Китайські лідери зіштовхуються з дедалі зростаючим суспільним невдоволенням. Така ситуація спостерігалася фактично протягом всього 2011-го року. Китайці висловлювали невдоволення цілим рядом речей, як то проблемами з навколишнім середовищем і питаннями безпеки транспорту.
Чимало претензій стосувалися трудових суперечок, а також звинувачень у корупції на місцевому рівні. Все це стало чи не головною проблемою для лідерів Китаю, особливо з огляду на підготовку до перестановок, які чекають країну у 2012-му році.
Нещодавно жителі південно-китайського селища Вукан опинилися в ситуації жорсткого протистояння з владою. Вже протягом кількох місяців вони звинувачують посадовців місцевої партії в корупції, а також нелегальному продажі місцевих земель забудовникам. І це селище лише одне з багатьох у Китаї, в якому люди повстають проти дій влади. Так у жовтні, суперечка щодо податкових питань в східному місті Цілі переросла у протистояння з органами правопорядку. Політичні аналітики, як наприклад професор інституту технологій у Пекіні Ху Сіньчжоу говорить, що Пекін мусить зважити на вимоги людей, інакше громадське невдоволення може вилитись на вулиці протестами:
«Китай увійшов у досить небезпечний період. Я боюся, якщо уряд протягом наступних п’яти років не врегулює основні для населення питання, то Китай може просто вийти з під контролю».
Китайський економіст Луо Ксяпень говорить, що президент Ху Дзіньтао поступово втрачає контроль над владою на місцях. На його думку, це буде ще більшою проблемою, коли наступного року президентом у Китаї стане нова людина – теперішній віце-президент.
«Всі ці проблеми з навколишнім середовищем, освітою, корупцією урядовців на місцях накопичувалися десятиліттями. Вони не виникли сьогодні. І кожен, я думаю, розуміє що насувається криза. Тож новий лідер повинен буде її розв’язувати», – додає Луо.
Деякі аналітики кажуть, що хвилювання з приводу економічного спаду у Китаї наступного року, може ще більше ускладнити ситуацію. З ними погоджується Боні Ґлейзер з Центру Стратегічних та Міжнародних Досліджень у Вашингтоні.
«Китайське лідерство дуже не стабільне. Люди хвилюються, економіка сповільнюється, зростає громадське невдоволення», – говорить він.
За час стрімкого зростання китайської економіки, покращилося і життя середнього класу. Тож тепер вони стали більш вимогливими. У серпні тисячі людей вийшли на вулиці північно-східного міста Даліан і висунули вимогу місцевим посадовцям – закрити хімічний завод в тому регіоні. Протест висвітлювався як повстання середнього класу. І чимало експертів кажуть, що китайський уряд чи не найбільше занепокоєний саме середнім класом. Говорить економіст університету Каліфорнії-Сан-Дієго Баррі Наутон:
«Вони не протестують на вулицях, кидаючи каміння у вікна. Але їх бояться, адже вони освічені люди, проживають в основному у містах і в цілому можуть багато чого зробити».
А щодо містечка Даліан, то влада таки прислухалася до протестів і закрила хімічний завод. Тепер його перенесуть у інше місце.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1