Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заперечив, що підтримка Лондоном України зменшилася відколи до влади прийшов уряд лейбориста Кіра Стармера.
Заява прозвучала на тлі обговорень між Францією та Британією війни в Україні та безпеки Європи, після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. Ці питання зокрема Страмер обговорив з президентом Франції Еммануелем Макроном на зустрічі у Парижі 11 листопада.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро 11 листопада застеріг проти передчасних висновків щодо майбутньої політики США стосовно України за нової адміністрації Трампа.
“Щодо спекуляцій про те, якими можуть бути позиції чи ініціативи нової американської адміністрації, я вважаю, що ми не повинні робити передчасних висновків”, — заявив Барро.
“Ми вважаємо, що нам потрібно дати Україні засоби для відсічі”, - додав він, пояснивши, що міжнародна спільнота “може занадто багато втратити, якщо Росії зійде з рук підхід “сила має право””.
Наше завдання — підтримувати Україну, підтримувати їх, коли вони воюють, підтримувати їх, якщо вони вирішать говоритиДжон Гілі
В інтерв'ю ВВС, опублікованому в понеділок Гілі наголосив, що відносини між Лондоном і Києвом не погіршились, й висловив сподівання, що нова адміністрація Дональда Трампа у США продовжить підтримувати Україну у її відсічі російській агресії скільки буде необхідно.
“Ми посилили військову підтримку. - сказав Гілі у спілкуванні з BBC. - Ми пришвидшили постачання”.
“Зараз уряд Сполученого Королівства витрачає на військову допомогу Україні більше ніж будь-коли раніше, і вчора я довго розмовляв з міністром оборони України”, - пояснив британський міністр.
“Він, безумовно, не бачить послаблення підтримки Сполученого Королівства, і він сказав, що українці впевнені у тривалій і непохитній підтримці Британією їхньої країни”, - додав він.
Заяви Гілі прозвучали після того, як 8 листопада британське видання The Guardian в ексклюзивному матеріалі повідомило з посиланням на неназваних високопоставлених українських посадовців, що відносини між Україною та Сполученим Королівством погіршилися за уряду Стармера.
Зокрема, українські офіційні особи заявили, що уряд Стармера не надає додаткові далекобійні британські ракети Storm Shadow.
Своєю чергою Бен Воллес, колишній міністр оборони Великої Британії в уряді консерватора Ріші Сунака, підтвердив в інтерв’ю BBC, що, на його думку, лідерство Лондона щодо України з приходом уряду Стармера “пригальмувало”.
“Ми не хочемо випереджати зграю – іншими словами, ми не хочемо проявляти жодного лідерства – ми просто хочемо, так би мовити, перебувати посередині”.
Гілі назвав такі твердження “просто неправильними” й наголосив на тому, що Велика Британія зобов’язалася надавати Україні військової допомоги на 3 мільярди фунтів (понад 3,6 мільярда євро) щорічно, допоки це буде необхідно.
Відповідаючи того ж дня на запитання щодо підтримки України Сполученими Штатами після перемоги Трампа, Гілі зазначив британському мовнику Sky News: “Щодо президента Трампа, він визнає, що країни отримують безпеку за допомогою сили, так само як це роблять альянси, такі як НАТО”.
“І я очікую, що США залишаться поряд із такими союзниками, як Велика Британія, стоячи з Україною стільки, скільки буде потрібно, щоб перемогти вторгнення Путіна”, - додав британський міністр оборони.
Він також висловив сподівання на довгострокову й незмінну підтримку Вашингтоном НАТО.
“Я не очікую, що США відвернуться від НАТО. Вони визнають важливість Альянсу. Вони визнають важливість уникнення подальшого конфлікту в Європі”, - сказав Гілі.
Трамп неодноразово заявляв, що хоче завершити війну в Україні швидко, можливо, ще до свого вступу на посаду президента у січні 2025 року. Втім наразі конкретний план Трампа щодо України достеменно невідомий.
Він також наголосив, що у будь-яких мирних переговорах “нічого не може бути досягнуто щодо України без українців”.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.