На Покровському напрямку в Донецькій області тривають найактивніші бої, хоча просування росіян там сповільнилося протягом останніх двох тижнів, свідчать дані аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW).
Генштаб України повідомив, що 16 лютого Збройні сили України відбили на цьому напрямку 40 атак російської армії, а від початку доби понеділка атак було щонайменше 33.
Водночас, якщо захоплення Покровська було головною ціллю росіян із лютого 2024 року, на весну 2025 року РФ визначила головною ціллю захоплення іншого міста в Донецькій області, зазначають американські аналітики.
Російські військові хочуть захопити "оборонний пояс" у Донецькій області - ISW
Російське військове командування навесні та влітку 2025 року бачить головним завданням наступ на Костянтинівку, найпівденнішу точку "оборонного поясу" в Донецькій області. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Американські аналітики кажуть, що такі висновки підтверджують нові дані російських військових оглядачів про те, що росіяни передислокували додаткові сили, зокрема частини 8-ї загальновійськової армії, з Курахівського напрямку на східнопокровський і торецький, що неподалік від Костянтинівки.
"Схоже, що російські військові докладають багаторічних зусиль, щоб захопити "оборонний пояс" України в Донецькій області, що ще більше підкреслює очевидну незацікавленість російського Путіна у тривалому та міцному мирі в Україні", - роблять висновок експерти ISW.
"Оборонним поясом" називають 50-кілометрову смугу з чотирьох великих міст - Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка та Костянтинівка, які становлять кістяк оборони України в Донецькій області, і Росія давно прагне захопити ці міста, пояснюють аналітики.
Водночас дослідники стверджують, що успішний наступ на Костянтинівку для російських сил "малоймовірний" з огляду на ймовірно значну кількість сил української оборони, "з якими російські сили зіткнуться дорогою до Костянтинівки", а також "деградацію залучених російських підрозділів".
Аналітики зазначають, що російське військове командування продемонструвало готовність брати участь в операціях, які можуть тривати місяцями чи навіть роками, оскільки "президент Росії Володимир Путін продовжує дотримуватись теорії перемоги, яка припускає, що Росія здатна продовжувати війну, доки Росія не завдасть військової поразки Україні."
"Готовність Путіна розпочати ймовірну багаторічну кампанію проти оборонного поясу України в Донецькій області додатково підтверджує цю оцінку та ставить під сумнів зацікавленість і намір Росії сісти за стіл двосторонніх переговорів зі Сполученими Штатами".
Спроби перерізати логістичні шляхи в районі Покровська
Міністерство оборони Великої Британії вказало в оцінках ходу війни від 16 лютого, що основні зусилля Росії в районі Покровська спрямовані на те, щоб перерізати логістичні шляхи української армії.
Зокрема, в Міноборони Британії посилаються на заяву Міноборони РФ, у якій ідеться, що 13 лютого російські війська взяли під контроль село Водяне Друге, розташоване на трасі Н-32 між Костянтинівкою та Мирноградом, яке є ключовим транспортним шляхом на схід від міста Покровськ.
"У цьому районі тривають бойові дії. Українські сили, ймовірно, відбили більшість атак Росії", - йдеться в повідомленні.
"Українські сили скоріш за все намагаються завадити просуванню росіян, щоб убезпечити головний шлях постачання в напрямку Удачного, що за 12 км на південний захід від Покровська", – зазначають в огляді.
У британському оборонному відомстві додають, що на захід від Покровська українські війська контратакують біля сіл Котлине на трасі Т-04-06 і Піщане, де йдуть напружені бої.
"Українські сили найімовірніше намагаються завадити просуванню росіян, щоб захистити головний логістичний шлях у напрямку Удачного, що за 12 км на південний захід від Покровська", – зазначають в огляді.
В дописі міністерство оборони Великої Британії наголошує, що бажання росіян відрізати логістичні шляхи "відображається у великій кількості жертв у цьому районі".
Міноборони Британії наводить українські дані про те, що втрати росіян на Покровському напрямку в січні 2025 року становлять 7 тис. убитими та 15 тис. пораненими або зниклими безвісти.
Бої в Курській області
Водночас російські сили нещодавно просунулися в Курській області, йдеться у звіті ISW за 16 лютого.
Американські аналітики, посилаючись на геолокаційні кадри від 15 лютого, повідомляють, що російські війська нещодавно просунулися в південно-східній частині Свердликова.
Разом із тим у звіті експерти згадують, що "16 лютого українська бригада, яка діяла у Курській області, повідомила, що підрозділи 155-ї російської бригади морської піхоти провели невдалий механізований штурм у Курській області, до якого залучили понад десяток танків".
Пресслужба 47-ї бригади ЗСУ 16 лютого оприлюднила відповідне відео і зазначила, що розбила колону російських танків, які йшли в атаку під червоними прапорами.
"Росіяни знову пішли в штурм на Курщині проти 47 бригади та суміжників. Колоною з понад десяток танків та близько роти ворогів...", - йдеться в повідомленні 47 бригади.
Також в ISW нагадали, що сили КНДР нещодавно вийшли з активних бойових дій у Курській області після значних втрат, переважно внаслідок ударів українських безпілотників.
Як повідомляв Голос Америки, державний секретар США Марко Рубіо прибув 17 лютого в Ер-Ріяд, де він та інші представники адміністрації президента Дональда Трампа планують обговорити з російською делегацією завершення війни Росії проти України.
Дивіться також: