Linkovi

U Podgorici nastavljeni protesti zbog masakra na Cetinju


Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)

Više hiljada građana i studenata protestovalo je u subotu veče u Podgorici, zbog neispunjenja zahtjeva neformalne grupa studenata “Kamo śutra?” da se zbog, kako smatraju, propusta policije tokom masakra na Cetinju u kojem je 1. januara ubijeno 13 ljudi, smijene čelnici bezbjednosnog sektora.

Iz kolektiva „Kamo śutra?“, koji od premijera Milojka Spajića traže da smijeni ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potrpedsjendika Vlade za bezbjednosnu politiku Aleksu Bečića, poručuju da je bilo “dosta zatvaranja očiju pred istinom, neprihvatanja odgovornosti i ćutanja na nepravdu” i da će nastaviti protestne šetnje dok Šaranović i Bečić ne budu smijenjeni.

“Dižite se ljudi, ako nas ima, jer mora da nas ima, da bi nas i dalje bilo. Jer ovo je naša zemlja, Crna Gora, zemlja svih građana i građanki", kazao je Milo Perović, član nefrormalne grupe studenata “Kamo śutra?”.

Studenti su od početka godine organizovali više velikih protesta u Podgorici i na Cetinju, svakodnevne jednosatne blokade saobraćajnica, a prošle sedmice i šetstosatnu blokadu ispred zgrade Vlade.

Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)

Večerašnji protest počeo je ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, a potom je organizovana protestna šetnja.

Građani i studenti su se kratko zaustavili na mostu Milenijum da bi za ogradu mosta vezali crvene trake, kao "zajednički podsjetnik na važnost povezivanja i zajedništva u ovoj borbi u kojojoj neće odustati" i poruku "zacrvenimo odgovorne".

Studentkinja Itana Dragojević kazala je da je prošlo 50 dana od zločina na Cetinju, a da nijesu dobili nijedan odgovor od nadležnih, te da nije ispunjen nijedan njihov zahtjev.

Ona je pozvala i zamolila sve građane koji, kako je navela, ne mogu, ne žele ili se plaše da izađu na ulice da “ne čekaju da se ovo desi nekom njihovom da bi podigli glas”.

“Vjerovatno su mislili da ćemo se umoriti i odustati. Zločin koji se dogodio tiče se svih nas. Nadležne nažalost i dalje nije briga jer nije niko njihov bližnji. Mi bismo ovo radili i za njihovu djecu, za svakog građanina i zbog svačijeg bola. Ovaj skup nema veze sa nečijim imenom, partijom, bojom kože, ovo je borba za osnovna ljudska prava ,za pravo na život u sigurnom okruženju i pravo na život bez straha. Zato zahtjevamo odgovornost”, navela je Dragojević.

Student Milo Perović kazao je da do danas nema odgovora “ko je donio natedbu da na Cetinju prvog januara, kada se dogodilo mosovno ubistvo, bude samo devet policajaca”.

“Odakle počiniocu zločina oružje, da li vršeno vještačenje njegovog telefona i sa kim je bio u kontaktu?”, pitao je Perović.

Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju, 22. februar 2025. (VOA/Jovo Radulović)

Crnogorski student su sa večerašnjeg protest pružili podršku i studentu iz Srbije Luki Stojakoviću koji je 19. februara uhapšen u Crnoj Gori, odmah nakon što je prešao crnogorsku granicu i čije je cjelodnevno zadržavanje u samici, kako je saopštio, "naređeno sa vrha".

Neformalna grupa studenata “Kamo śutra?” nedavno je podnijela i tužbu protiv Demokratske Crne Gore, partije koja je dio vladajuće većine i iz čijih redova su Bečić i Šaranović čije ostavke traže, zbog optužbi te partije da su organizatori protesta povezani sa kriminalnim klanovima i korupcijom.

Iz Demokratske Crne Gore su članove “Kamo śutra?” u više navrata optuživali za saradnju sa kriminalnim klanovima i bivšim režimom Mila Đukanovića, za koje smatraju da su stvarni organizatori protesta.

Iz grupe studenata “Kamo śutra?” su podsjetili da je, kako su naveli, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, u jednoj televizijskoj emisiji rekao da ima operativne podatke o povezanosti organizovane kriminalne grupe sa protestima, ali da o njima nikad nije obavijestio ni njih, ni javnost, što je od njega zahtijevano.

Iz kolektiva “Kamo śutra?” tvrde da je takvo iznošenje „istina“ od političkih autoriteta direktno ugrozilo pojedine njihove članove, izazvalo širenje govora mržnje, prijetnje i uvrede koje dobijaju putem društvenih mreža.

Pored smjene Šaranovića i Bečića, studenti traže i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja, reformu sistema funkcionisanja policijskih struktura, traže da se vrati građansko obrazovanje u škole, kao obavezan predmet, kao i poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.

Premijer Milojko Spajić je, odgovarajući na zahtjeve studenata za ostavkama Šaranovića i Bečića, poručio da je "ostavka čin moralne i objektivne odgovornosti", a da su svi članovi Vlade "podložni promjeni nakon analize njihovog učinka". On, međutim, nije precizirao kada će biti završena analiza učinaka članova njegove vlade, uključujući Šaranovića i Bečića.

Aleksandar Martinović je 1. januara ubio 12 osoba, među kojima dvoje djece, i ranio četiri, od kojih je jedna preminula 9. januara u Kliničkom centru. Ubijeni su bili njegovi rođaci, prijatelji i kumovi. Nekoliko sati nakon masakra Martinović je, opkoljen policijom, izvršio samoubistvo.

Policija je saopštila da je u trenutku zločina na Cetinju bilo svega desetak policajaca.

Građani koji organizuju traže odgovore da li je zbog malog broja policajaca na dužnosti na Cetinju i loše organizacije na terenu, Martinović, kako je navedeno iz policije, mogao da djeluje 30 minuta i izvrši ubistva na pet lokacija širom grada.

Masakr na Cetinju, koji se dogodio prvog dana ove godine, drugo je masovno ubistvo u tom gradu za dvije i po godine. U avgustu 2022, Cetinjanin Vuk Borilović (34) ubio je 10 svojih sugrađana, od kojih dvoje djece. Borilovićev krvavi pir zaustavljen je tako što je ubijen.

XS
SM
MD
LG