Спеціальні потреби

Німеччина готується до виборів. Ймовірна коаліція більшості, політика щодо України і що найбільше хвилює виборців


Виборчий банер канцлера Олафа Шольца, лідера Соціал-демократичної партії Німеччини
Виборчий банер канцлера Олафа Шольца, лідера Соціал-демократичної партії Німеччини

У неділю німці обирають новий склад парламенту. Одне з ключових питань запеклої передвиборчої кампанії – розчарування виборців міграцією.

Правоцентристський Християнсько-демократичний союз (CDU) лідирує в опитуваннях з підтримкою близько 29%, а лідер партії Фрідріх Мерц є фаворитом на посаду наступного канцлера Німеччини.

З 2021 року німецький уряд очолює Олаф Шольц з Соціал-демократичної партії (SPD).

Християнський демократ Мерц, що очолює партію колишньої канцлерки Ангели Меркель, обіцяє перезавантажити велику економіку Німеччини після років нехарактерної для країни стагнації, подолати міграційні проблеми та знизити податки, намагаючись відбити голоси в ультраправих.

Антиміграційна ультраправа партія "Альтернатива для Німеччини" (AfD), за якою стежать німецькі спецслужби у підозрі в екстремістській діяльності, посідає друге місце в опитуванні з підтримкою 21%.

"Я підтримую принцип, що ми повинні фундаментально розмежувати притулок та імміграцію. Держава досі цього не зробила. Все переплутано, і ми маємо нелегальну міграцію в нашу країну протягом 10 років", – сказала співлідерка AfD Аліса Вайдель під час телевиборчих дебатів у понеділок.

Співлідерка AfD Аліса Вайдель
Співлідерка AfD Аліса Вайдель

За словами політолога Вольфганга Шредера, представника Берлінського центру соціальних наук, підтримка AfD неухильно зростає протягом останніх місяців.

"Ця партія з часом завойовує все більше і більше підтримки, що цікаво, тією ж мірою вона стала більш радикалізованою, — сказав він Associated Press. — І головною рушійною силою цього успіху є, з одного боку, її антиміграційна політика, яка дуже популярна в Німеччині навіть у центрі політичного спектра. Крім того, є їхня боротьба проти зміни навколишнього середовища та їхнє позиціювання у війні Росії".

AfD проводить кампанію проти надсилання військової допомоги Україні та виступає за тісніші відносини з Росією.

Політика партії привернула увагу американського мільярдера Ілона Маска, який у грудні написав у своїй соцмережі X, що "тільки AfD може врятувати Німеччину".

У статті для німецької газети Welt am Sonntag Ілон Маск написав: "Зображення AfD як правого екстремістського крила явно неправдиве, враховуючи, що Аліса Вайдель, лідерка партії, має одностатеву партнерку зі Шрі-Ланки! Вам це схоже на Гітлера? Будь ласка!"

Пізніше Маск провів із Вайдель розмову у прямому ефірі в мережі X.

Терористичні атаки

Тим часом нещодавня серія терористичних атак у Німеччині активізувала дискусію щодо міграції.

"І це було однією з головних причин, чому вибори дійсно змістили увагу на міграцію, — сказала Голосу Америки Сара Вагнер, доцентка Королівського університету в Белфасті. — Це досить відрізняється від виборчих кампаній, які ми бачили у 2021 році, коли багато партій досить багато говорили про зміну клімату, наприклад".

Попри зростання популярності в деяких частинах країни, риторика партії AfD та її прихильників відштовхує багатьох німців. У Берліні та інших містах напередодні виборів пройшли масові протести проти ультраправих.

Споживчі ціни

Хоча питання імміграції домінує у виборчих перегонах, аналітики кажуть, що вартість життя є головним питанням для виборців, оскільки найбільша економіка Європи намагається вийти з інфляційної кризи.

Минула залежність Німеччини від дешевих російських енергоносіїв і швидкий розрив зв’язків Європи з Кремлем призвели до стрімкого зростання цін. Потужні автовиробники Німеччини стикаються з жорсткою конкуренцією з боку Китаю, у той час, як з боку адміністрації президента США лунають заяви про можливі митні тарифи на німецький імпорт, а також вимоги щодо суттєвого збільшення витрат на оборону.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц
Канцлер Німеччини Олаф Шольц

Економічний тиск призвів до розпаду коаліційного уряду трьох партій у листопаді. Канцлер Олаф Шольц від соціал-демократів хоче збільшити запозичення, щоб заповнити діру в 26 мільярдів доларів у бюджеті на 2025 рік і допомогти фінансувати військову допомогу Україні.

Фрідріх Мерц, лідер християнських демократів, який може стати наступним канцлером, стверджує, що країна не повинна брати більше боргів і натомість повинна прагнути стимулювати більший економічний ріст.

"Економіка Федеративної Республіки Німеччини зараз йде на задньому плані в Європейському Союзі. Ми на останньому місці", — сказав Мерц законодавцям 11 лютого.

Мерц критикував значні соціальні виплати та звинувачував українських біженців у "соціальному туризмі" – фраза, за яку він пізніше просив вибачення. Загалом він пообіцяв скоротити соціальні витрати, щоб не "платити людям, які не бажають працювати".

У питанні надсилання допомоги Україні Мерц сказав, що підтримує передання Києву крилатих ракет великої дальності Taurus — від чого уряд Шольца відмовився, кажучи, що це може втягнути Німеччину в конфлікт.

"Ми - на українському боці, тому що напад спрямований проти нас усіх", — сказав Мерц CNN.

Можливі варіанти коаліції

Опитування показують, що християнські демократи виграють вибори, але не наберуть більшості. Мерц виключив можливість створення коаліції з AfD, попри те, що він покладався на їхні голоси на голосуванні у парламенті із закликом до посилення імміграційного контролю.

Основні німецькі партії намагалися усунути ультраправих від влади після закінчення Другої світової війни, відмовляючись вступати в коаліції або покладаючись на свої голоси в парламенті — ця політика відома як firewall (у перекладі з англ. - стіна захисту).

Фрідріх Мерц, голова CDU
Фрідріх Мерц, голова CDU

Ця політика викликала критику з боку віцепрезидента США Джей Ді Венса. Під час Мюнхенської безпекової конференції він у своїй промові зосередився на тому, що він назвав відступом від демократії з боку європейських союзників.

"Демократія ґрунтується на священному принципі, що голос народу має значення. Тут немає місця для firewall. Ви або підтримуєте принцип, або ні", – сказав Венс перед зустріччю з Вайдель на полях Мюнхенського саміту.

"Американське втручання"

Головні німецькі партії об’єдналися у критиці заяв Венса.

У понеділок канцлер Олаф Шольц сказав: "Коли віцепрезидент втручається в німецьку виборчу кампанію, і каже, що крайні праві партії не такі вже й погані, я кажу, що ми вважаємо крайні праві партії поганими, і ми не хочемо з ними працювати".

Мерц повторив ці побоювання: "Американці ставлять під сумнів демократичні інститути. І вони досить відверто втручаються у вибори, в тому числі щодо демократичних партій та їхньої більшості. І я повинен сказати, що це мене непокоїть".

Мігрантів без документів відправляють в Гуантанамо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG