Rusija bi već ovog vikenda mogla da pošalje sjevernokorejske trupe na ratište u Ukrajini, ustvrdio je u petak ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Zapadni zvaničnici već su upozorili da bi učešće sjevernokorejskih vojnika dodatno rasplamsalo gotovo trogodišnji rat i da bi imalo geopolitičke posljedice i po indo-pacifički region.
Ta mogućnost je alarmirala lidere i produbila diplomatske tenzije. Visoki zvaničnik ukrajinskog predsjedničkog kabineta rekao je u petak za agenciju Asošijeted pres da je Zelenski otkazao planiranu posjetu generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonia Gutereša Kijevu.
Zvaničnik, koji je za AP govorio pod uslovom da ostane anoniman, rekao je da je Gutereš trebalo da posjeti ukrajinsku prijestonicu posle učešća na samitu BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju ove nedelje. Fotografija Gutereša kako se rukuje sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na samitu izazvala je oštre osude u Ukrajini.
Zelenski je u objavi na Telegramu naveo da je ukrajinska obavještajna služba utvrdila da će "Rusija angažovati prve sjevernokorejske vojnike u borbenim zonama" između nedelje i ponedeljka.
Takođe je poručio da je to očigledna eskalacija. Nije saopštio više detalja, između ostalog ni to gdje bi sjevernokorejski vojnici mogli biti poslati.
Rusija vodi žestoku vojnu kampanju duž istočnog fronta u Ukrajini i postepeno primorava Kijev da preda dio teritorije. Međutim, Moskva istovremeno ne uspijeva da potisne ukrajinske vojnike iz pograničnog regiona Kursk, posle upada prije gotovo tri mjeseca.
Vodeća ukrajinska obavještajna služba, poznata pod skraćenicom GUR, saopštila je da su sjevernokorejske jedinice primjećene u Kursku. Vojnici su prošli nekoliko nedelja obuke u bazama u istočnoj Rusiji i data im je odjeća za predstojeću zimu, navodi se u saopštenju koje je objavljeno u četvrtak uveče.
Obavještajna služba je procijenila da je Pjongjang u Rusiju poslao oko 12.000 vojnika, među kojima je oko 500 oficira i tri generala. Nije međutim pružila dokaze za te tvrdnje.
Holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans objavio je u petak na Eksu da obavještajni podaci sugerišu da će sjevernokorejski vojnici "vjerovatno biti prvo raspoređeni u Kursku".
Sjeverna Koreja je u petak saopštila da bi slanje trupa da pomognu Rusiji u ratu protiv Ukrajine bilo u skladu sa međunarodnim pravom, mada nije potvrdila da je poslala vojnike.
Pjongjang je prethodno odbacivao izvještaje o slanju vojnika kao neosnovane glasine, dok ruski predsjednik u četvrtak nije potvrdio niti demantovao te informacije.
U saopštenju, koje je prenijela sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA, zamjenik šefa diplomatije Kim Džong Gju rekao je da ministarstvo spoljnih poslova nije direktno uključeno u pitanja kojima se bavi ministarstvo odbrane i da neće direktno komentarisati izvještaje o slanju vojnika u Rusiju.
Međutim, dodao je da "ako postoji takva stvar o kojoj govore svjetski mediji, mislim da bi to bio potez usklađen sa propisima međunarodnog prava".
Pjongjang i Moskva imaju bliske odnose od početka rata u Ukrajini, a između ostalog su potpisali sporazum o međusobnoj odbrani. Ukrajina i zapadne zemlje prethodno su optužili Sjevernu Koreju da Rusiju snabdijeva oružjem, što su dvije zemlje demantovale.
Sjedinjene Države saopštile su u srijedu da je u Rusiju poslato 3.000 sjevernokorejskih vojnika koji se obučavaju na nekoliko lokacija, te "da neće biti pošteđeni" ako se budu borili u Ukrajini.