Američki dolar valuta je kojom se kupuju i prodaju vitalni proizvodi i sirovine – ali predstavlja i svojevrsno utočište za finansijere i investitore u teškim vremenima.
Ta moneta se po svojoj vrednosti nalazi na dvadesetogodišnjem maksimumu – delimično zahvaljujući očekivanjima da će američke Federalne rezerve povećati svoje kamatne stope brže od većine drugih finansijskih institiucija, piše Rojters.
Ta agencija ukazuje na šta bi u vezi sa jačanjem dolara trebalo obratiti pažnju.
Putovanje u inostranstvo
Jak dolar sjajna je stvar ako ste američki turista. Hoteli, obroci ili firmirane roba su jeftinije bez obzira na to da li ste u Londonu, francuskoj rivijeri ili u Kankunu. Jasno je da suprotno važi za turiste koji putuju u SAD, osim ako su ranije kupili karte za Diznilend ili zabavu u Las Vegasu – jer će ih sada koštati više.
Radosti u menjačnici
Postoji još jedna blagodet za američke građane koji putuju u neku od devetnaest zemalja koje koriste evro i ujedno slaba uteha za evropske turiste u Sjedinjenim Državama...
Za konverziju više nije potrebna matematika – jer je odnos između dolara i evra 1:1.
Proizvedeno u Americi (Made in America)
Za kupce širom sveta u potrazi za vrhunskim američkim brendovima, jak dolar znači da bi mogli skupo da plate za njih – sem ukoliko distributeri ne pokušaju da ublaže uticaj snažne valute. Prethodnih dana, kompanije poput Matela – proizvođača Barbi lutaka, figura Gospodara svemira i automobilčića Hot vils (Hot Wheels) saopštile su da beleže pad prometa zbog jačanja dolara – iako deluje da su potrošači bili spremni više da plate. Takođe, sličan uticaj jačanje dolara imalo je na promet giganta Prokter i gembla (Procter & Gamble) – i proizvoda poput Pampersa ili Arijela.
Mogući problemi
Jačanje dolara u odnosu na lokalnu valutu pezos - za građane Argentine značilo je udvostručivanje cena tokom poslednjih godinu dana i rastuću ekonomsku krizu. Vlade i preduzeća u mnogim zemljama u razvoju finansiraju se izdavanjem obveznica u američkim dolarima. Iznos koji duguju, izražen u njihovim lokalnim valutama, sada je veći.
I upotreba kredita postala je skuplja – jer su povećane stope u Sjedinjenim Državama.
Sirovine
Zemlje poput Turske i Egipta koje uvoze sirovine dvostruko ispaštaju. Većina roba, od nafte do pšenice, plaćaju se američkim dolarima – što znači da im je cena u lokalnim valutama veća za svaki barel ili bušel. Razlog za to je znatan porast cena uzrokovan ratom u Ukrajini, ekstremnim vremenskim uslovima i posledicama pandemije Kovida 19.
Podrška dijaspore
Jači dolar dobra je vest za građane siromašnijih zemalja, poput Meksika i Gvatemale, koji zavise od novca koji im šalju rođaci zaposleni u Sjedinjenim Državama.
Kovid je u 2020. doprineo umanjivanju tih doznaka – ali od tada uplate ponovo postaju izdašnije i masovnije.
Inflacija
Čak i za bogatije zemlje kao što je Nemačka jak dolar može predstavljati probleme jer podstiče visoku inflacija kroz skuplji uvoz. Lokalne centralne banke reagovale su podizanjem kamatnih stopa, što kredite čini skupljim i usporava privredni rast.
Situacija sa ruskom rubljom
Ruska nacionalna valuta nalazi se u udobnom plusu u odnosu na američki dolar – što je neočekivani ishod za zemlju koja se nalazi pod međunarodnim sankcijama zbog invazije na Ukrajinu. Snaga rublje, donekle veštački izazvana kontrolom tržišta deviza, malo dobrobiti donosi ruskim građanima.
Iako Moskva mesečno zarađuje možda i desetine milijardi dolara od prodaje energenata Zapadu, tamošnja domaćinstva nisu u mogućnosti da koriste sopstvenu deviznu štednju. Takođe, brojni zapadne marke – Adidas, H&M, Ikea, povukli su se iz Rusije od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Bitkoin
Proglašena kao najbolja odbrana od inflacije, najpoznatija svetska kriptovaluta nije ispunila očekivanja i izgubila je više od polovine vrednosti tokom godine uprkos masovnom povećanju potrošačkih cena. Mnogi koji su se opredelili za trgovanje kriptovalutom tokom 2021. sada su odustali od toga – čuvajući ušteđevinu u američkoj nacionalnoj valuti koju smatraju sigurnijom – i obezbeđuje im kamatu.
Big mek indeks
Ukoliko se cena hamburgera može koristiti za poređenje – dolar je zabeležio značajnu vrednost koja će definitivno oslabiti. Big mek (poznati hamburger multinacionalne kompanije Mekdonalds) indeks časopisa Ekonomist koji poredi cene tog proizvoda širom sveta – pokazuje da je dolar precenjen u odnosu na sve - osim nekoliko valuta. Dolar je najskuplji - a Big Mek najjeftiniji za američkog putnika - u Venecueli, Rumuniji i Indoneziji. Suprotno je u Švajcarskoj, Norveškoj i Urugvaju.