Президент Бразилії заявив, що засуджує порушення територіальної цілісності України і повторив свій заклик до створення «групи країн» для пошуку мирного вирішення військового конфлікту. Про це Лула да Сілва сказав у вівторок, після того, як його попередні заяви про війну в Україні викликали критику у США та ЄС.
«Мій уряд засуджує порушення територіальної цілісності України, ми захищаємо вирішення конфлікту шляхом політичних переговорів. Нам терміново потрібно створити групу країн, щоб сісти за стіл переговорів з Україною та Росією, щоб знайти мир», - заявив да Сілва під час зустрічі із президентом Румунії у вівторок, 18 квітня.
На початку квітня президент Бразилії висловив думку, що Україна має віддати Росії Крим, аби закінчити війну. Тоді МЗС України розкритикувало цю заяву.
Під час візиту в Китай 15 квітня, Лула да Сілва звинуватив США та ЄС, що вони "заохочують війну", постачаючи зброю Україні. Він також заявив про свою ідею зі створення "групи країн", щоб знайти шлях до миру. До цієї групи мали б входити, серед інших, Китай та Бразилія. Як повідомляло видання CNN з посиланням на слова да Сілви, цю ініціативу президент Бразилії обговорив із лідерами Франції, Німеччини та Китаю.
У понеділок 17 квітня Бразилію відвідав глава МЗС Росії Сергій Лавров, який подякував президенту Бразилії за його позицію щодо України. А глава МЗС Бразилії на зустрічі з російським колегою розкритикував західні санкції щодо Росії.
У Білому домі заявили, що вражені звинуваченнями президента Бразилії й висловили сумнів щодо нейтральності бразильської позиції в питанні війни в Україні.
Прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П’єр зазначила: "Нас вразив тон вчорашньої прес-конференції міністра закордонних справ, який не був нейтральним, він натякав на те, що США та Європа не зацікавлені в мирі, або що ми поділяємо відповідальність за їхню війну. Це не так. Звичайно, ми хочемо, щоб ця війна закінчилася. І ми підтримуємо заклик президента Зеленського до справедливого припинення війни".
Вона додала, що Сполучені Штати та ЄС активно закликали Путіна до припинення війни, вони також залучали його до переговорів, "принаймні з середини-середини 2021 року", і "ці зусилля тривають з початку цієї війни".
Раніше, як повідомляв Голос Америки, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі сказав, що “Бразилія повторює російську та китайську пропаганду, взагалі не дивлячись на факти”.
31 січня канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Бразилії заявив, що вторгнення Росії в Україну є не просто європейською проблемою, а "кричущим порушенням міжнародного права" і підриває "основу нашої співпраці у світі, а також миру".
На пропозицію надати Україні танки німецького виробництва Гепард та боєприпаси до них, президент Бразилії відповів відмовою, мовляв, таке постачання означало б вступ Бразилії у війну.
"Бразилія не зацікавлена в передачі озброєння, яке може бути використане у війні між Україною та Росією, - цитує слова Лули да Сільви видання Politico. - Ми країна, яка прагне до миру".
МЗС України 18 квітня повідомило про запрошення президента Бразилії відвідати Україну.
Форум