Linkovi

Studenti iz Beograda stigli peške u Novi Sad, odali počast poginulima u padu nadstrešnice


Studenti iz Beograda stigli u Novi Sad (Foto: REUTERS/Mitar Mitrović)
Studenti iz Beograda stigli u Novi Sad (Foto: REUTERS/Mitar Mitrović)

Studenti beogradskog i novosadskog univerziteta večeras su petnaestominutnim ćutanjem ispred železničke stanice u Novom Sadu odali počast poginulima u padu nadstrešnice 1. novembra prošle godine.

Studentima se ispred železničke stanice pridružio veliki broj građana, prenosi reporter FoNeta.

Studente iz Beograda, koji su pešice i biciklima stigli do Novog Sada, kako bi u subotu učestvovali u blokadi mostova, podržalo je nekoliko hiljada građana, koji su bili u špalirima duž ulica kojima su prolazili.

Studenti koji su došli biciklima prethodno su na Varadinskom mostu sačekali svoje kolege, koji su od četvrtka pešačili do Novog Sada, da bi onda zajedno nastavili do železničke stanice.

Varadinski most, Bulevar Mihajla Pupina i okolne ulice večeras su od 19:00 časova blokirane, jer je više hiljada građana došlo da pruži podršku studentskim protestima.

Protestima su se pridružili i studenti koji su pešice i biciklima stigli iz Beograda, a ne zna se koliko će oni trajati, jer se radi o spontanom okupljanju građana.

Blokada tri mosta u Novom Sadu zvanično je najavljena za sutra u 15:00 sati.

Plan je da studenti iz Beograda provedu noć na "srodnim" novosadskim fakultetima

Nakon celodnevnog pešačenja i noći provedene na stadionu lokalnog fudbalskog kluba u Inđiji, studenti Beogradskog univerziteta nastavili su u petak ujutru oko 9,30 časova put ka Novom Sadu.

Deo studenata proveo noć u šatorima, ali dosta njih spavalo i napolju, na parčetu stiropora i pod ćebetom ili u vrećama za spavanje. Uprkos teškom danu i hladnoj noći, studenti u maršu su brzo povratili dobro raspoloženje koje ih je pratilo tokom jučerašnjeg dana.

Srpski studenti zvanično kandidati za Nobelovu nagradu za mir

Studenti iz Srbije zvanično su kandidati za Nobelovu nagradu za mir za 2025. godinu, objavio je danas pisac i dramaturg Siniša Kovačević, koji je jedan od predlagača srpskih studenata za to priznanje.

"Upravo je od Nobelovog komiteta stigla potvrda da je prihvaćena kandidatura" srpskih studenata za Nobelovu nagradu za mir, naveo je Kovačević na društvenoj mreži Eks, dodajući da je kandidaturu predao sa advokatkinjom Dijanom Stojković, prenosi RTS.

Rok za nominovanje kandidata za Nobelovu nagradu za mir ističe danas, a prema navodima Norveškog Nobelovog instituta u Oslu, nominaciju može da podnese bilo koja osoba koja ispunjava kriterijume.

Imena onih koji nominuju i druge informacije o nominacijama ostaju u tajnosti 50 godina. Nobelova nagrada za mir za 2024. godinu dodeljena je japanskoj organizaciji Nihon Hidankjo za napore da se nuklearno oružje nikad više ne upotrebi.

Prošle godine je, prema navodima Nobelovog instituta, registrovano 286 kandidata za Nobelovu nagradu za mir, od kojih je bilo 197 pojedinaca i 89 organizacija.

Najveći broj dosad primljenih nominacija zabeležen je 2016. godine, kada je bilo čak 376 kandidata.

Prva stanica današnjeg marša studenata od Inđije do Novog Sada bila je u mestu Maradik, gde su žitelji ovog mesta dočekali studente uz posluženje – štrudle, pogaču, voće, kiflice, kao i vodu i sokove.

Studenti i građani su u Maradiku održali 15 minuta tišine u čast poginulih građana posle obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Učesnici marša zastali su i kod Hrama Blage Marije na Čortanovačkom putu, a oko 16:30 stigli su do Sremskih Karlovaca.

Poruka studenata iz Inđije: Biti ovde, znači biti deo istorije
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

A studentima u maršu danas su priključili i studenti na biciklima koji su iz Beograda, od Muzeja savremene umetnosti krenuli put Novog Sada.

Okupljanje studenat na Ušću, odakle će biciklima krenuti prema Novom Sadu (foto: FoNet)
Okupljanje studenat na Ušću, odakle će biciklima krenuti prema Novom Sadu (foto: FoNet)

Plan studenata u maršu i studenata na biciklima je da se sutra priključe kolegama iz Novog Sada, koji u subotu organizuju blokadu sva tri mosta u tom gradu povodom tri meseca od pada nadstrešnice na železničkoj stanici, kada je poginulo 15 ljudi.

Kao i prethodnog dana studenti dobro organizovani, imaju svoju redarsku službu, ali ih tokom puta prate i obezbeđuju pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova.

Studenti su noć proveli na stadionu lokalnog fudbalskog kluba u Inđiji (AP Photo/Armin Durgut)
Studenti su noć proveli na stadionu lokalnog fudbalskog kluba u Inđiji (AP Photo/Armin Durgut)

Za sada se najviši predstavnici vlasti u Srbiji ne oglašavaju povodom ove akcije studenata, osim što je ministar finansija Siniša Mali u četvrtak izjavio da je obezđeno dodatnih 12 milijardi dinara kojima će školarine studenata biti smanjene za 50 odsto.

A gradske vlasti u Novom Sadu donele su u petak odluku da se ove godine ne održi svečana akademija povodom 1. februara, kada se obeležava Dan grada. U obrazloženju, na sajtu grada se ističe da je ovakva odluka doneta „imajući u vidu složene i delikatne društvene okolnosti, najavljeno intenziviranje društvenih tenzija, protestne događaje planirane za taj dan, kao i značaj očuvanja društvene stabilnosti, posebno bezbednosti učesnika, gostiju i građana Novog Sada“.

Nakon celodnevne blokade beogradske saobraćajnice Autokomanda, koja je održana u ponedeljak i utorak, 27. i 28. januara, studenti su odlučili da borbu za ispunjavanje svojih zahteva nastave maršom do Novog Sada.

Studenti su svoje zahteve, za koje traže da ih ispune nadležne institucije u Srbiji, formulisali u četiri tačke – od objavljivanja celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice i odbacivanja optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, do podnošenja krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanja budžeta za fakultete za 20 odsto.

I dok predstavnici vlasti procenjuju da su ispunili sve zahteve studenata, studenti odgovaraju da nijedan od njihovih zahteva nije ispunjen.

Nakon teške nesreće 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je prilikom obrušavanja nadstrešnice stradalo 15 ljudi, građani u mnogim mestima u Srbiji su organizovali proteste, a nakon prebijanja studenata FDU u Beogradu studenti su pokrenuli svoje blokade, koje traju oko dva i po meseca.

A posle još jednog u nizu napada pripadnika SNS-a na studente u Novom Sadu koji su u protest, premijer Srbije Miloš Vučević podneo na ostavku, čime je ujedno pala i cela vlada.

Kako je istakao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon tog poteza moguća su dva rešenja - ili da se u roku od 30 dana izabere novi mandatar i nova vlada ili da raspišu izbori.

XS
SM
MD
LG