Više hiljada ljudi ponovo je u četvrtak veče protestovalo u Podgorici tražeći smjenu čelnika sistema bezbjednosti zbog, kako se smatra, propusta policije tokom masakra na Cetinju u kojem je Aleksandar Martinović ubio 13 i ranio tri osobe.
Sa protesta ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova, koji je organizovala studentska grupa "Kamo śutra?", ponovo je zatražena ostavka ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića, demilitarizacija, oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja, kao i revidiranje dozvola za posjedovanje oružja.
Na večerašnjm protestu dopunjeni su zahtjevi koji se odnose na bolje funkcionisanje policijskih strukura i poboljšanje brige o mentalnom zdravlju.
Studenti koji su govorili na protestu kazali su da se neće predstavljati, jer to, kako su naveli, nije važno.
Jedna od studentkinja ispred neformalne organizacije koja je organizovala protest kazala je da “naša država ponovo nije uradila ništa da zaštiti svoje građane”, te da “niko nije preuzeo odgovornost za zločin na Cetinju”. Upitala je “gdje su odgovorni za tragediju na Cetinju i zašto danima ćute?”.
Ona je poručila da će “studenti da spasu svijet” i kazala da su političari po ko zna koji put pokazali da im je fotelja na prvom mjestu.
“Političari koje smo odabrali da u naše ime stvaraju građansku Crnu Goru bez mržnje, nacionalizma. kriminala, korupcije nasilja…nisu uspjeli. Pokazali su da im stotine naših života nije važnije od fotelje. Mi smo prinuđeni da preuzmemo borbu za građansku Crnu Goru. Izazvali su u nama revolt i mi sada kažemo da odgovaraju za nedovoljno djelovanje u sistemu bezbjednosti. Kraj je izgovora, početak je odgovora. Po drugi put za tri godine Prijestonica je zavijena u crno. Razlog nije mentalitet, demoni i podzemne vode, već naša politička stvarnost. Dok im je dominantna tema polarizacija, rukovođenje bezbjedosnim sektorom je raskusuravanje među političarima”, poručila je studentkinja.
Studenti su kazali da je “zločin na Cetinju posljedica urušenog sistema i nedjelovanja vlasti koja nije ponudila dugotrajno rješenje problema nakon onog što se desilo u Medovini”, (masovno ubistvo u kojem je prije dvije i po godine Vuk Borilović ubio deset osoba, u cetinjskom naselju Medovina).
Nakon okupljanja ispred MUP-a, organizovana je protestna šetnja do zgrade Vlade Crne Gore gdje su okupljeni sa 13 minuta tišine odali počast žrtavama masakra na Cetinju.
Neformalna grupa studenata “Kamo śutra?” saopštila je da su njihovi članovi prethodnih dana “javno šikanirani i omalovažavani, dok su djevojke koje su govorile na prethodnom protestu 5. januara dobijale poruke prijeteće i nepristojne sadržine”.
Oni su kazali da su crnogorski političari tako “još jednom ugrozili naše živote i našu bezbjednost”. Iz organizacije su, međutim, poručili da ih niko neće zastrašiti, da je njihovo “oružje ljubav i empatija”.
Ponovili su da iza njih ne stoji nijedna politička stranka, već da su proteste organizovali kao slobodni ljudi.
Iz Demokratske Crne Gore, koja je dio vladajuće većine i iz čijih redova su potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i ministar Danilo Šaranović, saopštili su da "nije tačno da neka neformalna grupa studenata traži ostavke Bečića i Šaranovića", već da, kako su rekli, "iza tih zahtjeva stoji (bivši predsjednik) Milo Đukanović lično, zajedno sa svojim kriminalnim klanovima".
Studentska grupa “Kamo śutra?” organizovala je 5. januara proteste na Cetinju i u Podgorici, tražeći ostavke nadležnih za bezbjednost nakon masovnog ubistva 1. januara.
Studente je do sada podržalo više od stotinu profesora crnogorskih univerziteta, više od 200 umjetnika i kulturnih radnika u Crnoj Gori, novinara, predstavnika dijaspore iz Evrope, SAD, Australije, kao i veliki broj univerzitetskih profesora i ostalih zaposlenih na univerzitetima i institutima iz Srbije.