Лідери в Європі по-різному ставляться до можливості відрядити своїх миротворців до України в рамках потенційної мирної домовленості у російській війні. Велика Британія та Швеція загалом прихильно оцінили цю ідею, інші, включаючи Іспанію та Німеччину, вважають такі обговорення передчасними, а Польща відкинула відрядження своїх миротворців, хоча і заявила про готовність допомагати в такій місії.
Швеція може бути готовою відправити до України свій миротворчий контингент за умов "дуже чіткого мандату".
"Ми візьмемо участь у цих обговореннях, і, звичайно, це цілком можливо, - сказав прем'єр Ульф Крістерссон. - Для цих сил потрібен дуже чіткий мандат, і я не думаю, що ми зможемо це побачити, поки не просунемося далі в цих переговорах. Але Швеція, ми зазвичай беремо участь у зміцненні безпеки в нашій частині світу, тож я передбачаю, що ми будемо частиною цього й цього разу".
Позиція країн Європи
Міністерка закордонних справ Швеції Марія Малмер Стенерґард сказала, що спочатку треба досягти "справедливого і сталого миру, який поважає міжнародні закони", а "коли такий мир буде досягнутий, то нам треба буде забезпечити його збереження, а тоді наш уряд не виключає нічого".
Нагадаємо, нині у Франції відбувається саміт європейських лідерів, де йдеться про припинення війни в Україні.
Як повідомляв Голос Америки, про можливість надання військ для миротворчої місії в Україні напередодні заявила Велика Британія. Прем'єр Кір Стармер сказав, що Лондон готовий відігравати провідну роль у наданні гарантій безпеки Україні, і що це означає "готовність і бажання, якщо потрібно, розмістити там наших військових".
Раніше можливість відрядження своїх військових в Україну припускала Франція.
Тим часом у Міністерстві оборони Німеччини заявили, що говорити про німецький внесок у можливий миротворчий контингент в Україні передчасно. Відомство заявило, що має бути спільний американсько-європейський підхід у цьому питанні, додавши, що Берлін не ухилявся б від нього, якби існували чіткі домовленості.
Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес також заявив, що поки зарано обговорювати розміщення миротворчих військ в Україні, оскільки він вважає, що насамперед має бути тривалий мир.
Водночас Польща не надсилатиме війська в Україну у складі миротворчих сил, заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. За його словами, питання польської підтримки "вирішено", оскільки Варшава готова продовжувати матеріально-технічну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку України, але не розгортати польські війська в Україні.
"Ми будемо підтримувати через матеріально-технічну та політичну підтримку інші країни, які бажають надати" миротворчий контингент, - сказав Туск.
Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що посадовці Європейського Союзу не мають мандату на переговори щодо ролі Європи в будь-якому припиненні вогню в Україні. Він зазначив, що питання військ в Україні стосується лише ООН або через двосторонні угоди і "є темою, до якої ЄС не має жодного відношення і не повинен її коментувати".
Позиція США
Минулого тижня на відкритті засідання Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі міністр оборони США Піт Геґсет заявив, що вважає, що після укладення миру в Україні "гарантії безпеки повинні підтримуватися боєздатними європейськими та неєвропейськими військами".
При цьому вони повинні бути "розгорнуті в рамках місії поза НАТО, і вони не повинні підпадати під 5-ту статтю [статуту НАТО]", додав Геґсет і сказав, що "війська США не будуть розгорнуті в Україні як частина будь-яких гарантій безпеки".
Reuters пише, що "миротворчі сили підвищать ризик прямої конфронтації з Росією та розтягнуть європейські війська, чиї запаси зброї були вичерпані для (надання допомоги) Україні, і які звикли значною мірою покладатися на підтримку США у великих місіях".
В ексклюзивному інтерв'ю Тетяні Ворожко Джеймс Карафано з аналітичного центру Heritage Foundation заявив, що "у всьому НАТО недостатньо сухопутних сил, щоб розмістити в Україні досить велику армію, щоб стримати (президента РФ) Путіна", а також що "Путін не буде дбати про війська НАТО в Україні, тому що він знає, що все НАТО не буде воювати через Україну, тому що Україна не має гарантій п’ятої статті".
Миротворчі місії ООН
Президент України Володимир Зеленський у січні заявляв, що розміщення іноземного військового контингенту в Україні обговорюють з тими країнами, які хочуть або спроможні це зробити, однак говорити про деталі, зокрема щодо чисельності, ще зарано.
А минулого тижня Зеленський зазначив, що військовий контингент союзників може бути на території України, але вступ України до НАТО є найдешевшим варіантом: "Ми за контингент, якщо це є частина гарантій безпеки, підкреслю, без Америки це неможливо, без Америки гарантії безпеки – це не гарантії безпеки у повному складі, якими вони повинні бути... Я, дійсно, вважаю, що НАТО найдешевший варіант для всіх. Якщо ми не в НАТО, то НАТО повинно бути в Україні. Яка армія у РФ – 1,5 млн буде на 2025 рік. Армія України повинна бути тоді як мінімум 1,5 млн. Нам потрібно 1,5 млн. У нас 1 млн, нам дадуть 500 тисяч? Їх стільки немає, немає такої кількості в Європі".
Український президент також зазначив, що він не вірить в ефективність миротворчих місій ООН.
Міжнародні миротворчі контингенти традиційно працюють відповідно до мандату ООН. Станом на зараз, ООН має 11 миротворчих місій у світі: у Косово, Кіпрі, Лівані, Ізраїлі, на кордоні між Ізраїлем і Сирією, у Пакистані, Південній Сахарі, ЦАР, ДРК, Південному Судані, спірному африканському регіоні Аб'єй. США є найбільшим донором ООН – далі йде Китай – на американську частку припадає 22% основного бюджету ООН і 27% бюджету миротворчої діяльності.
Як повідомляв Голос Америки, нині державний секретар США Марко Рубіо прибув в Ер-Ріяд, де він та інші представники адміністрації президента Дональда Трампа у вівторок планують обговорити з російською делегацією завершення війни Росії проти України. При цьому спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлог цього тижня відвідує Польщу та Україну.
У статті використано матеріали Reuters