Спеціальні потреби

Європа не впевнена, що Росія увімкне Північний потік-1 після перерви на ремонт


Німецький міністр економіки Роберт Габек вважає, що попередні дії російського Газпрому не додають йому впевненості про гарантованість газопостачання.
Німецький міністр економіки Роберт Габек вважає, що попередні дії російського Газпрому не додають йому впевненості про гарантованість газопостачання.

Залежність Європи від російських енергоносіїв знову опинилася під увагою на тлі призупинення транспортування газу через трубопровід Північний потік-1, що пролягає по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Десятиденна зупинка, що має тривати з 11 до 21 липня, передбачена щорічним технічним обслуговуванням, але європейці остерігаються, що перерва може бути подовжена з огляду на російську війну в Україні, в якій енергопостачання стало одним з важелів у руках Кремля.

Німецький міністр економіки Роберт Габек застеріг ще минулого місяця: «З огляду на те, що ми бачили у минулому, не було б великим сюрпризом, якби виявилася маленька технічна проблема, і вони б сказали “ми не можемо його знову ввімкнути”».

Якщо Німеччина втратить увесь свій імпорт, то наслідки відчуватиме ціла північно-західна Європа.
Роб Єттен, міністр енергетики Нідерландів

Німецька підприємницька організація Об'єднання баварської економіки (VBW) застерегла, що без російського газу країна зазнала б втрат на 193 мільярди євро ($195 млрд.) і скотилася б у рецесію.

«Різка зупинка імпорту російського газу вплинула б на приблизно 5,6 мільйона робочих місць», - цитує агентство Reuters директора VBW Бертрама Броссардта.

Нідерландський міністр енергетики Роб Єттен сказав: «Якщо Північний потік перерізати, або якщо Німеччина втратить увесь свій імпорт, то наслідки відчуватиме ціла північно-західна Європа».

Європейський Союз наклав економічні санкції на Росію, вимагаючи від Москви припинення агресії проти України, і європейські лідери проголосили, що хочуть у майбутньому звести нанівець споживання російської нафти й газу.

Після початку відкритого російського вторгнення в Україну в лютому 2022 р. Німеччина, найбільший споживач російського газу, оголосила, що закриває споруджений, але ще не запущений газопровід Північний потік-2.

Уряд Німеччини вже задіяв надзвичайний план дій, наступна стадія якого передбачає заборону використання газу деякими промисловими споживачами, щоб гарантувати його для населення й структур життєзабезпечення.

Київ закликає Європу повністю припинити купувати російську нафту й газ, що приносить Москві приблизно мільярд доларів на день і дозволяє Росії фінансувати війну.

Згідно з офіційною статистикою ЄС у минулі роки Росія була найбільшим зовнішнім постачальником природного газу на європейському ринку: 42,0% 2020 р. і 39,2% 2021 р.

Іншими важливими постачальниками газу у Європі є Норвегія: 21,3% 2020 р., і 25,1% 2020 р.; а також Алжир: 12,1% 2020 р., і 8,2% 2021 р.

Статистика вказує на певне зростання імпорту у Європу зрідженого газу зі США: 5,1% 2020 р. і 7,3% 2021р.

Закручування вентиля

На тлі російського вторгнення в Україні та міжнародних санкцій проти Москви російське газопостачання до Європи вже різко зменшилося, що ставить під сумнів здатність заповнити європейські газосховища до початку зими.

Російська війна та інші чинники призвели до різкого зростання світових цін на нафту, газ та електроенергію, і споживачі в багатьох країнах вже вимушені платити за енергію набагато більше.

Кремлівський речник Дмітрій Песков заперечив, що Росія використовує нафту й газ для економічного політичного тиску, але постачання через інші російські трубопроводи поступово зменшується.

Москва в останні місяці припинила продавати газ кільком європейським країнам, які відмовилися від вимоги, щоб вони платили російськими рублями.

Україна заявила, що вимушена була зупинити транспортування газу через один з маршрутів з огляду на дії російських військ, що вторглися на українську територію.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG