Спеціальні потреби

"Це було сюрпризом". Зеленський каже, що дізнався з медіа про переговори в Саудівській Аравії, Ердоган пропонує Туреччину як майданчик


Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган із президентом України Володимиром Зеленським під час їхньої зустрічі в президентському палаці в Анкарі, Туреччина, у вівторок, 18 лютого 2025 р. (Turkish Presidency via AP)
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган із президентом України Володимиром Зеленським під час їхньої зустрічі в президентському палаці в Анкарі, Туреччина, у вівторок, 18 лютого 2025 р. (Turkish Presidency via AP)

Перемовини американської та російської делегацій 18 лютого в Саудівській Аравії стали "сюрпризом" для Києва. Про це заявив президент України Володимир Зеленський 18 лютого, на спільній пресконференції з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі.

"Нас не запрошували на російсько-американську зустріч"

Зеленський також заявив, що не поїде зараз до Саудівської Аравії, але планує зустрітись з американської офіційною делегацією в Києві.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи планує Зеленський зустрічатися з американськими партнерами під час запланованого на 19 лютого візиту української делегації до Саудівської Аравії, президент України відповів, що не поїде до країни і не знає, чи залишиться хтось із членів американської делегації в Саудівській Аравії, і зустріч із ними не була запланована:

"Я не знаю, хто там буде залишатися, а хто буде їхати, хто куди збирається. Чесно кажучи, мені все одно. Мені не все одно, щоб партнери про нас подумали щось зайве. Ми абсолютно чесні і відкриті. Я не хочу збігів. І тому я не поїду в Саудівську Аравію", - сказав він.

Зеленський зазначив, що "зв'язався з партнерами в Саудівській Аравії" і переніс візит:

"У мене хороші відносини з принцом Мухаммедом, ми щойно зв'язалися і домовилися, що 10 березня я буду з офіційним візитом, а США ми очікуємо в Києві".

Також Зеленський наголосив, що на зустріч 18 лютого Україну не запрошували:

"Нас не запрошували на цю російсько-американську зустріч у Саудівській Аравії. Для нас це було сюрпризом, я думаю так, як і для багатьох. Так, ми з медіа побачили, отримали цю інформацію".

"До перемовин має бути залучена Європа в широкому сенсі"

"Можете обговорювати що завгодно, але не можна ухвалювати рішення без України - як завершити війну в Україні", - сказав Зеленський.

Він також закликав, щоб перемовини відбувалися "не за спиною у ключових суб'єктів", зокрема країн Європи.

"Для України і для нашого регіону, для Європи, принципово, щоб будь-які перемовини щодо закінчення війни відбувалися не за спиною у ключових суб'єктів, яких зачіпають наслідки російської агресії. Україна, Європа в широкому сенсі - а це і Євросоюз, і Туреччина, і Британія - мають бути залучені до розмов і розробки потрібних безпекових гарантій разом із Америкою, які стосуються долі нашої частини світу", - сказав Зеленський.

Він наголосив, що для того, аби війна закінчилась надійним і тривалим миром, потрібно не допускати жодних помилок.

"Це можливо винятково тоді, коли перемовини справедливі і за столом перемовин представлені і Україна, і Америка і вся Європа, і гарантії розробляються за участі всіх, хто їх реально спроможний дати. І це справедливо, що Туреччина є таким субʼєктом", - сказав Зеленський.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган і президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції в президентському комплексі в Анкарі, 18 лютого 2025 року. Фото: Adem ALTAN/AFP
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган і президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції в президентському комплексі в Анкарі, 18 лютого 2025 року. Фото: Adem ALTAN/AFP

Своєю чергою, Ердоган сказав, що Туреччина підтримує територіальну цілісність і суверенітет України, водночас надаватиме будь-яку підтримку для завершення війни і вітає спроби Вашингтона щодо перемовин:

" На цьому етапі є дипломатична спроба, ініційована Трампом, - швидко зупинити війну шляхом переговорів. Такий підхід також вписується в політику, яку Туреччина проводить останні три роки..."

Він також заявив, що Туреччина може бути майданчиком для будь-яких імовірних перемовин:

"Якщо взяти до уваги активну дипломатичну діяльність, яку ми проводимо протягом трьох років, наша країна є ідеальною приймаючою стороною для перемовин, що імовірно розпочнуться між Росією, Україною та США".

Про гарантії безпеки

Зеленський наголосив на необхідності гарантій безпеки для України, і заявив, що "Європа та країни НАТО, США, безумовно, могли б дати Україні цю надію, віру в сильні гарантії безпеки, віру в те, що Україна стане членом НАТО", "але від США ми сьогодні такої підтримки не чуємо".

"Знаємо, що вони і ще кілька європейських партнерів не підтримують наше членство в НАТО. Я вважаю, що це велике бажання Росії, воно збігається з цим результатом. Тоді залишаються гарантії безпеки, які можуть діяти: сильна українська армія і можлива присутність війська інших країн Європи, США, наших партнерів, я говорю не лише про Європейський Союз, я говорю про всю Європу".

Він додав, що обговорював питання присутності іноземного контингенту в Україні з Ердоганом, але "про результати цього формату гарантій безпеки поки зарано говорити".

Реджеп Таїп Ердоган також заявив, що Анкара "продовжуватиме працювати над імплементацією регламенту, який спрямований на безпеку комерційного судноплавства в Чорному морі".

"Ми вважаємо, що якщо такий регламент можна буде запровадити в Чорному морі, він слугуватиме важливим заходом зміцнення довіри в процесі, що веде до переговорів", - сказав він.

Як повідомляв Держдеп США, Вашингтон та Москва в Саудівській Аравії узгодили 4 напрямки роботи з припинення війни в Україні, серед яких:

- "встановити механізм консультацій для усунення подразників у двосторонніх відносинах для нормалізації роботи дипломатичних представництв".

- "призначити команди, щоб розпочати роботу над якнайшвидшим припиненням конфлікту в Україні у спосіб, який є тривалим, стійким і прийнятним для всіх сторін";

- "закласти основу для майбутньої співпраці з питань, що становлять взаємний геополітичний інтерес, а також історичних економічних та інвестиційних можливостей, які виникнуть після успішного завершення конфлікту в Україні";

- "сторони зустрічі обіцяють продовжувати співпрацю, щоб забезпечити своєчасний і продуктивний рух процесу".

Дивіться також:

Студія Вашингтон. Саміт в Парижі та законодавці США у Києві
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG