Sjedinjene Države i Rusija saglasili su se u utorak da rade na okončanju rata u Ukrajini i poboljšanju diplomatskih i ekonomskih odnosa, saopštio je američki državni sekretar Marko Rubio nakon razgovora zvaničnika dve zemlje u Saudijskoj Arabiji, koji je označio preokret u američkoj spoljnoj politici pod predsednikom Donaldom Trampom.
Sastanak u Rijadu je trajao četiri i po sata i to je bio prvi put da su američki i ruski zvaničnici direktno razgovarali o načinima da se okonča najsmrtonosniji konflikt u Evropi od Drugog svetskog rata.
Ukrajina je saopštila da neće prihvatiti ni jedan sporazum postignut bez njenog pristanka, prenosi agencija Rojters. Zvaničnici Trampove administracije saopštili su da je dogovoreno da se održi više razgovora sa Rusijom o kraju rata u Ukrajini.
Rubio je u intervjuu za agenciju Asošijeted pres rekao da su dve strane usaglasile tri cilja: da vrate osoblje u ambasade u Vašingtonu i Moskvi, da formiraju timove na visokom nivou za podršku mirovnim pregovorima o Ukrajini i da razmatraju bliže odnose i ekonomsku saradnju. Naglasio je međutim da razgovori - kojima je prisustvovao ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov - predstavljaju tek početak i da preostaje još posla.
U američkoj delegaciji su još bili savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc i specijalni izaslanik Stiv Vitkof, dok je Lavrov sedeo pored savetnika Kremlja za spoljne poslove Jurija Ušakova.
Rubio je na konferenciji za novinare posle razgovora u Rijadu poručio da će biti potrebno da obe strane naprave ustupke da bi se okončao trogodišnji rat u Ukrajini.
"Danas je prvi, ali i važan korak na dugom i teškom putu", naglasio je najviši američki diplomata.
Rubio je rekao da Tramp želi brzo da reaguje da pokuša da okonča rat i da je cilj da se postigne pravičan, trajan i održiv sporazum.
U svetlu zabrinutosti u Ukrajini i među evropskim saveznicima o naporima koje predvodi Amerika, Rubio je naglasio da je cilj da se postigne sporazum koji je "prihvatljiv za sve koji su uključeni, i to očigledno obuhvata Ukrajinu, ali takođe i naše partnere u Evropi i naravno rusku stranu".
Volc je rekao novinarima u Rijadu da kraj rata mora da bude trajan i da će to obuhvatiti pregovore o teritoriji. Rusija kontroliše petinu ukrajinske teritorije.
"Realnost je da će biti razgovora o teritoriji i o bezbednosnim garancijama", rekao je Volc.
Ukrajinski zvaničnici nisu prisustvovali sastanku u Saudijskoj Arabiji, koji je održan u trenutku kada brojnije ruske trupe polako ali postojano napreduju u Ukrajini, u ratu koji je počeo pre gotovo tri godine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak, posle sastanka sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom u Ankari, da razgovori o kraju rata ne mogu da se drže iza ukrajinskih leđa i da je za pravedan mir neophodno da SAD, Ukrajina i Evropa učestvuju u pregovorima o bezbednosnim garancijama za Kijev. Zelenski je takođe odložio posetu Saudijskoj Arabiji planiranu za sredu.
Tramp je u utorak rekao da je "razočaran" što "čuje" da se Kijev žalio što nije učestvovao u razgovorima u Rijadu.
"Veoma sam razočaran, čujem da su uznemireni što nisu imali mesto (za stolom). Imali su mesto tri godine i dugo pre toga", rekao je Tramp novinarima u Mar-a-Lagu na pitanje šta bi rekao Ukrajincima koji smatraju da su "izdani".
"Mislim da imam moć da okončam ovaj rat", dodao je Tramp, nakon što je naglasio da je "mnogo više uveren" u dogovor sa Rusijom nakon razgovora u utorak.
Sastanak u utorak trebalo je da otvori put za održavanje samita između Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina. Posle razgovora, Putinov savetnik Ušakov rekao je za ruski Prvi kanal da još nije određen datum za samit, ali da je malo verovatno da će biti održan naredne nedelje.
Lavrov je novinarima rekao da je, prema njegovom mišljenju, "razgovor bio koristan". Pomenuo je ista tri cilja kao Rubio i dodao da su se Vašington i Moskva saglasili da imenuju izaslanike koji će se redovno konsultovati o Ukrajini.
"Nismo samo slušali, već smo i čuli jedni druge. I imam razloga da verujem da je američka strana počela da bolje razumije našu poziciju koju smo ponovo izneli u detaljima, koristeći specifične primere, na osnovu više govora predsednika Putina", rekao je Lavrov.
Međutim, kako prenosi agencija Rojters, Rusija je pooštrila svoje zahteve i dok su trajali razgovori u Rijadu.
Portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je novinarima u Moskvi da "nije dovoljno" da NATO ne primi Ukrajinu kao članicu, već da alijansa mora da ode korak dalje i odustane od obećanja datog na samitu u Bukureštu 2008. godine da će se Kijev pridružiti u budućnosti.
"U suprotnom, taj problem će nastaviti da truje atmosferu na evropskom kontinentu", rekla je Zaharova.
Zelenski je više puta isticao da je članstvo u NATO-u jedini način da se garantuje ukrajinski suverenitet i nezavisnost.
Evropske zemlje razmatraju mogućnost slanja mirovnih trupa koje bi bile podrška bilo kom mirovnom dogovoru o Ukrajini. Predsednik Donald Tramp rekao je u utorak da se ne bi protivio ako bi Evropljani želeli da pošalju mirovne trupe u Ukrajinu, u slučaju mirovnog dogovora.
Lavrov je u Rijadu rekao da Moskva neće prihvatiti raspoređivanje NATO trupa u Ukrajini, bez obzira na to pod kojom zastavom deluju.
Ubrzani diplomatski napori Amerike da okonča rat u Ukrajini zabrinuli su mnoge u Kijevu i Evropi koji strahuju da bi Vašington i Moskva mogli da postignu sporazum koji neće biti povoljan za njih.
Iz Stejt departmenta je u utorak je saopšteno da je Rubio o sastanku sa Lavrovom razgovarao sa svojim kolegama iz Francuske, Britanije, Italije i Nemačke, kao i sa visokom predstavnicom EU Kajom Kalas.
Portparolka Temi Brus navela je da je dogovoreno da predstavnici Kvinte ostanu u bliskom kontaktu, "dok se radi na postizanju trajnog kraja konflikta u Ukrajini".
Italiijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani rekao je posle razgovora da je Rubio uverio svoje kolege da će Evropska unija biti uključena u razgovore o ratu u Ukrajini.
"Rubio je bio vrlo jasan, Evropa će biti uključena u pregovore iz veoma jasnog razloga: Uveli smo sankcije Rusiji, one su na snazi i ne može biti pregovora ako pitanje sankcija nije na stolu i oko stola onih koji su odlučili i koji ih primenjuju", rekao je Tajani.
Francuska je za ponedeljak bila sazvala vanredan sastanak članica Evropske unije i Velike Britanije o ratu u Ukrajini. Rubio je u utorak naglasio da će Evropa biti deo razgovora. Komentarišući sankcije protiv Rusije, američki državni sekretar je podsetio da su kaznene mere uveli i američki saveznici.
"Evropska unija će morati da bude za stolom u nekom trenutku zato što su i oni uveli sankcije", naglasio je Rubio.
Fancuski predsednik Emanuel Makron rekao je u utorak da je posle sastanka telefonom razgovarao sa Trampom i Zelenskim.
"Želimo snažan i trajan mir u Ukrajini. Da bi se to postiglo, Rusija mora da okonča svoju agresiju i to mora da bude propraćeno snažnim i kredibilnim bezbednosnim garancijama za Ukrajince", napisao je Makron na Eksu i najavio da će na tome raditi "zajedno sa svim Evropljanima, Amerikancima i Ukrajincima".
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Putin više puta izrazio spremnost za mirovne pregovore i naglasio da bi trajno rešenje konflikta u Ukrajini bilo nemoguće bez "sveobuhvatnog razmatranja bezbednosnih pitanja" u Evropi.
Razgovori američke i ruske delegacije u Saudijskoj Arabiji održani su u trenutku kada su odnosi dve zemlje zbog rata u Ukrajini pali na najniži nivo poslednjih više decenija. Obe ambasade su teško pogođene proterivanjem velikog broja diplomata proteklih nekoliko godina, dok je Vašington, uz evropske zemlje, uveo niz sankcija Moskvi.
"Ako se ovaj konflikt okonča na prihvatljiv način, neverovatne prilike koje postoje za partnerstvo sa Rusijom geopolitički, u vezi sa pitanjima od zajedničkog interesa, i ekonomski, biće nadam se dobre za svet i takođe dugoročno poboljšati naše odnose", rekao je Rubio.
Izjave američkog državnog sekretara bile su dodatne dokaz promene američke politike o Rusiji nakon što je bivši američki predsednik Džo Bajden predvodio međunarodne napore da se Moskva izoluje zbog invazije na Ukrajinu, ocenjuje AP.