Na osnovu rada posmatračke misije koja je pratila izbore u Srbiji 3. aprila predstavnici koalicije PrEUgovor ocenili su da u uslovima koji vladaju fer izbori nisu mogući, da su izborni uslovi bili ispod i njihovih očekivanja, kao i da birački odbori ne znaju ni kako treba organizovati biračko mesto.
"Stanje ljudskih prava tokom izbornog procesa bilo je zaista strašno", rekao je predstavnik Lokalnog fronta Predrag Voštinić tokom radionice pod naslovom "Ljudska prava i demokratski procesi".
"Na kršenje ljudskih prava, pa čak i u onom statističkom smislu mi nismo imali priliku niti pogled sa strane institucija. I ispostavilo se da su civilno društvo, dakle nevladine organizacije i organizacije koje su se bavile ljudskim pravima i izbornim pravima i uopšte izborima mnogo smislenije i svrsishodnije postrale ove izbore nego institucije koje su tome namenjene", rekao je Voštinić.
Milan Filipović iz Komiteta pravnika za ljudska prava je istakao da je u poslednjih šest meseci bio očit čitav niz događaja koji zajedno ukazuju na sistematske i koordinisane napore državnih vlasti da uguše slobodu javnog okupljanja na lokalnom nivou.
"Na prvom mestu govorimo o velikom broju prekršajnih prijava koji je bez presedana u istoriji primene Zakona o javnom okupljanju koji je usvojen 2016. godine", rekao je Filipović i izneo podatak da je od 2016. do 2021. pokrenuto oko 200 prekršajnih prijava, a da je u samo dva dana blokada autoputeva u novembru i decembru 2021. godine pokrenuto 211 postupaka i da je izrečeno 1782 prekršajna naloga.
"Govorimo o govoru mržnje u javnom prostoru od strane najviših državnih zvaničnika, o radu tabloida i TV kanala sa nacionalnom frekvencijom koji su širili govor mržnje i stvarali jedno atmosferu netrpeljivosti i mržnje prema mirnim demonstrantima. Govorim naravno i o napadima maskiranih napadača koji nikada do kraja nisu rasvetljeni. I na kraju o postupanju policije koja se po prvi put javno odrekla svoje obaveze da štiti mirna i javna okupljanja i tu obavezu prebacila na organizatore", objasnio je Filipović.
Govoreći o donošenju zakona o referendumu i o narodnoj inicijativi Bojana Selaković iz Građanskih inicijativa je istakla da su doneti i menjani na brzinu i da je veliki broj građana stekao utisak da su rađeni zbog Rio tinta.
Ona je ukazala i da nije dobro to što su pojedina zakonska rešenja, iako su ih građani i organizacije civilnog sektora tražili, donete pod direktnim uticajem predsednika Srbije.