Premijer Kosova Aljbin Kurti već nekoliko meseci odbija da se odazove pozivu tužilaštva na saslušanje u svojstvu svedoka u vezi sa istragom o državnim rezervama, gde je kako se sumnja budžet Kosova oštećen za više od 600.000 evra. Iako je Osnovni sud u Prištini izdao nalog za njegovo svedočenje u tužilaštvu, on se nije pojavio.
Specijalno tužilaštvo Kosova saopštilo je da će “u ovom krivičnom predmetu, kao i u svim drugim slučajevima, postupiti u skladu sa zakonima na snazi“, ne precizirajući šta to tačno znači
Iz kabineta premijera Kosova poručuju da je Kurti voljan da svedoči, ali u prostorijama Vlade Kosova. Portparol Vlade Perparim Krueziu navodi da je takvih primera bilo i ranije na Kosovu, ali i šire.
„Postoje dokumentovani slučajevi na Kosovu i šire na primer bivši francuski premijer Žak Širak ili bivši predsednik SAD Bil Klinton, gde su visoki institucionalni zvaničnici intervjuisani u svojim prostorijama, a ne u tužilaštvu“, naveo je Krueziu pre nekoliko dana na Fejsbuku.
Avokatica Jovana Filipović za Glas Amerike kaže da je tako nešto moguće, ali u određenim slučajevima
“Postoji mogućnost da policija ode u kuću svedoka i da uzme neki svoj iskaz, postoji i istražna mogućnost koja se koristi u toku postupka, ali to je samo u situacijama kada su svedoci bolesni ili kada postoji bojazan da taj svedok kasnije u toku postupka neće moći da se odazove. U takvim slučajevima policija, državni organ ili čak i sud može da ode i da se obezbedi da se ta izjava uzme od kuće. Ovde nije takav slučaj – ovde se ne mogu primeniti ti instituti, već je svako dužan da se odazove i pojavi u zgradi tužilaštva i da da svoj iskaz u vezi s onim o čemu bude pitan”, navela je Filipović.
Ona kaže da bi sledeći korak trebalo da bude novčana kazna za premijera Kurtija.
“Nadležni organ je dužan preko suda da izrekne kaznu od 250 evra. Ukoliko taj svedok ponovi svoj nedolazak i isti neopravda, treba mu se odrediti mera pritvora do jednog meseca. Ova mera ne može biti dužeg trajanja, ali zakon je jasan u tom pogledu – dakle, svako je dužan da svedoči o onome o čemu ima određena saznanja”.
Ehat Miftaraj, direktor Kosovskog instituta za pravdu smatra da je odbijanje premijera Aljbina Kurtija da se kao svedok pojavi pred tužilaštvom neprihvatljivo i da promoviše nejednakost građana pred zakonom. On je za Glas Amerike rekao da premijer Kurti radi sve suprotno od onoga što je ranije obećavao.
“On (Kurti) bi trebalo da bude primer građanima kako se poštuje zakon, kako se poštuju principi vladavine prava i dobrog upravljanja. Njegovi postupci, zapravo, sigurno umanjuju vladavinu prava na Kosovu i to je najgora poruka građanima u slučaju da bi oni trebali biti predmet bilo kakvog krivičnog postupka – kako ne poštovati naredbe suda ili, recimo, kako unaprediti vladavinu prava na Kosovu”.
Miftaraj ističe da premijer Kosova svojim postupkom šalje lošu poruku i potencijalnim investitorima
“Kosovo je veoma mlada država. Mnogo se uložilo u to da ima nezavisno pravosuđe i nezavisan tužilački sistem i ako ljudi koji su na vrhu vlade budu delovali ovako, zapravo će poslati poruku i našim međunarodnim partnerima i potencijalnim investitorima da Kosovo nije bezbedna zemlja, da to nije zemlja u kojoj se poštuju principi vladavine prava i da zakon neće važiti za probleme sa kojima bi se mogli suočiti u budućnosti”, naveo je Miftaraj.
Zamenik predsednika Srpskog narodnog pokreta Branimir Stojanović rekao je za Glas Amerike da nije iznenađen što Aljbin Kurti odbija da se odazove pozivu tužilaštva, jer je, kako je naveo, to u skladu sa njegovom ideologijom
“Aljbin Kurti se ponaša kao klasičan autoritarni vođa. On ima svoju ideologiju i smatra da je samo ono što je zacrtano njegovom ideologijom korisno, opravdano i da treba da se desi. Svi zakoni i institucije koje sprovode njegove ideje i shvatanja o tome kako stvari treba da funkcionišu su dobrodošli. On te instrumente koristi, dok sve što je u suprotnosti sa njegovim ličnim interesima i ideologijom zapravo ignoriše. To nije ništa novo - nije on ni prvi ni poslednji autoritarni vođa koji se ponaša na taj način i sigurno će nastaviti da to radi i ubuduće”.
Stojanović navodi da je ovo i test za kosovske institucije.
U akciji kosovske policije zbog sumnje na korupciju, prošle godine su uhapšeni su direktor Robnih rezervi i zvaničnik Ministarstva trgovine iz Odjeljenja za evropske integracije i koordinaciju politika. Oni su osumnjičeni da su naneli štetu budžetu Kosova u vrednosti od preko 600.000 evra, jer roba koja je plaćena za robne rezerve nikada nije stigla na Kosovo.