Північна Корея готується надіслати до Росії додаткові війська, на тлі суттєвих втрат серед солдатів КНДР у боях з українськими силами в Курській області РФ.
Такими оцінками поділився Об’єднаний комітет голів штабів Збройних сил Південної Кореї у звіті від 24 січня.
“Через чотири місяці після відправки. військ на російсько-українську війну, численних втрат та полонів, ймовірно (Північна Корея) прискорює подальші заходи та готується до додаткового відряджання військ”, - йдеться в повідомленні південнокорейських військових.
У звіті не уточнено, чи планує КНДР вжити інших заходів, однак зазначено, що Пхеньян готується запустити супутник-шпигун, а також випробувати міжконтинентальну балістичну ракету, ймовірно здатну сягнути Сполучених Штатів.
За оцінками Південної Кореї, України та західних розвідок, КНДР надіслала близько 10-12 тисяч військових до РФ минулої осені.
Видання The New York Times днями також повідомило про ймовірне надходження додаткових підрозділів КНДР, пославшись на неназваного американського посадовця.
“За словами одного високопоставленого посадовця оборонного відомства США, підкріплення очікується “протягом наступних двох місяців””, - зазначило видання.
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі 21 січня, оцінив у 4000 кількість загиблих північнокорейських військових у боях з українськими силами на Курщині.
Така оцінка загалом перевищує висновки західних посадовців.
Так у своєму розвідувальному звіті від 24 січня, Міністерство оборони Великої Британії сповістило, що станом на середину січня війська КНДР на Курщині “з великою ймовірністю” зазнали загальних втрат у 4000 осіб.
“З них приблизно чверть загинула в бою”, - йдеться у звіті, що означає приблизно 1000 убитих.
Такі втрати “майже напевно суттєво погіршили” спроможність північнокорейців вести наступальні операції проти українських сил, хоч війська КНДР і так досягли “лише тактичних” успіхів, йдеться у звіті.
“Українські та американські офіційні особи заявили, що з моменту їхньої першої бойової сутички на початку грудня приблизно третина (з близько 11 тисяч) північнокорейських солдатів була вбита або поранена”, - пише видання The New York Times.
Водночас агентство AP нагадує, що розвідка Південної Кореї минулого тижня оцінила кількість загиблих солдатів КНДР у 300 осіб, й поранених - у 2700. Американські посадовці оцінюють кількість загиблих у 1200 осіб, додає AP.
“Північнокорейські солдати вважаються високодисциплінованими та добре навченими, але їхній брак бойового досвіду та незнайомість із переважно рівнинними місцевостями, які становлять більшість полів битв у російсько-українській війні, зробили їх легкою мішенню для ударів безпілотників та артилерії”, - пояснює агентство.
Армія КНДР загалом нараховує близько 1,2 мільйона осіб і є однією з найчисленніших у світі.
Новий президент США Дональд Трамп в інтерв’ю каналу Fox News, оприлюдненому 23 січня, назвав північнокорейського диктатора Кім Чен Ина “розумним хлопцем”, та заявив, що знову готовий поспілкуватися з ним.
Трамп також назвав КНДР “ядерною державою” під час спілкування з пресою у Білому домі після своєї інавгурації 20 січня.
“Я був з ним дуже дружній. Я йому сподобався. Він мені сподобався, - сказав Трамп. – Тепер він ядерна держава. Але ми порозумілися. Думаю, він буде радий бачити, що я повернуся”.
Такі коментарі викликали занепокоєння у Південній Кореї, зазначає AP, адже США та їх партнери уникають визнавати КНДР ядерною державою, щоб не справляти враження, ніби вони визнали за даність надбання Пхеньяном ядерної зброї у порушення резолюцій Ради Безпеки ООН.
Південна Корея, Україна та західні країни неодноразово застерігали, що в обмін на надсилання військ, Росія, яка підписала з КНДР договір про стратегічне партнерство, включно з положеннями про взаємну оборону, може надавати Пхеньяну сучасні військові технології, аж до ядерних.
Деякий час тому генеральний секретар НАТО Марк Рютте застеріг Захід “не бути наївним” щодо такого надання ядерних технологій Москвою Пхеньяну.
“В обмін на війська та зброю Росія надає Північній Кореї підтримку її ракетної та ядерної програм”, - сказав Рютте 4 грудня минулого року.
"Звісно, я не збираюся розповідати про розвідувальну інформацію, яку ми маємо. Але загалом дозвольте мені сказати, що ми не повинні бути наївними. І коли я це говорю, то це тому, що ми не повинні бути наївними. Є всі підстави зробити таку заяву, що ядерні технології та ракетні технології надходять до Північної Кореї, і тому існує ризик, що Північна Корея використає це не лише для того, щоб бути загрозою для нас тут, але й для материкової частини США і, звичайно, для регіону, включаючи Республіку Корея - Південну Корею - та Японію”, - зазначив тоді генсек НАТО.
У статті використано матеріали агентств Reuters, AP та AFP.