Спеціальні потреби

Байден і Дуда планують обговорити збільшення витрат НАТО на оборону та підтвердити солідарність і підтримку України


Президент Польщі Анджей Дуда вітає президента США Джо Байдена у Президентському палаці у Варшаві, 22 лютого 2023 року. (Фото: AP/Еван Вуччі)
Президент Польщі Анджей Дуда вітає президента США Джо Байдена у Президентському палаці у Варшаві, 22 лютого 2023 року. (Фото: AP/Еван Вуччі)

Президент США Джо Байден 12 березня зустрінеться у Білому домі з президентом і прем’єр-міністром Польщі. Як очікується, Байден запевнить польських лідерів в підтримці Польщі як ключового союзника по НАТО. Лідери також підтвердять солідарність з Україною й обговорять збільшення фінансування НАТО з огляду на зростання загрози з боку Москви, повідомили в Білому домі.

Повернення до статус-кво, який існував раніше, неможливе. Імперіалістичні амбіції та агресивний ревізіонізм Росії штовхають Москву до прямої конфронтації з НАТО, із Заходом і, зрештою, з усім вільним світом
Анджей Дуда

Зустріч Байдена з президентом Польщі Анджеєм Дудою та прем’єр-міністром Дональдом Туском відбудеться на тлі зусиль адміністрації Байдена подолати опозицію частини республіканців-прихильників колишнього президента Дональда Трампа у Конгресі до ухвалення пакету додаткового фінансування для України, Ізраїлю і Тайваню загальною сумою близько 95 мільярдів доларів.

На додаток лідери США і Польщі зустрічатимуться на тлі погроз Трампа, суперника Байдена на президентських виборах 2024 року, скасувати американську допомогу Україні в разі обрання президентом, а також заяв Трампа щодо заохочення Росії вдертися до країн НАТО, які недостатньо витрачають на оборону.

“Лідери ще раз підтвердять свою непохитну підтримку захисту України від жорстокої загарбницької війни Росії”, — заявила 15 лютого прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр, додавши, що американський і польські лідери координуватимуть свої дії напередодні щорічного – ювілейного – саміту НАТО, який відбудеться 9-11 липня у Вашингтоні.

Також Жан-П’єр зазначила, що Байден, Дуда і Туск святкуватимуть 25-ту річницю вступу Польщі, а також Угорщини та Чехії, в НАТО та обговорюватимуть поглиблення оборонних відносин між двома країнами.

“Незвична спільна зустріч Байдена з крайнім правим Дудою та проєвропейським Туском також підкреслює занепокоєння США щодо того, що глибока напруженість між польськими лідерами може зашкодити західному альянсу”, - зазначає у своєму аналізі агентство AFP.

Тим часом польський президент задав тон зустрічі лідерів, опублікувавши 11 березня колонку у виданні The Washington Post, в якій він закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону з 2% до 3% ВВП на тлі російської агресії проти України та перелаштування російської економіки на військовий режим, за якого близько 30% річного бюджету РФ витрачає на власне озброєння.

Режим Володимира Путіна становить найбільшу загрозу світовому миру з часів закінчення холодної війни
Анджей Дуда

“Польща вже давно застерігала щодо такого сценарію”, - написав Дуда, вказуючи шкоду для світового порядку, заснованого на правилах, якої завдала повномасштабна війна Росії проти України.

“Тепер, спостерігаючи за конфліктом, ми заявляємо наступне: повернення до статус-кво, який існував раніше, неможливе. Імперіалістичні амбіції та агресивний ревізіонізм Росії штовхають Москву до прямої конфронтації з НАТО, із заходом і, зрештою, з усім вільним світом – додав Дуда. – Режим Володимира Путіна становить найбільшу загрозу світовому миру з часів закінчення холодної війни”.

Відтак Дуда планує запропонувати відповідь, “адекватну для протидії загрозі”, а саме збільшення витрат на оборону кожною країною-членом НАТО з пропонованих раніше 2% до 3% ВВП.

“Я радий, що, вже значно перевищивши цей мінімум, Сполучені Штати та Польща можуть бути прикладом і надихати інших”, - додав він, зазначивши, що теперішні витрати на оборону Польщі складають близько 4% ВВП. Своєю чергою США витрачають на оборону 3,5% ВВП, нагадує AFP.

Тим часом як передавав раніше Голос Америки, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, після зустрічі з Трампом у Флориді, заявив угорському телебаченню у неділю, 10 березня, щоТрамп “не дасть жодної копійки на українсько-російську війну, і тому війна закінчиться”.

“Оскільки очевидно, що сама Україна на ногах встояти не може”, - додав Орбан.

Офіційна позиція Польщі радикально суперечила таким думкам Орбана від самого початку війни. Адже Польща, попри непорозуміння у двосторонніх стосунках щодо експорту української агропродукції до ЄС, “була максимально залучена до надання дипломатичної, військової та матеріально-технічної допомоги, а також гуманітарної допомоги нашому сусіду, на якого напали”, зазначив у своїй статті для The Washington Post Дуда.

Я переконаний, що липневий саміт у Вашингтоні, присвячений 75-річчю НАТО, принесе важливі рішення щодо цього [стосунків України з НАТО]
Анджей Дуда

Підтримка Польщі також поширюється і на питання більш тісних стосунків України з НАТО, яке, за словами Дуди, має залишатися “відкритим для подальшого розширення”. Адже відсутність єдності на саміті НАТО у квітні 2008 року щодо надання Україні та Грузії чіткого шляху до членства в альянсі “зробило ці дві нації вразливими перед російською агресією”.

“Я переконаний, що липневий саміт у Вашингтоні, присвячений 75-річчю НАТО, принесе важливі рішення щодо цього”, - додав Дуда.

Тим часом під час головування у ЄС у першій половині 2025 року, Польща має на меті зробити своїм пріоритетом збільшення ролі й присутності США в Європі з військового, економічного та політичного погляду.

Президент Байден очікувано використає зустріч з польськими лідерами для підтвердження відданості Сполучених Штатів альянсу, додає видання The New York Times, та на противагу погрозам Трампа поставити єдність НАТО під загрозу.

Столтенберг: “Не час говорити про капітуляцію українців”
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG