Državni sekretar Sjedinjenih Država Marko Rubio stigao je u utorak u Stejt department po prvi put nakon što je položio zakletvu kao najviši diplomata Sjedinjenih Država, gde je naišao na topao prijem.
Rubio nije gubio vreme i ugostio je odmah svoje kolege iz Australije, Indije i Japana, što je potez za koji analitičari kažu da signalizira da će fokus američke diplomatije biti na Kini.
Obraćajući se stotinama okupljenih na svečanom ulazu u sedište Stejt dipartmenta, Rubio je istakao svoju posvećenost spoljnoj politici usredsređenoj na nacionalne interese SAD.
"Sve što nas čini jačim, sigurnijim ili prosperitetnijim" biće naša misija, rekao je Rubio, dodajući da će SAD nastojati da izbegnu sukobe, a da pritom nikada ne ugroze nacionalnu bezbednost ili žrtvuju osnovne vrednosti.
Rubio je priznao da su promene neizbežne, ali je uverio publiku da će "promena biti, ali promene nisu destruktivne; nije predviđeno da one budu kanzene".
Novi državni sekretar je izrazio zahvalnost zaposlenima u sektoru američkih spoljnih poslova i želju da učini nešto posebno u svojoj novoj ulozi.
"Želim da vam se zahvalim – svima onima koji služe u inostranstvu, nekima na mestima koja su jaka i stabilna, a drugima koja su slabija i opasnija... Želim da se zahvalim i lokalnom osoblju, državljanima tih zemalja koji rade sa nama", rekao je Rubio.
Nakon svog debija u Stejt departmentu, Rubio se u utorak popodne sastao sa ministrima spoljnih poslova Indo-pacifičkog Kvada, uključujući indijskog ministra spoljnih poslova dr Subrahmaniama Jaishankara, ministarku inostranih poslova Australije Peni Vong i japanskog ministra spoljnih poslova Ivaja Takešija.
Ministri spoljnih poslova Japana, Australije i Indije bili su u Vašingtonu kako bi prisustvovali inauguraciji predsednika Donalda Trampa.
Kasnije su Rubio i njegove kolege objavili izjavu.
"Naše četiri nacije ostaju u uverenju da međunarodno pravo, ekonomske prilike, mir, stabilnost i bezbednost u svim domenima, uključujući i pomorski domen, podržavaju razvoj i prosperitet naroda Indo-Pacifika. Takođe se snažno protivimo bilo kakvim jednostranim akcijama koje za cilj imaju da promene status kvo silom ili prinudom", navodi se u saopštenju.
"Posvećeni smo jačanju regionalne pomorske, ekonomske i tehnološke bezbednosti suočeni sa sve većim pretnjama, kao i promovisanju pouzdanih i otpornih lanaca snabdevanja", dodaje se.
Neki analitičari kažu da, iako postoji zabrinutost zbog percipiranog "redukovanja" međunarodnih poslova i "izolacionizma" u američkoj spoljnoj politici pod Trampom, takođe postoji izvesno uverenje da će SAD ostati privržene regionalnim okvirima sa svojim saveznicima i partnerima.
"Mislim da je ovaj sastanak četvorice ministara zemalja Kvada jasan signal da SAD ne napuštaju svoju regionalnu koaliciju saveznika i partnera u suprotstavljanju kineskom usponu", rekao je Glasu Amerike u utorak Jun Sun, direktor programa za Kinu u Stimson centru.
Drugi su primetili da se stavovi Rubija o Kini razlikuju od Trampovih očekivanja. Rekli su da će, kao državni sekretar, Rubio morati da odredi kako da nastupi prema vladi u Pekingu.
"Marko Rubio ima mnogo veću reputaciju suprotstavljanja Kini, nebavljenja Kinom i podržavanja ljudskih prava širom sveta", rekao je za Glas Amerike Vilijam Pomeranc, viši saradnik u Centru Vudro Vilson:
"Mislim da će Kina u suštini pokušati da se ponovo angažuje sa Donaldom Trampom, ali ne i sa Markom Rubiom".
Ranije u utorak, ruski predsednik Vladimir Putin i kineski predsednik Ši Đinping održali su video poziv u kojem su razgovarali o tome kako da ojačaju veze sa Trampom, o izgledima za sporazum o okončanju rata u Ukrajini i podršci Moskve stavu Pekinga o Tajvanu — što predstavlja dalje učvršćivanje strateškog partnerstva između Rusije i Kine koje nastavlja da izaziva zabrinutost na Zapadu.
Ni Rubio, ni njegove kolege iz Kvada nisu odgovorili na uzvikivana pitanja novinara o Kini ili virtuelnom razgovoru između Putina i Šija.
Senat SAD je u ponedeljak jednoglasno potvrdio Rubija za državnog sekretara, čime je on postao prvi član Trampovog kabineta u njegovoj drugoj administraciji.
Tokom saslušanja za potvrdu prošle srede, Rubio je izneo ključne spoljnopolitičke izazove, uključujući pretnje Komunističke partije Kine, zajedno sa masovnom migracijom, fentanilom i nasilnim kriminalcima na zapadnoj hemisferi.
On je takođe upozorio na diktatore u Moskvi, Teheranu i Pjongjangu koji šire nestabilnost, dok se povezuju i finansiraju radikalne terorističke grupe.