США, ЄС і Велика Британія працюють над тим, щоб Росія відповіла за звірства в її загарбницькій війні проти України. Про це заявила Бет Ван Скаак, посолка США з особливих доручень з питань глобального кримінального правосуддя.
"Одним із справді найжахливіших проявів російської загарбницької війни стала депортація або примусове переміщення українських дітей з підконтрольних або окупованих Росією територій до самої Росії, а в деяких випадках і далі до Білорусі", – зазначила американська представниця.
Вона зазначила, що консультативна група Atrocity Crimes Advisory Group для України є спільним проєктом США, ЄС і Британії. Її мета полягає в тому, щоб "надати скоординовану міждисциплінарну допомогу українським державним органам влади, коли вони розв'язують неймовірну проблему переслідування воєнних злочинів та інших звірств, скоєних в Україні".
"(Українська) влада зареєструвала понад 140 тисяч потенційних воєнних злочинів та інших зловживань, і буде потрібно зібрати інформацію про ці інциденти та визначити, які з них можуть бути предметом судового переслідування", - додала Ван Скаак.
Вона також нагадала, що у притягненні до відповідальності за воєнні злочини в Україні відіграє роль і Реєстр збитків по Україні (Register of Damage for Ukraine), що приймає позови українців, а також Євроюст, "організація, створена в Європі для координації прокурорів і слідчих у розслідуванні транснаціональних злочинів".
Раніше в інтерв'ю Голосу Америки Ван Скаак розповіла, що у Держдепі США очікують більше справ проти російських воєнних злочинців як в американських судах, так і в Міжнародному кримінальному суді.
Нагадаємо, ордер Міжнародного кримінального суду, виданий у березні 2023 року, вимагає арешту президента Росії Владіміра Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнному злочині примусової депортації населення - дітей з окупованих територій України до Російської Федерації.
Також 25 червня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт проти ексміністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова. Їх звинувачують у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності у вигляді заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або пошкодження цивільних об'єктів.
У березні 2024 МКС видав ордери на арешт двох російських командувачів, генерал-лейтенанта збройних сил Росії Сергія Кобилаша та адмірала ВМФ Росії Віктора Соколова, яких звинувачують у причетності до воєнних злочинів - ракетних атак проти української енергетичної інфраструктури з жовтня 2022 року по березень 2023 року.
Попри численні свідчення та докази, Кремль заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення, а також примусово депортує українських дітей до РФ.
Росія не визнає МКС. Москва підписала Римський статут, який керує МКС, у 2000 році, але не ратифікувала угоду, щоб стати членом. Російська влада офіційно відмовилась від свого підпису під установчим статутом МКС у 2016 році, через день після того, як суд опублікував звіт, у якому російська анексія Криму кваліфікувалася як окупація.