Спеціальні потреби

Президент Трамп роздав інструкції щодо знищення Ірану, якщо замах Тегерану на його життя буде успішним


За своєї першої каденції Дональд Трамп підписав виконавчий указ, щоб збільшити санкційний тиск на Іран. 24 червня 2019 року. Фото AP
За своєї першої каденції Дональд Трамп підписав виконавчий указ, щоб збільшити санкційний тиск на Іран. 24 червня 2019 року. Фото AP

Президент США Дональд Трамп підписав виконавчий указ, який має посилити санкційний тиск на Іран. У тексті указу йдеться про те, що його метою є "здійснення максимального тиску на уряд Ірану, позбавлення Ірану всіх шляхів до отримання ядерної зброї та протидія зловмисному впливу Ірану".

Крім того, у вівторок, 4 грудня, президент Трамп заявив, що проінструктував своїх радників знищити Іран, якщо Тегаран уб’є його.

"Якби вони це зробили, їх би знищили", — сказав Трамп під час розмови з журналістами.

"Я залишив інструкції, якщо вони це зроблять, вони будуть стерті, нічого не залишиться", - додав президент США.

8 листопада минулого року Міністерство юстиції США заявило, що Іран планував вбивство Дональда Трампа як відповідь на вбивство у 2020 році впливового іранського генерала Касема Солеймані.

Пентагон підтвердив ліквідацію іранського генерала 3 січня 2020 року. Тоді Дональд Трамп під час свого першого президентства заявив: "Ми зловили повного монстра і прибрали його. Це мало відбутись вже давно. Ми зробили це, бо вони прагнули підірвати наше посольство, а також з інших дуже очевидних причин. ... Ми це зробили. Він потрапив у приціл, і я ухвалив рішення. Наш удар був точковим".

Після вбивства Іран пообіцяв "жорстку відповідь". Через кілька днів Іран здійснив ракетний удар по двох американських військових базах в Іраку.

У вересні 2024 році перед президентськими виборами у США, за даними Міністерства юстиції США, влада Ірану найняла 51-річного Фархада Шакері, мешканця Нью-Йорка, який мав стежити та вбити тоді ще кандидата в президенти Дональда Трампа.

Правоохоронці також стверджують, що група під керівництвом Шакері тривалий час займалась ліквідацією іранців у США, які виступали проти чинної влади в Ірані.

Офіційний Тегеран відкидає подібні звинувачення, а заяви президента Трампа називає "провокаційними".

Речник МЗС Ірану Есмаїл Багеї, коментуючи 5 лютого заяву Трампа, заявив:

"Тегеран залишає за собою право продовжити юридичні процеси, щоб досягти справедливості у питаннях вбивства національних борців і високопосадовців, щоб досягнути результатів у внутрішніх і міжнародних судах".

У січні цього року президент Ірану Масуд Пезешкіан в ефірі NBC сказав: "Іран не планував вбивство новообраного президента Дональда Трампа".

Санкції щодо Ірану

У своїх указах щодо санкційного тиску на Іран президент Трамп зобов'язав кількох профільних міністрів вжити заходів щодо Ірану, зокрема:

- міністр фінансів повинен видати вказівки для всіх відповідних секторів бізнесу, включаючи судноплавство, страхування та портових операторів, про ризики порушення санкцій США щодо Ірану або іранських терористичних проксі;

- держсекретар США має змінити або скасувати чинні винятки з санкцій і співпрацювати з міністром фінансів для реалізації кампанії, спрямованої на зведення експорту іранської нафти до нуля;

- постійний представник Сполучених Штатів при ООН працюватиме з ключовими союзниками, щоб завершити скасування міжнародних санкцій та обмежень щодо Ірану;

- міністр юстиції США вживатиме всіх доступних юридичних заходів для розслідування, перешкоджання та судового переслідування фінансових та логістичних мереж, агентів або підставних груп у Сполучених Штатах, які спонсоруються Іраном або іранськими терористичними проксі.

У 2018 році, за своєї першої каденції у Білому Домі Дональд Трамп, вивів Сполучені Штати з ядерної угоди з Іраном, яка була укладена за адміністрації Барака Обами. Трамп стверджує, що це була "велика перемога".

Утім The New York Times з посиланням на аналітиків пише, що вихід з угоди мав негативний ефект. В останні роки Іран відновив збагачення урану у великих масштабах, що було обмежено угодою 2015 року. І зараз, за оцінками експертів, Тегеран має достатньо урану, щоб виготовити щонайменше чотири боєголовки.

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG