Američka ambasada na Kosovu saopštila je da žali što sve partije nisu iskoristile pravo da učestvuju na vanrednim lokalnim izborima na severu Kosova koji su održani, kako je ukazala, u skladu sa Ustavom i zakonima.
Ambasador Hil: Dijalogu Beograda i Prištine potreban novi zamah
O izborima i događajima na Kosovu govorio je i ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil, koji se na pitanje novinara da prokomentariše lokalne izbore na severu Kosova pozvao na saopštenje Ambasade SAD na Kosovu koja je dan pred izbore objavila da su vanredni lokalni izbori na severu Kosova održani u skladu sa Ustavom i zakonima, ali i izrazila žaljenje što sve partije nisu iskoristile pravo da učestvuju.
Kako smatra Hil, dijalog Beograda i Prištine treba da dobije novi zamah, a dodao je i da očekuje da će pitanje ZSO biti na dnevnom redu predstojećeg sastanka predstavnika Srbije i Kosova u Briselu.
"Raduje me što planiraju da se sastanu 2. maja. Jasno je da je sada vreme za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom. Nadam se da će uslediti temeljan i održiv napredak u dijalogu", rekao je Hil medijima posle konferencije Američke privredne komore u Srbiji.
Kako je još rekao Hil, pitanje ZSO je na dnevnom redu već deset godina i to mora da bude rešeno i sprovedeno u delo:
“Srpski narod mora da razume da međunarodni ugovori, koje su sklopili ozbiljni ljudi u međunarodnoj zajednici, moraju da budu sprovedeni u delo. Drugi razlog je što srpska zajednica na Kosovu mora da ima bolje razumevanje o tome šta je njihova budućnost, a to će svakako obezbediti Zajednica opština sa srpskom većinom", rekao je Hil u Beogradu.
“Podržavamo raznoliku, inkluzivnu i multietničku demokratiju na Kosovu i izbore koji su njena osnova. Žalimo što sve stranke nisu iskoristile demokratsko pravo da učestvuju na izborima. To obezbeđuje da lideri predstavljaju populacije kojima su na raspolaganju. Glasanje je jedna od naznačajnijih sloboda u demokratskim društvima”, navedeno je u saopštenju američke ambasade u Prištini.
Ukazano je da su Sjedinjene Države svesne napora kosovskih izbornih zvaničnika da, u nastojanju smanjenja mogućih napetosti, učine glasačka mesta dostupnim svim građanima.
“Takođe, pohvaljujemo profesionalizam Policije Kosova, Misije Evropske unije na Kosovu i KFOR-a u obezbeđivanju bezbednog okruženja tokom izbora”, navedeno je u saopštenju.
Ambasada je saopštenju ukazala da će nastaviti saradnju sa svim relevantnim stranama o narednim koracima – istakavši značaj pune primene Ohridskog sporazuma Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.
Stano: Ovi izbori ne nude dugoročno političko rešenje
U prvom komentaru na izbore na severu Kosova portparol EU Peter Stano je istakao da je EU svesna da su izbori održani u skladu sa pravnim okvirom Kosova, da su uloženi napori da se oni održe na nesmetan i uredan način i dodao da EU žali što sve stranke i zajednice nisu iskoristile svoje demokratsko pravo da učestvuju i glasaju na izborima.
Stano je u saopštenju istakao da se zbog veoma niskog odziva kosovskih Srba ovaj proces nije i ne može se smatrati uobičajenim, kao i da učešće u izbornim procesima ima za cilj da obezbedi da se čuju glasovi zajednica koje izabrani lideri predstavljaju.
“Ovi izbori ne nude dugoročno političko rešenje za ove opštine. To se može desiti samo kroz trajni povratak kosovskih Srba u institucije, dok Kosovo treba da omogući taj povratak. Posao na formiranju Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom potrebno je što pre okončati”, poručio je portparol EU i naglasio da je imperativ da se hitno obnovi situacija u kojoj kosovski Srbi aktivno učestvuju u lokalnoj upravi, policiji i pravosuđu na severu Kosova.
Kako je naglasio Stano, sporazum o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije je prava platforma za postizanje ovog cilja:
“U tom cilju postoji hitna potreba za ozbiljnim dijalogom između Vlade Kosova i kosovskih Srba na severu. Do sada je napravljen mali napredak. Stoga nam je potrebno da obe strane odigraju svoju ulogu i ispune svoje obaveze”, navodi se u saopštenju Petera Stan.
Vučić: Težak poraz Kurtija i Kvinte
Lokalni izbori na na severu Kosova doneli su "tektonske promene" i to je ne samo poraz površne i plitke politike Aljbina Kurtija, nego nešto mnogo više od toga, izjavio je u ponedeljak predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Iz EU je poručeno da je potrebno da kosovska vlada i Srbi na Kosovu počnu "ozbiljan dijalog", i da izbori ne nude dugoročno političko rešenje.
KFOR: Izbori prošli bez incidenata, normalizacija odnosa najvažnija za bezbednost
Međunarodna vojna misija koju predvodi NATO na Kosovu – KFOR saopštila je da su izbori u četiri opštine na severu Kosova protekli bez incidenata.
Navedeno je da je komandant KFOR-a u stalnom kontaktu sa svim relevantnim akterima, uključujući EU, UN, OEBS, predstavnike kosovskih institucija i Vojske Srbije.
“Normalizacija odnosa Beograda i Prištine je najvažnija za trajnu bezbednost širom Kosova i za stabilnost u regionu Zapadnog Balkana i u tom cilju od suštinskog je značaja da obe strane izbegnu akcije i retoriku koje vode eskalaciji i počnu da sprovode svoje obaveze u dijalogu uz posredovanje EU, u potpunosti i što je pre moguće”, navodi se u saopštenju Kfora.
Ukazano je da KFOR nastavlja da sprovodi mandat koji su mu poverile Ujedinjene nacije u garantovanju bezbednog i sigurnog okruženja i slobode kretanje za sve koji žive na Kosovu.
Takođe, navedeno je i da KFOR omogućava neophodan bezbednosni okvir kako bi napredovao dijalog Kosova i Srbije, uz posredovanje Evropske unije.
U prvom obraćanju posle lokalnih izbora u četiri opštine na severu Kosova u nedelju, Vučić je rekao da je srpski narod pokazao da traži drugačiji pristup međunarodne zajednice i stvarni dijalog, a ne nametanje rešenja, kao i da je na severu Kosova pokazan miran politički ustanak srpskog naroda, "koji više neće da trpi nametnuta politička rešenja i zulum".
Izbori su debakl Aljbija Kurtija i Kvinte, konstatovao je Vučić i naglasio da predstavnici ambasada zemalja Kvinte u nedelju nisu imali vremena da obiđu biračka mesta u četiri opštine na severu Kosova što, prema njegovom mišljenju, dovoljno govori o svemu.
Prema mišljenju Vučića, rezultat izbora, na koji je na severu Kosova izašlo svega 13 Srba, predstavlja potpuno novu političku realnost i svi će morati da se ponašaju na potpuno drugačiji način.
Vučić smatra da Evropska unija nije ništa razumela od onog što se u nedelju desilo na severu Kosova, "jer nije htela da sasluša Srbe, da shvati da neće moći da rade ono što oni ne žele" i ocenio da EU želi da okupacija Kosova bude što vidljivija, "da sakriju činjenicu da 10 godina nisu čuli glas Srba".
Takođe, predsednik Srbije je poručio da nema vojnog rešenja za Kosovo, jer Srbiji nije potreban sukob sa NATO, za to nije sposobna, ali da će na svaki način štititi poziciju svog naroda na severu Kosova.
Uz ocenu da u EU nisu ni pročitali ni proučili dokumenta Srbije, Vučić je rekao i da će 2. maja verovatno ići na pregovore o Kosovu u Brisel, ali da će odlučiti tek kad sasluša stavove pregovaračkog tima Vlade.
Pavković: Samo je pitanje kako će se ići na nove izbore
Prema mišljenju Miloša Pavkovića iz Centra za evropske politike (CEP) izbori na severu Kosova dodatno komplikuju situaciju, kako navodi, pre svega zbog toga što je ukupna izlaznost bila ispod 3,5 odsto.
To kako ukazuje, znači da lokalna samouprava neće imati legitimitet da upravlja severom Kosova - zbog čega su sada na potezu centralne vlasti.
“Sada je to na institucijama Prištine kako će se dalje razvijati situacija, da li će oni prihvatiti ili ne rezultate tih izbora. Jer činjenica je da nova lokalna samouprava neće imati legitimitet i samo je pitanje metoda kako će se ići na nove izbore. To jest da li će se prihvatiti rezultati ovih ili se neće prihvatiti, ili će se onda raspisati neki novi izbori nakon dogovora u okviru samog dijaloga Beograda i Prištine – to sada već zavisi od aktera u dijalogu. A i od institucija u Prištini”, kaže Pavković u razgovoru za Glas Amerike.
On smatra da je pitanje Zajednice opština sa srpskom većinom u pozadini svega što se događalo na ovim upravo održanim izborima.
“Kao što smo čuli formiranje ZSO će biti tema razgovora u Briselu 2. maja i to je ono gde treba da tražimo ključ za dalje razrešenje ove krize. Činjenica je da sa ovakvom preraspodelom snaga i albanskim gradonačelnicima ZSO nije realna uopšte i prosto tražiće se načini kako da se Srbi vrate u institucije. Da ti procesi teku paralelno – formiranje ZSO u povratak Srba u institucije i pretpostavljam da će to značiti i neke nove lokalne izbore u bliskoj budućnosti", kaže Pavković.
Prema njegovim rečima, prve reakcije iz Brisela, pre svih portparola EU Petera Stana, ali i evropske poslanice Viole fon Kramon, ukazuju na svest o manjkavosti izbornog procesa i nepostojanja legitimeta.
To prosto predstavlja jedan problem koji će morati da se rešava u budućnosti, kaže Pavković.
“Oni su ukazali na probleme, na nedostatak legitimiteta, žale za tim što Srpska lista i što srpski predstavnici nisu učestvovali sem tog jednog kandidata u jednoj opštini koji je osvoji pet glasova. Ali svakako nedostatak legitimiteta je evidentan i to je nešto što je definitivno problem i na čemu će morati da se radi i razgovara u narednom periodu kako bi se on premostio", kaže sagovornik Glasa Amerike.
Sam Vučić je, kako primećuje Pavković bio vrlo oštar prema EU i zapadnim partnerima i optužio je zapadne diplomate da su lažovi i da pokušavaju da prevare Srbiju.
“Ova konferencija za medije predsednika Srbije poslala je jasnu poruku i jasno upirala prstom u Zapad i time smanjila nivo poverenja između Srbije i zapadnih partnera kada je u pitanju rešavanje statusa Kosova”, rekao je Pavković za Glas Amerike i podsetio da je Vučić rekao da još razmišlja da li će ići u Brisel 2. maja ili ne.
Dve ključne stvari o kojima sada treba razgovarati su upravo formiranje ZSO i povratak Srba u institucije, smatra Pavković.
“Ono što je jako bitno, na šta je ukazao i Vučić danas, jeste da dijalog postoji samo kao tehnički kao forma, ali da suštinskog dijaloga nema između Kurtija i Vučića i to je ono što je problem, i to je ono što se ne može rešiti na jednom sastanku. Tako da ne možemo očekivati da 2. maja naprosto bude sve odjednom rešeno, ali mora da se razgovara i mora da se pokaže dobra volje obe strane da se problemi reše", zaključuje Miloš Pavković iz nevladinog Centra za evropske politike.
Prema preliminarnim rezultatima Centralne izborne komisije Kosova, kandidati za gradonačelnike vladajućeg pokreta Samoopredeljenje premijera Aljbina Kurtija osvojili su većinu u Leposaviću i severnoj Mitrovici, dok su u opštinama Zubin Potok i Zvečan pobedili kandidati Demokratske partije Kosova.