Європейські лідери, спостерігаючи за дипломатичними контактами США з Росією, наголошують на необхідності допомагати Україні захищатися від російської агресії, а також тиснути на Росію.
Франція скликала на 19 лютого нараду другої групи європейських країн за участю також Канади, щоб узгодити позиції, з огляду на американські дипломатичні ініціативи задля припинення війни Росії проти України.
Французький президент Еммануель Макрон в інтерв’ю напередодні сказав, що президент США Дональд Трамп “може відновити корисний діалог” з президентом Росії.
У черговій паризькій нараді оголошена участь Бельгії, Латвії, Литви, Естонії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, Греції, Румунії, Чехії, а також Канади, які не були залучені до зустрічі в Парижі 17 лютого, коли приїздили керівники Британії, Данії, Нідерландів, Німеччини, Іспанії, Італії та Польщі.
На першій зустрічі 17 лютого лідери європейських країн висловили готовність надати Україні гарантії безпеки. Вони також наголошували, що їхні подальші дії будуть залежати і від того, який конкретний план запропонують американські партнери.
Попередньо Британія заявила, що готова відрядити солдатів для можливої миротворчої місії в Україну, а такі як Франція, Швеція й інші припустили, що також можуть погодитися на це, але очікують роз'яснення форми такого залучення.
Ідеї Макрона
На думку президента Франції Еммануеля Макрона французькі військові в Україні разом з британськими могли б отримати обмежений мандат і розміщувалися б поза зоною бойового зіткнення.
Також він говорив про можливість окремої миротворчої операції НАТО “вздовж фронтової смуги”.
Президент Трамп сказав, що він не проти європейської миротворчої операції в Україні, але американських миротворчих військ в Україну він надсилати не планує. Росія різко розкритикувала наміри європейських країн щодо миротворчої місії.
Французька газета Le Monde пише, що, за словами Макрона, Трамп “дуже міцними” заявами створив для Путіна “стратегічну непевність”, яка “може допомогти чинити тиск”.
Макрон також припустив можливість спілкування з Кремлем, “коли це буде відповідно в процесі майбутніх переговорів”.
Не припиняти допомогу Україні
Провідні європейські посадовці наголошують, що, попри нові дипломатичні кроки США вони вважають за потрібне й надалі зосереджуватися на підтримці України.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що за будь-яких обставин Україні і “надалі точно буде потрібна власна сильна армія, яку нам, як європейцям і трансатлантичним партнерам - США і Канаді, як і друзям України в усьому світі, мабуть, доведеться підтримувати разом”.
“Зрозуміло, що Європейський Союз, як і США, має зробити внесок у гарантування миру, коли мир нарешті буде досягнутий. Але між США та Європою не повинно бути розходжень у питаннях безпеки… Першим кроком є змусити Росію усвідомити, що вона не може просто продовжувати свою злочинну агресивну війну”, - заявив Шольц після паризької зустрічі 18 лютого.
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер сказав цими днями: “Нам не можна послабляти забезпечення українців спорядженням, яке потрібне їхнім бійцям на фронті. Поки тривають бойові дії, нам треба домогтися, щоб Україна перед будь-якими можливими переговорами була в якнайміцнішій позиції”.
Верховна представниця ЄС Кая Каллас, зауважуючи нові ініціативи США, неодноразово заявляла, що Європа буде допомагати українцям чинити спротив агресору.
“Вбивства можуть припинитися негайно. Росії просто треба забрати свої війська. Росія повинна припинити бомбардувати Україну. Агресором є Росія. Кожен свій робочий день я закінчую запитанням, що я зробила для того, щоб допомогти Україні? Чи зробила я досить? Справді. Бо в цій боротьбі за майбутнє Європи, за принцип свободи, за світову безпеку Україна має перемогти, інакше програємо ми”, - заявила Кая Каллас 16 лютого.