Ukrajina je apelovala na međunarodnu zajednicu da osudi smrtonosne raketne udare Rusije na njenu prestonicu i nekoliko drugih gradova i da odbije pokušaj Moskve da pripoji četiri regiona istočne i južne Ukrajine.
"Za ruskom delegacijom ostaje krvav trag kada uđe u Generalnu skupštinu, a sala je ispunjena mirisom tinjajućeg ljudskog mesa", rekao je ukrajinski ambasador u UN Sergij Kislica na specijalnom sastanku Generalne skupštine UN.
Kislica je rekla da su najmanje 84 projektila i dvadesetak dronova lansirano na gradove širom Ukrajine, ostavljajući trag smrti i razaranja.
"Energetski objekti, stambene zgrade, škole i univerziteti, muzeji i raskrsnice u gradskim centrima bili su među metama koje je rusko Ministarstvo odbrane kasnije proglasilo legitimnim", rekao je on. "Ceo svet je još jednom video pravo lice terorističke države koja ubija naš narod".
Vanredna sednica u ponedeljak bila je sazvana da bi se raspravljalo o ruskim takozvanim referendumima i pokušaju aneksije Donjecka i Luganska na istoku Ukrajine, kao i Hersona i Zaporožja na jugu zemlje. Ali to je ostalo u senci vazdušnih udara koji su izvedeni na ukrajinske gradove, uključujući prestonicu Kijev, koji je bio miran od juna.
Od 20 zemalja koje su govorile, sve osim Rusije osudile su najnovije napade, a neke su navele da bi oni mogli dovesti do ratnih zločina.
Izaslanik Moskve rekao je da su udari u ponedeljak bili odgovor na subotnje bombardovanje mosta koji povezuje Krim sa kopnom Rusije.
"Upozorili smo da se ovo neće sprovoditi nekažnjeno", rekao je Vasilij Nebenzia. "Kada radi ove akte sabotaže, kada ubija one koji vam nisu skloni, režim u Kijevu je na istom nivou sa najneverovatnijim terorističkim organizacijama".
Ukrajina je snažno sugerisala da su njeni bezbednosni agenti izveli napad kamionom bombom na most, ali nije javno preuzela odgovornost.
Za "referendume" i "aneksiju" Kremlja, Nebenzija je rekao da "apsolutna većina" u četiri regiona podržava ideju o pridruživanju Rusiji.
"Na istoku i jugu Ukrajine ginu mirni civili, a ljudi u Hersonu i Zaporožju to vrlo dobro znaju. I zato su odlučili da se opredele za budućnost sa Rusijom", rekao je Nebenzja. "Pozivam vas da poštujete njihov izbor".
Debata u Generalnoj skupštini biće ponovo nastavljena u sredu ujutro, a još 45 zemalja zatražilo je reč. Među njima, nekoliko ruskih saveznika, uključujući Belorusiju, Severnu Koreju i Siriju. Od ruskih prijatelja u bloku BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika), samo je Kina najavila da će se obratiti skupštini.
Afričke nacije su primetno odsutne iz debate, a samo Demokratska Republika Kongo do sada planira da uzme reč.
Sjedinjene Države će govoriti na kraju debate. Uoči sastanka u ponedeljak, državni sekretar Entoni Blinken rekao je u saopštenju da nijedna principijelna zemlja ne može ostati ravnodušna pred užasima koje Rusija nanosi Ukrajini.
"Međunarodna zajednica ima odgovornost da jasno stavi do znanja da su postupci predsednika (Vladimira) Putina potpuno neprihvatljivi", rekao je on. "Sada je vreme da se istupi u znak podrške Ukrajini. Nije vreme za uzdržane, umirivanje reči ili dvosmislenost pod tvrdnjama o neutralnosti. U pitanju su suštinski principi Povelje UN".
Debata će kulminirati tako što će od Skupštine od 193 zemlje biti zatraženo da glasa o rezoluciji koju su predložile Ukrajina i Evropska unija kojom se osuđuje i odbija potez Rusije da aneksira ukrajinsku teritoriju.
"Rusija ugrožava globalni mir i bezbednost", rekao je izaslanik EU Silvio Gonzato. "Ako ne osuđujemo akcije Ruske Federacije u Ukrajini danas, onda odobravamo slične napade na sve naše zemlje sutra".
Ruski ambasador je neuspešno pokušao da izvede proceduralne manevre da ono što će biti javno, snimljeno glasanje pretvori u tajno glasanje.