Спеціальний представник Дональда Трампа з питань України заявив, що з Європою будуть проводитися консультації, але в кінцевому підсумку її участь у мирних переговорах між Росією, США та Україною не планується.
"Чого ми не хочемо робити, так це вступати у велику групову дискусію", — додав він.
Відповідаючи на запитання, чи буде Європа присутня на запланованих переговорах, Кіт Келлог сказав, що він належить до "школи реалізму, і цього не станеться", повідомляє британська газета The Guiardian з дискусії, що відбувалася у суботу, 15-го лютого на панельній дискусії Мюнхенської безпекової конференції.
Келлог уточнив, що Європа може фізично не бути за столом мирних переговорів, але інтереси регіону будуть взяті до уваги.
"Моїм європейським друзям я б сказав: беріть участь у дебатах, не скаржачись, що ви можете, так чи ні, сидіти за столом, а висуваючи конкретні пропозиції, ідеї, збільшуючи витрати [на оборону]", – цитує газета слова Келлога.
Він визнав, що іноді у США є проблема у тому, що дивляться лише через власну призму.
Тому, як каже Келлог, однією з цілей його візиту на Мюнхенську конференцію було обговорення з союзниками гарантій безпеки для України. Після цього він поїде назад до США та представить ці ідеї Трампу.
"Я привезу це людині, яка схвалює рішення – президенту Трампу. Ми йому радимо, він приймає рішення. Ми маємо дати йому варіанти. Не можна відкидати нічого. Якщо ви цього тижня помітили, що всі варіанти сьогодні ще розглядають. Важливо, аби президент сам на основі цього ухвалював рішення", – сказав Келлог.
Келлог, який планує 20-го лютого прибути до Києва, сказав, що наразі існує "двосторонній" підхід до мирних переговорів, коли представники США підтримують зв’язок з Росією та окремо з Україною та країнами-союзниками.
Мирний план з'явиться протягом "днів, або тижнів"
Келлог також заявив у суботу, що мирний план для російської війни в Україні може з’явитися протягом кількох днів або тижнів.
"Ви повинні дати нам трохи часу та місця, але коли я кажу це, я говорю не про шість місяців, я говорю про дні та тижні", – сказав Келлог.
Келлог повідомив він у соцмережі Х, що під час візиту він збирається "спиратися" на перемовини між президентом України Володимиром Зеленським та віцепрезидентом США Джей Ді Венсом, які відбулись 14 лютого в Мюнхені. Він назвав цю розмову "конструктивною".
Також Келлог під час виступу на конференції у Мюнхені наголосив, що зараз союзники України працюють над різними варіантами гарантій безпеки, але остаточне рішення – за Дональдом Трампом.
"Ви повинні взяти з собою союзників. Чи збираються вони [Україна та Європа] відігравати певну роль? Звичайно, вони є. Ви не можете робити це без будь-кого", – сказав Келлог, якого цитує телеканал CNBC.
"Ми хочемо переконатися, що це тривалий і стійкий мир", – запевнив Келлог під час дискусії.
На запитання, чи може він окреслити вимоги для надійної гарантії безпеки для України, Келлог відповів, що поки не може цього зробити.
"Відповідь зараз – ні", – сказав він, зазначивши, що він був на конференції, щоб зібрати ідеї від України та Європи.
Раніше Венс за підсумками зустрічі з Зеленським заявив про необхідність досягти "тривалого миру, не такого, який призведе до конфлікту в Європі через кілька років", однак у своїй промові на конференції він майже не згадував про війну в Україні, і натомість заявив, що головні небезпеки для Європи – не Росія і Китай, а політична цензура та неконтрольована міграція.
Очікувалося, що на Мюнхенській безпековій конференції, де на щорічну триденну подію збираються представники світової оборони та безпеки, в центрі уваги буде майбутнє України, мирні переговори з Росією та зміну європейської архітектури безпеки та оборони.
Перспективи вироблення спільного бачення мирної угоди США та Європою змінилися після того, як президент Трамп провів окремі телефонні розмови з Путіним і, пізніше, Зеленським.
Трамп вказав, що між Вашингтоном і Москвою може бути укладена двостороння угода, і лише згодом додав, що в ній буде також задіяний український президент Зеленський разом із «багатьма іншими людьми».
Однак деякі європейські лідери залишилися спантеличеними щодо наступних дій американської адміністрації.
Кріструн Фростадоттір, прем’єр-міністерка Ісландії, поскаржилася на брак ясності з боку Вашингтона.
"Люди все ще не впевнені, що хочуть робити США. І я думаю, що було б добре, якби ми вийшли з цієї конференції, з чіткішим уявленням про це", – сказала вона.
Як очікує The Guardian, слова Келлога "викличуть жах" у деяких європейських лідерів, які не довіряють Трампу та вважають, що безпека їхніх країн нерозривно пов’язана з долею України.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що президент Франції Еммануель Макрон запросив європейських лідерів до Парижа в понеділок для обговорення ситуації.
Деяка інформація для цієї статті надійшла від Reuters, AP, CNBC, The Guardian.