому я не думаю, що відбудеться трансатлантичний розрив", — сказав Сарі Архо Хаврен, науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG