Спеціальні потреби

Коли очікувати активізації російського втручання в українські вибори – американські експерти


За перебігом виборчої кампанії в Україні спостерігає Оперативна група з українських виборів, яка є спільним проектом Атлантичної ради, Фонду Віктора Пінчука та Трансатлантичної комісії з чесних виборів. Завданням цієї групи є спостереження, оцінка та розкриття зовнішніх спроб втручання в українські вибори.

За словами лідера групи, колишнього президента Дому свободи, старшого наукового співробітника Міжнародного університету Флориди Девида Креймера, наразі не зафіксовано активізації російського втручання в українські вибори.

«Ми не побачили масивної підтримки одному кандидатові чи масивної опозиції іншому. Вони більше фокусуються на процесі», - сказав Креймер під час дискусії у рамках спеціального проекту Української служби Голосу Америки «Вибори Президента України-2019: Погляд з Вашингтона».

Креймер припускає, що Кремль нарешті зрозумів, що їхня допомога має зворотній ефект, як це було у випадку із екс-президентом Віктором Януковичем.

Ми не побачили масивної підтримки одному кандидатові чи масивної опозиції іншому.

«Вони підтримували Януковича і тиснули на нього та його команду в 2013-му році не підписувати Угоду про асоціацію та економічне співробітництво з Європейським Союзом, і ми знаємо, чим це обернулося. Вони вторглися в Україну, починаючи з Криму і потім – Донбас. І зараз в України набагато більше підтримки вступу в НАТО та ЄС. Вони відштовхнули від себе Україну і мають набагато менший вплив, ніж до 2014-го року».

Одним із завдань Оперативної групи є моніторінг російського телебачення, основні меседжі якого, говорить Креймер, підхоплюють в Україні.

«Головний посил російського телебачення дотепер – вибори в Україні не чесний процес. Вибори фальшуються. Кандидати залежать від Заходу, США».

Також, говорить він, Кремль може активізуватися напередодні парламентських виборів восени: «Ймовірно, Кремль думає, що у нього більше можливостей впливати на ці вибори, як через мажоритарних кандидатів, так і через партії».

З ним погоджується інший учасник дискусії Джон Гербст, директор Євразійського Центру Атлантичної ради, який у 2003-2006-х роках був послом США в Україні.

«Я думаю, що Москва хотіла б, щоб Порошенко програв. Але я думаю, вони розуміють, що наступний президент України не буде їхньою людиною. Я думаю, що вони сподіваються мати 20-25% депутатів у Верховній раді, які були б зацікавлені у кращих відносинах з Москвою, навіть коли Москва веде війну на Донбасі».

Також, говорять обидва члени Оперативної групи з українських виборів, хоча наразі активізації російського втручання не зафіксовано, ситуація може змінитися у наступні тижні.

«Хоча ми ще не бачили нічого екстраординарного в плані втручання Кремля у президентські вибори, вони проводжують тиснути по різних напрямках в Україні. Масивна дезінформація триває. Зондування з метою кібер-атаки триває, особливо в речах, пов’язаних з виборами, такі як Центральна виборча комісія. Вони спробують встромити свої кібер-шупальця в електронні скриньки для голосування під час виборів. І ми не можемо виключати чогось надзвичайного підривного характеру чи військової провокації на зразок тієї, що була в Керченській протоці, перед самими виборами», - говорить Гербст.

З точки зору справедливості, росіяни не мають бути частиною місії спостерігачів, тому що Росія веде війну проти України.

Правильною назвали експерти позицію Верховної ради та уряду щодо недопущення громадян Росії до спостереження за українськими виборами у складі місії ОБСЄ. На початку лютого МЗС заявило, що не прийме заявки від громадян РФ для реєстрації офіційними спостерігачами на виборах в Україні, після чого Верховна рада законодавчо заборонила власникам паспорту Російської федерації брати участь у будь-яких виборах в Україні. ОБСЄ позицію України враховувало і повідомило, що росіян у складі спостережної місії не буде.

«Це складне питання, яке не мало бути складним питанням, - прокоментував Джон Гербст дії української виконавчої та законодавчої влади у цьому питанні. - З точки зору справедливості, росіяни не мають бути частиною місії спостерігачів, тому що Росія веде війну проти України. Російські громадяни, які працюють в ОБСЄ, є фактично агентами Кремля. Це ж абсурд. Але реальний світ не завжди будується на справедливості. За правилами ОБСЄ, Україна не може заборонити Кремлю послати своїх людей до спостережної місії. Також, на жаль, деякі не дуже сміливі політики, особливо, в Європі, ховають свій страх перед Кремлем, говорячи про необхідність слідувати правилам. Ці правила не є ані справедливими, ані в інтересах цих країн. Я підтримую позицію України і думаю, що США теж мають підтримати».

«Я погоджуюсь з Джоном, але думаю, що Рада перестаралася, - додала третя учасниця дискусії редакторка блогу Ukraine.Alert Атлантичної ради Мелинда Геринг. - Їм не потрібно було приймати резолюцію, яка забороняє участь усіх росіян-спостерігачів. Вони могли просто відмовити їм у візі на в’їзд і це вирішило б проблему. Це грає на руку російській пропаганді».

Дивіться також: Вибори в Україні: Кого із кандидатів бачать найімовірнішим переможцем експерти із США

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG