Španija je četvrta po veličini ekonomija u evrozoni. Međutim, na dnu je lestvice kada je u pitanju budžet za odbranu, u odnosu na ostale članice NATO-a. Madrid je prošle godine potrošio 21,3 milijarde dolara na odbranu, ili 1,28 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) – uprkos cilju NATO-a da članice izdvajaju najmanje 2 odsto.
Generalni sekretar alijanse Mark Rute posetio je nedavno Španiju i Portugal, odakle je uputio upozorenje.
“Cilj da se za odbranu izdvaja 2 odsto BDP-a, koji je postavljen pre deset godina, neće biti dovoljan za suočavanje sa budućim izazovima. Pretnja iz Rusije možda izgleda daleka, ali uveravam vas da nije", rekao je Rute.
Predsednik vlade Španije Pedro Sančez izjavio je da je njegova zemlja posvećena postizanju cilja od 2 odsto do 2029. godine. On je naglasio da su se troškovi za odbranu povećali za 70 odsto u protekloj deceniji i da je Madrid deseti po redu kada je reč o ukupnom doprinosu NATO-u.
Španska vojska takođe pomaže u obuci ukrajinskih snaga dok se Kijev bori protiv ruske invazije.
Međutim, to verovatno neće zadovoljiti najvećeg finansijera NATO-a, Sjedinjene Države, koje su tokom 2024. godine za odbranu izdvojile 3,38 odsto svog BDP-a.
Predsednik Donald Tramp nedavno je opisao doprinos Španije NATO-u kao “vrlo mali” i zatražio da bude mnogo viši.
“Takođe ću tražiti od svih članica NATO-a da povećaju troškove odbrane na 5 odsto BDP-a, što je trebalo da se dogodi pre mnogo godina", rekao je Tramp.
Tramp se odavno žali da evropski saveznici iskorišćavaju Sjedinjene Države i kaže da bi trebalo da podele teret troškova odbrane. Međutim, cilj od 5 odsto je nerealan za Španiju, kaže analitičar Pere Ortega.
“Dostizanje 5 odsto BDP-a je nemoguće. To bi značilo da bi Španija morala da potroši skoro 65 milijardi evra. To je nemoguće, jer mi nemamo taj ekonomski kapacitet. To bi značilo žrtvovanje u sferi socijalnog osiguranja. A, špansko stanovništvo bi to kaznilo na izborima", smatra Ortega.
Tramp ima neku podršku u Evropi. Litvanija je ovog meseca saopštila da će povećati troškove za odbranu na 5 ili 6 odsto BDP-a do 2026.
“Mi se uklapamo u planove NATO-a za odbranu, koji su od vitalnog značaja za naš region”, izjavila je ministarka odbrane Litvanije, Dovile Šakalene.
Na svom prvom samitu NATO-a 2017, predsednik Tramp kritikovao je saveznike jer ne troše dovoljno na odbranu. Evropski saveznici – posebno Španija – spremni su za nove zahteve na sledećem samitu alijanse koji bi trebalo da se održi u junu u Hagu.