Євросоюз оголосив про новий пакет експортно-імпортних "болючих" санкцій проти Росії у відповідь на нову ескалацію війни в Україні "до нового рівня".
"Фіктивні "референдуми" на територіях, які Росія окупувала, є нелегальною спробою захопити землі й змінити міжнародний порядок силою, - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. - Мобілізація та погрози Путіна використати ядерну зброю - це подальші кроки на шляху до ескалації. Ми не приймаємо фіктивні "референдуми" й будь-які спроби анексії в Україні й ми готові змусити Кремль заплатити за цю подальшу ескалацію".
"Мета - позбавити військовий комплекс Кремля ключових технологій. Це включає додаткові авіаційні технології чи компоненти електроніки, а також певну хімічну продукцію. Ці нові заборони на експорт [з ЄС до Росії] додатково послаблять економічну базу Росії та послаблять її здатність до модернізації", - сказала фон дер Ляєн. Вона також оголосила про нову заборону надавати європейські послуги для Росії та для громадян ЄС - обіймати посади в російських державних підприємствах: "Росія не повинна отримувати вигоду від досвіду та знань ЄС".
Окремо президентка Єврокомісії згадала пропоновані обмеження цін на російську нафту для третіх країн, що було погоджено на рівні країн "Групи семи", а також заходи проти окремих осіб, що сприяють ухиленню від санкцій проти РФ: "Наприклад, якщо вони купують товари в ЄС, ввозять їх до третіх країн, а потім - до Росії".
"Із незаконними референдумами, організованими Росією, Кремль діє за тією ж схемою, яку ми вже бачили в Грузії в 2008 році та в Криму в 2014 році. Як сказала пані президент, ми засуджуємо це найрішучішим чином, і я впевнений, що говорю від імені всіх країн ЄС, що жодна з них не визнає ці сфальсифіковані результати", – сказав верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. - "Ми закликаємо міжнародну спільноту зробити те саме, тому що ці референдуми - це цілковите порушення міжнародного права та принципів Статуту ООН".
Боррель оголосив про розширення списку санкцій проти понад 1300 високопосадовців, олігархів, військових керівників та пропагандистів й організацій, відповідальних за підривання територіальної цілісності України, що "підтримують, допомагають чи отримують зиск" від вторгнення до України. До переліку ЄС пропонує додати конкретний осіб та російських і проросійських організацій, що організували й проводили псевдореферендуми на окупованих територіях України.
Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що ЄС розглядає заборону імпорту частини російських алмазів.
Пропозиція щодо нових санкцій тепер піде на розгляд 27 країн ЄС, які повинні будуть досягти одностайності для їхнього прийняття, нагадує Reuters.
Раніше прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликав послабити санкції проти Москви. Однак Польща та країни Балтії наполягають на тому, що лише посилення санкцій позбавить Кремль фінансових можливостей для ведення війни.
Після повномасштабного вторгнення Росії до України 24 лютого ЄС уже запровадив шість раундів санкцій проти Кремля, останній раунд обмежень, нагадує "Радіо Свобода", був у липні.
Тим часом, Сполучені Штати найближчим часом планують запровадити анонсовані раніше масштабніші санкції з метою посилити фінансовий тиск на Кремль та ізоляцію російської економіки, повідомляє газета The Wall Street Journal. Об'єктами санкцій можуть стати пов'язані з державою фінансові інституції, що мають ключове значення для функціонування економіки: Агенція зі страхування внесків, що гарантує банківські депозити росіян, та платіжна система "Мир".
Санкції також можуть бути введені проти Національного клірингового центру та Національного розрахункового депозитарію, які забезпечують нормальне функціонування ринку цінних паперів. Адміністрація Байдена також розглядає можливість відключення від системи SWIFT ще кількох російських банків, розширення кількості товарів, заборонених до експорту до Росії та запровадження санкцій проти кількох російських компаній.
Остаточне рішення про те, які з цих санкцій буде введено, поки що не прийнято, пише The Wall Street Journal.
Кремль продовжує називати свою війну в Україні "спеціальною операцією", а заходи обмеження з боку Заходу - "економічним егоїзмом". Нині ж МЗС Росії повідомило, що невдовзі зробить "спільні дії" щодо "втілення у життя" начебто "сподівань" жителів незаконних угруповань Л/ДНР та окупованих територій Запорізької та Херсонської областей "бути разом із Росією."
У статті використано матеріали Reuters, The Wall Street Journal, "Радіо Свобода"