Devojka Majkla Suareza mislila je da je lud što ide na događaj. Ali kada se u mejlu dobio poziv, glasač iz Merimaka u Nju Hempširu, znao je da ne može da propusti postizbornu zabavu za Donalda Trampa.
„U ovom svetu nam je potreban čvrst momak“, rekao je Suarez, misleći na ono što on vidi kao potrebu da predsednik komunicira sa diktatorima kao što su Kim Džong Un iz Severne Koreje i ruski Vladimir Putin, „mačo momak koji govori ono što misli”.
Nekoliko minuta kasnije, navijao je zajedno sa nekoliko stotina volontera i pristalica dok je njegov kandidat izlazio na scenu u plesnoj sali hotela Našua, u Nju Hempširu.
Bivši predsednik i republikanski predsednički kandidat upravo je pobedio na primarnim izborima u Nju Hempširu sa više od 54 odsto glasova u odnosu na 43 odsto bivše ambasadorke SAD u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli.
Postavljanje rekorda
Rezultati su ušli u istoriju na više načina. Trampu je to treći put da nadmaši konkurente na primarnim izborima u Nju Hempširu u tri predsednička ciklusa i njegova druga pobeda u kampanji za dve nedelje.
Pobedom na kokusima u Ajovi i primarnim izborima u Nju Hempširu, Tramp postaje prvi republikanac bez funkcije u poslednjih 40 godina koji je pobedio na oba takmičenja.
„Postavili smo rekord“, uzviknuo je republikanski kandidat, ukazujući na svoju pobedu od 30 odsto razlike na kokusima u Ajovi. "Bio je to najbolji rezultat u istoriji kokusa".
Izbori u Nju Hempširu su se sveli na dva kandidata kada je guverner Floride Ron DeSantis odustao od trke u nedelju i podržao Trampa. Uoči izbora, bivšem predsedniku su se na mitingu pridružila još tri konkurenta u predsedničkoj kampanji koji su postali njegove pristalice: senator Južne Karoline Tim Skot, preduzetnik Vivek Ramsvami i guverner Severne Dakote Dag Bernam.
Zajednička borba
Hejli je smanjila zaostatak za Trampom, zauzevši jako drugo mesto, mnogo jače nego što su ankete pokazale. „U jednom trenutku ove kampanje nas je 14 učestvovalo“, rekla je Hejli na postizbornom skupu. „I bili smo na dva odsto u anketama. Ja sam borac, i ne predajem se. A mi smo sada poslednji koji stojimo, uz Donalda Trampa".
Hejli je takođe imala koristi od podrške guvernera Nju Hempšira Krisa Sununua i glasova nezavisnih koji su je izabrali na republikanskom glasanju, poput Pegi Saviki iz Pelama u Nju Hempširu. „Ona će okupiti ljude“, rekla je učiteljica, „a to je ono što nam je trenutno potrebno u ovoj zemlji“.
Dopisivanje na listić
Predsednik države Džo Bajden nije bio na glasačkom listiću, ali je lako pobedio na primarnim zborima demokrata, iako uz malu pomoć nekih prijatelja.
Prošle godine, Demokratski nacionalni komitet degradirao je Nju Hempšir sa njegovog istorijskog mesta kao mesta prvih državnih primarnih izbora u korist raznolikijih birača Južne Karoline.
Zvaničnici stranke u Nju Hempširu su ljutito krenuli sa primarnim izborima, a pristalice su pokrenule kampanju za dopisivanje imena na listić.
Selidba na jug
Sledeći izbori su u februaru u Južnoj Karolini, gde će se Tramp i Hejli ponovo boriti. Hejli je bivša guvernerka države, dok je Tramp prikupljao odobrenja od državnih zvaničnika.
Tramp predviđa da će "lako pobediti". Činilo se da je Hejli dočekala izazov, radosno najavljujući na svom skupu u utorak uveče: „Hvala na ljubavi, Nju Hempšir, idemo kući u Južnu Karolinu!“