Osam hiljada kilometara daleko od Pekinga, studentkinja turizma Elain Horeau uči mandarinski, na Sejšelima, koji se nalaze na istočnoj obali Afrike.
“Mogu da razgovaram sa klijentima, da komuniciram”, kaže ona.
Horeau pohađa Akademiju za turizam Sejšela i planira da nastavi studije u Kini uz pomoć stipendije kineske vlade.
Mandarinski je postao jedan od jezika koji se uče na Sejšelima. Obrazovanje je deo poteza Kine u Africi, koje je kineski ambasador na Sejšelima opisao kao poboljšanje “ljudskog života i jačanje odnosa među ljudima”.
Jin Žinjing je jedna od četiri nastavnika na Sejšelima koji rade za Konfučije institut koji sponzoriše Kina.
“Učenici osnovne škole misle da je učenje kineskog zabavno, a drugi žele kineske stipendije", kaže ona.
Na univerzitetima širom sveta postoje stotine kineskih Konfučije instituta na kojima se izučavaju mandarinski jezik i kultura. Međutim, neki univerziteti na Zapadu ih zatvaraju.
Američki Kongres je 2018. ograničio federalno finansiranje škola u kojima se nalaze Konfučije instituti, zbog zabrinutosti da bi mogli da šire propagandu kineske kominističke partije. U Sjedinjenim Državama ih je ranije bilo oko 100, a sada su skoro svi zatvoreni.
Mnogi američki zvaničnici smatraju da Konfučije instituti imaju uticaja na rad kineske vlade, kaže analitičar Pol Nantujla:
"Na inicijative koje vlada preduzima da bi oblikovala i uticala na percepciju prema njoj samoj."
Postoji i druga zabrinutost.
"Kritika je da Konfučije instituti guše akademske slobode”, dodaje Nantujla.
Ambasada Kine na Sejšelima nije odgovorila na zahtev Glasa Amerike za komentar. Afričke zemlje su manje zabrinute. Širom kontinenta, trenutno radi oko 60 Konfučije instituta.
"Na afričkom kontinentu postoji potražnja za višim obrazovanjem", kaže Nantujla.
Kina i Sjedinjene Države se takmiče za uticaj na globalnoj sceni uključujući Sejšele, gde Sjedinjene Države takođe ulažu u obrazovanje.
Adham Loufti, otpravnik poslova američke ambasade na Sejšelima ističe da Sjedinjene Države takođe nameravaju da budu partneri sa Sejšelskim univerzitetom:
"Već su neki profesori iz Kolorada radili na nastavnom programu sa univerzitetom. Imamo druge ideje o tome šta da radimo sa robotičkim timovima i drugim inicijativama."
Ali Kina izgleda pristupačnija, objašnjava Frensis Vudkok koji je korisnik kineske stipendije:“Veoma je teško dobiti američku stipendiju”.
Pored učenja mandarinskog jezika i ekonomije, Vudkok kaže da uči i o kineskoj državnoj upravi.
“Postoji deo ideologije o kojoj moramo da učimo. Naravno, kada idete u neku zemlju morate da učite o njenoj kulturi, sistemu vlasti."
Dok je Kina reagovala na mogućnost da u Africi uspostavi Konfučije institute, želja za visokim obrazovanjem i dalje je prisutna.
"A visoko obrazovanje je glavni deo međunarodnog razvoja. Zato to zemlje rade. Ima dovoljno prostora za afričke partnere da povećaju svoj angažman" smatra Nantujla.
On kaže da se Sjedinjene Države i dalje smatraju zemljom gde se može steći dobro obrazovanje, ali - u poređenju sa Kinom - manji broj stipendija otežava studiranje u Americi.