Спеціальні потреби

На подальшу конфронтацію із Заходом Кремль боїться йти - експерт


Вололимир Путін
Вололимир Путін

Минулими вихідними президент Росії Володимир Путін дав багату поживу для коментарів: 23 листопада опубліковано інтерв'ю президента Росії, записане дещо раніше. Президент Росії звинуватив західних «партнерів» в тому, що вони нібито хочуть ущемити інтереси його країни, а про саму Росії сказав, що вона, діючи в своїх інтересах, не робить нічого такого, що порушувало б міжнародні правила поведінки. Володимир Путін також не виключив можливості, що балотуватиметься в президенти в 2018 році.

Багато спостерігачів відзначили, що велике інтерв'ю Володимира Путіна - це вже п'ятий випадок публікації спілкування російського лідера з підлеглими, пресою або співгромадянами за останні сім днів: до цього були і спілкування з журналістами після саміту G20, та інтерв'ю німецькому телеканалу ARD, і участь в форумі Загальноросійського народного фронту, і виступ на Раді безпеки Росії. Кореспондент Російської служби «Голосу Америки» звернувся до російських експертів для аналізу виступів Володимира Путіна.

Гліб Павловський: Путін як би вигадує себе заново

Президент «Фонду ефективної політики» Гліб Павловський говорить, що «всі останні великі виступи Путіна - це розповіді про себе і про свій новий здоровий глузд, в який він включає кожен раз якісь нові елементи».

Йти на подальшу конфронтацію із Заходом Кремль боїться, просто тому, що це економічно дуже небезпечно
Микола Петров

В останньому інтерв'ю Путіна, на думку Павловського, «таких елементів навіть трохи більше, ніж було на «Валдайському клубі», щодо конспірології світу, світу як змови - змови взагалі і змови, звичайно, проти Росії, а всередині цього - змови проти нього».

«У нього в інтерв'ю з'являється Єльцин у двозначному контексті - він ніби одночасно пив і пручався Заходу, західного тиску. Це не дуже приємне місце, але тут Путін намагається знайти поворот до якоїсь нової природності, з точки зору якої всі інші поводяться зрозуміло для нього. Знову з'являється тема рівняння: «Путін - це Росія» - це вкрай не політично коректні висловлювання, з точки зору колишнього Путіна, між іншим. Він би колись, ще 5 років тому, це висміяв, але на цей раз він відхиляє це зовсім м'яко», - вважає Гліб Павловський.

Всі останні великі виступи Путіна - це розповіді про себе і про свій новий здоровий глузд
Гліб Павловський

Політолог вважає, що Путін «прагне зрезонувати в якомусь сенсі з країною, з новим станом масової свідомості». «Його опис Заходу навіть у чомусь карикатурніше радянського. Адже в радянському описі присутня «жага наживи» і водночас - «воля до влади», а в описі Путіна, по суті, все рухається виключно «жагою наживи». Це говорить про збідніння його уявлення про людську природу» - зазначає Павловський.

Микола Петров: Путін «заговорює» ситуацію

Професор Вищої школи економіки, член вченої ради Московського центру Карнеґі Микола Петров упевнений, що Володимир Путін багато виступає, тому що його можливості практичного маневру обмежені. «Путін перебуває в пастці, - вважає Петров, - з одного боку, йому потрібно підтримувати свою військову мобілізаційну легітимність, з іншого боку, йти на подальшу конфронтацію із Заходом Кремль боїться, просто тому, що це економічно дуже небезпечно, економіка отже не росте. І якщо люди зрозуміють, що Крим не безкоштовний, і вся ця риторика «вставання з колін» дорого їм коштує, то легітимність похитнеться».

На думку експерта, Володимир Путін тепер виступатиме все частіше і частіше: «Йому нічого іншого не залишається, він не може діяти, він не може поліпшити економіку, він не може робити якісь ризиковані військові авантюрні кроки. Тому він зараз нескінченно всім все пояснює, і це «заговорювання» ситуації, ця риторика, досить жорстка, на адресу Заходу - це єдине, що йому зараз залишається для підтримки рейтингу».

Йому нічого іншого не залишається, він не може діяти, він не може поліпшити економіку, він не може робити якісь ризиковані військові авантюрні кроки.
Микола Петров

При цьому Микола Петров бачить у виступах Путіна ознаки того, що російський лідер сподівається на вирішення ситуації, в якій опинилася Росія, по волі випадку: «Я думаю, що він достатньо впевнений в тому, що в черговий раз карти так ляжуть, що його проблеми вирішаться якимось чином самі собою, як багато разів у минулому відбувалося, коли або зростали ціни на нафту, або, навпаки, вибухнула світова економічна криза, і наслідки війни в Грузії для Росії виявилися не настільки значними, як спочатку очікували. Цілком очевидно, що у нього досить короткий горизонт планування».

Професор ВШЕ каже, що, на його думку, у президента Росії склалася впевненість у тому, що його лінії поведінки в міжнародних справах в майбутньому стануть дотримуватися всі країни: «Розрахунок Путіна полягає в тому, що він першим поламав правила гри напередодні того, що світовий порядок, яким він був у минулому, буде змінюватися. І той, хто перший почав ігнорувати існуючі правила, виявиться не вигнанцем, як Росія зараз, а буде у виграші. Йому всі кажуть, що США вже назавжди втратили свою роль лідера, що Китай, навпаки, на великому підйомі, і ось зараз так різко подружитися з Китаєм - це може виявитися в перспективі, з його точки зору, далекоглядним ходом».

Дивіться також: Україна в інформаційній війні

Розсилка

Відео - найголовніше

Чому американець пішов воювати за Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00
XS
SM
MD
LG