Linkovi

Hegset poručio da trupe SAD možda neće biti u Evropi zauvijek, koliko ih trenutno ima?


Američki sekretar za odbranu Pit Hegset (Foto: Wojtek RADWANSKI / AFP)
Američki sekretar za odbranu Pit Hegset (Foto: Wojtek RADWANSKI / AFP)

Evropske zemlje moraju sada ulažu u odbranu zato što nije moguće pretpostaviti da će Sjedinjene Države biti trajno prisutne na kontinentu, rekao je u petak američki sekretar za odbranu Pit Hegset tokom posjete Varšavi.

Hegset je ukazao na Poljsku, koja planira da ove godine za odbranu izdvoji 4,7 odsto BDP-a, kao uzornog saveznika i ponovio zahtjev Vašingtona da evropske članice NATO-a preuzmu veći finansijski teret za svoju bezbjednost, prenosi agencija Rojters.

"Ono što će se dogoditi za 5, 10 ili 15 godina sada je dio šireg razgovora koji odražava nivo prijetnji, poziciju Amerike, naše potrebe širom svijeta, ali što je najvažnije, kapacitete evropskih zemalja da preuzmu više obaveza. I zato je naša poruka evropskim saveznicima toliko jasna. Sada je vrijeme da se ulaže, zato što ne možete da pretpostavite da će Amerika zauvijek biti prisutna", poručio je Hegset.

Šef Pentagona je prethodno, na sastanku ministara odbrane NATO-a u Briselu, upozorio Evropu da ne može da tretira Vašington kao "naivčinu" koja je na kraju odgovorna za evropsku odbranu. U petak je naglasio da se Amerika suočava sa mnogim prijetnjama, između ostalog i iz Kine.

Hegset je tokom prvog zvaničnog puta u inostranstvo, od kako je preuzeo položaj sekretara za odbranu 24. januara, izazvao burne reakcije u Evropi nakon što je u srijedu rekao da povratak Ukrajine na granice prije 2014. godine nije realan, i da Trampova administracija ne smatra da je ukrajinsko članstvo u zapadnoj vojnoj alijansi dio rešenja za rat izazvan ruskom invazijom 2022. godine.

Oni koji su kritikovali Hegseta naveli su da njegove izjave praktično znače da se Amerika odriče svog uticaja u pregovovorima sa Rusijom prije nego što su počeli i da je to velika pobjeda za ruskog predsjednika Vladimira Putina, prenosi Rojters.

Hegset je pravdao svoje komentare, navodeći da su predstavljali prepoznavanje realne situacije na ratištu. Takođe nije isključio moguće američke poteze tokom pregovora koji bi se mogli smatrati ustupcima, kao što su pitanja američke vojne pomoći Ukrajini i nivo američkih trupa u Evropi.

Koliko je američkih vojnika raspoređeno u Evropi?

U Evropi se trenutno nalazi oko 100.000 američkih trupa. Više od 65.000 je trajno raspoređeno na kontinentu, dok se ostatak vojnici koji se rotiraju i uglavnom pojačanja, prenosi agencija Frans pres.

Broj trupa na evropskom kontinentu povećao se za gotovo 20.000 posle ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, prema podacima Pentagona.

Oko 10.000 vojnika je trenutno na rotaciji u Poljskoj. Bilo koje američko povlačenje vjerovatno bi se odnosilo na dodatne trupe poslate posle 2022. godine, rekao je jedan diplomata NATO-a.

Trajno raspoređene američke snage ne obuhvataju nacionalnu gardu i civile koji rade za Pentagon.

Vojnici su raspoređeni u nekoliko evropskih zemalja. Ovo su vodeće:

  • Njemačka: 34.894
  • Italija: 12.319
  • Ujedinjeno Kraljevstvo: 10.180
  • Španija: 3.253
  • Turska: 1.683
  • Kosovo: 600 kao dio KFOR-a.

Prema podacima Pentagona, u Evropi je 37 američkih baza, ukljućujući sjedište savezničkih snaga NATO-a u Evropi, poznato kao SHAPE, u Monsu u Belgiji. Ovo su zemlje sa najvećim brojem američkih baza:

  • Njemačka: 13
  • Italija: 7
  • Belgija: 3
  • Turska: 2
  • Holandija: 2
XS
SM
MD
LG