Спеціальні потреби

Посол ЄС попередив Грузію про можливі санкції у разі відходу від принципів демократії на виборах 26 жовтня


Передвиборчі білборди владної партії "Грузинська мрія", на одному з яких зображено зруйноване українське місто проти мирного грузинського, Тбілісі, 27 вересня 2024 року. (Фото: REUTERS/Іраклі Геденідзе)
Передвиборчі білборди владної партії "Грузинська мрія", на одному з яких зображено зруйноване українське місто проти мирного грузинського, Тбілісі, 27 вересня 2024 року. (Фото: REUTERS/Іраклі Геденідзе)

Відхід Грузії від принципів демократії може призвести до погіршення відносин між Тбілісі та Європейським Союзом, аж до вірогідності санкцій.

Про це 4 жовтня заявив посол ЄС у Грузії Павел Герчинський, спілкуючись з журналістами у Тбілісі, повідомляє агентство Reuters.

26 жовтня у невеликій країні Південного Кавказу з населенням близько 3 мільйонів відбудуться вирішальні парламентські вибори, на яких владна партія “Грузинська мрія”, підозрювана у прихильності до Росії, протистоятиме прозахідній опозиції.

“Наразі існує ймовірність запровадження санкцій у майбутньому, якщо з виборами дійсно щось піде не так”, - заявив Герчинський.

За оцінками оглядачів, теперішні вибори являють собою світоглядний вибір між Росією та Заходом у визначенні майбутньої політичної траєкторії країни.

“Ми маємо квазіреферендум щодо вибору між Європою чи поверненням до непевного російського минулого”, — сказала в інтерв’ю AFP народжена у Франції прозахідна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, й додала, що вибори є “екзистенціальними”.

“Я досить оптимістично налаштована, що населення Грузії, яке протягом останніх трьох десятиліть на 80 відсотків виступало за Європу, не збирається раптово відмовитися від своєї позиції”, - додала вона.

Герчинський зазначив, що ЄС готовий співпрацювати з будь-яким демократично обраним урядом Грузії. Однак він також додав, що Грузія не стане членом Європейського Союзу, якщо вона перетвориться на “однопартійну державу”, у якій відсутня політична опозиція.

Тим часом Зурабішвілі додала, що якщо владна партія, керована мільярдером Бідзіною Іванішвілі, переможе на виборах, Грузія відійде далі “від демократії” й повернеться до минулого, якого вона так важко позбулася.

“Це минуле, в якому Грузія більше не має повного суверенітету та незалежності”, – додала вона.

Своєю чергою посол Німеччини у Грузії Петер Фішер, спілкуючись з журналістами 4 жовтня, наголосив на добровільності вступу країн до Європейського Союзу, адже блок не примушує жодну країну приєднуватися.

“Вступ до Європейського Союзу є добровільним, нікого не примушують вступати до Євросоюзу. Грузія подала заявку на вступ до Євросоюзу. Якщо ви відвернетеся від цього – ви відвернетеся, тоді ви не будете членом Європейського Союзу”, — сказав Фішер, відповідаючи на запитання про наслідки можливого відходу Грузія за її наступного уряду від курсу до приєднання до ЄС та наявність інструментів, щоб повернути Грузію на цей курс.

У 2023 році ЄС надав Грузії статус кандидата на вступ до блоку, що є найпершим етапом на шляху до остаточного членства.

Втім відносини між Тбілісі та Брюсселем різко погіршилися після того, як у травні 2024 року владна партія “Грузинська мрія” ухвалила закон щодо “іноземних агентів”, змодельований за російським. Оглядачі розцінили це як відхід країни від Заходу та зближення з Росією.

За словами Герчинського, представники ЄС не проводили зустрічей з урядом Грузії з червня цього року, мотивуючи це “недружнім”, за його словами, ставленням до блоку.

Він пояснив, що призупинення діалогу відбулося після внутрішньої дискусії серед країн Євросоюзу щодо реакції на “антизахідні та антиєвропейські наративи”, які підтримує уряд Грузії.

Минулого місяця Герчинський заявляв про можливість тимчасового призупинення Європейським Союзом безвізового режиму з Грузією, якщо вибори не будуть визнані вільними, чесними та мирними.

Закон про іноземних агентів вимагає від організацій, які отримують понад 20% свого фінансування з-за кордону, реєструватися як “агенти іноземного впливу”.

“Грузинська мрія” захищала закон як необхідний для забезпечення суверенітету країни. Тим часом його опоненти називають закон авторитарним та подібним до російського.

Країною пройшли двомісячні протести, під час яких противники закону даремно вимагали його скасування.

Ухвалення цього закону зіпсувало відносини Тбілісі з Брюсселем та Вашингтоном. Як наслідок, процес вступу Грузії до ЄС було фактично призупинено цього літа.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG