Linkovi

Lavrov sa Đurićem: Zajednički rad kako bi se izbegla šteta od američkih sankcija NIS-u


Ministri spoljnih poslova Srbije i Rusije Marko Đurić (levo) i Sergej Lavrov (desno) (TATYANA MAKEYEVA / POOL / AFP)
Ministri spoljnih poslova Srbije i Rusije Marko Đurić (levo) i Sergej Lavrov (desno) (TATYANA MAKEYEVA / POOL / AFP)

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je u ponedeljak, tokom konferencije za novinare sa srpskim kolegom Markom Đurićem u Moskvi, da je dogovoreno da se nastavi zajednički rad kako se ne bi dopustila šteta" zajedničkim interesima u Naftnoj industriji Srbije (NIS)."

''Danas se suočavamo sa situacijom da oni koji su navikli na nepoštenu konkurentnu borbu pokušavaju da ometaju sankcijama naše zajedničko preduzeće NIS. To je vodeće preduzeće srpske privrede, njega bukvalno primoravaju da se odrekne saradnje sa ruskim investitorom i u vezi s tim smo se dogovorili sa srpskim prijateljima da nastavimo zajednički rad da ne bismo dopustili štetu našim zajedničkim interesima'', rekao je Lavrov.

Sjedinjene Države stavile su 10. januara NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.

Ruske kompanije Gasprom njeft i Gasprom u NIS-u imaju većinski paket akcija od 56,15 odsto, dok je u vlasništvu Srbije gotovo trećina vlasničkog udela.

Lavrov je dodao i da je sa Đurićem "dosta detaljno" razgovarao o situaciji u oblasti energetske saradnje i istakao da je Rusija najveći isporučilac prirodnog gasa Srbiji i da obezbeđuje do 85 odsto zahteva za tim energentom.

''Nikog nijednom nismo prevarili, naše srpske prijateljime smo sigurno obezbeđivali tim energentom'', rekao je Lavrov.

On je dodao da se saradnja Srbije i Rusije "ne sviđa određenim snagama na Zapadu" i da te snage pokušavaju da promene položaj na tržištu.

Sergej Lavrov je rekao i da Rusija osuđuje "mešanje drugih, pre svega zapadnih zemalja, u unutrašnje političke procese u Srbiji i da insistira da se prestane sa takvom praksom", dodajući da Rusija Beograd smatra najvažnijim faktorom regionalne stabilnosti.

Rekao je i da je Rusija potvrdila spremnost za pružanje podrške u zaštiti interesa Srbije po pitanju Kosova.

" Mi smo jedinstveni sa srpskim prijateljima po pitanju Rezolucije 1244, da ona u potpunoj meri čuva svoju aktuelnost", istakao je Lavrov.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić zahvalio je Rusiji na "dugogodišnjem prijateljstvu i podršci" koju ta zemlja pruža Srbiji.

Rekao je da je za Srbiju značajno da može da računa na podršku Rusije kad je reč o pouzdanom snabdevanju prirodnim gasom.

"Mi ne podržavamo sankcije i za nas je najvažnije da građani Srbije ne ispaštaju i da budu kolateralna šteta“, rekao je srpski ministar.

Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) Sjedinjenih Američkih Država za odlaganje sankcija, dok se ne pronađe rešenje za vlasničke odnose u toj kompaniji, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslednji put se o toj temi oglasio 6. februara rekavši da se još čeka odgovor.

Đurić je kazao i da je Srbija na svom evropskom putu, ali da neće "zaboraviti ni zapostaviti svoja tradicionalna prijateljstva" i da će nastaviti da razvija konstruktivne odnose i sa Ruskom federacojom i drugima u međunarodnoj zajednici.

On je zahvalio rukovodstvu Rusije i na podršci po pitanju Kosova i na "principijelnoj podršci srpskoj poziciji u međunarodnoj zajednici."

Srbija je uz Belorusiju jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

U izveštaju su korišćeni materijali Radio televizije Srbije
XS
SM
MD
LG