U prašnjavoj kalifornijskoj pustinji, instruktori američke vojske već koriste lekcije naučene iz ruskog rata protiv Ukrajine dok pripremaju vojnike za buduće borbe protiv velikog protivnika kao što su Rusija ili Kina.
Igrači uloga u ovomesečnoj vežbi u Nacionalnom centru za obuku govore ruski. Neprijateljske snage koje kontrolišu izmišljeni grad Ujen koriste stalne objave na društvenim mrežama da iznose lažne optužbe protiv američke brigade koja se sprema za napad.
U narednim nedeljama, planirani scenario obuke za sledeću brigadu koja dolazi će se fokusirati na to kako se boriti protiv neprijatelja koji je spreman da uništi grad raketama kako bi ga osvojio.
Ako slike izgledaju poznate, jesu; slične scene se trenutno mogu videti na televizijama i veb stranicama širom sveta dok ruske snage vrše vazdušne udare na ukrajinske gradove, ubijajući stotine civila. U sklopu informacionog rata na društvenim mrežama mogu se videti strastveni noćni govori ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, kao i napori Rusije da optuži ukrajinske snage za lažiranje masovnih ubistava u gradovima kao što je Buča — masakri za koje Zapad krivi moskovske trupe.
Oprema za komunikaciju
"Mislim da trenutno cela vojska zaista gleda šta se dešava u Ukrajini i pokušava da izvuče pouke", rekla je sekretarka vojske Kristin Vormut. Te lekcije, kako je rekla, kreću se od upoznavanja ruske opreme i logističkih problema do komunikacija i korišćenja interneta.
"Iskustvo Rusije i Ukrajine je veoma moćna ilustracija za našu vojsku koliko će biti važan informacioni domen", rekla je Vormut, koja je provela dva dana u centru za obuku u pustinji Mohave gledajući kako armijska brigada ratuje protiv izmišljenih "denovskih" snaga.
"Razgovarali smo o tome oko pet godina. Ali zaista videti način na koji je Zelenski bio neverovatno moćan... Ovo je svetski rat koji stvarni svet može da vidi i posmatra u realnom vremenu".
U centru, komandant, brigadni general Kurt Tejlor i njegovo osoblje istrgnuli su stranice iz ruskog priručnika kako bi osigurali da su američki vojnici spremni da se bore i pobjeđuju protiv sofisticiranog neprijatelja koji im je skoro ravan.
To je uobičajeno sredstvo. Na primer, njegova baza i Zajednički centar za obuku u Luizijani prešli su na obuku protiv pobunjenika tokom ratova u Iraku i Avganistanu. A vojne službe su fokusirale drugu obuku na to kako se boriti po hladnom vremenu — oponašajući uslove u Rusiji ili Severnoj Koreji. Ali ove najnovije promene su se brzo dogodile u prvim mesecima nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Pod napadom
Oko 4.500 vojnika iz 2. brigade, 1. konjičke divizije, sa sedištem u Fort Hudu u Teksasu, nalazi se u ogromnoj pustinjskoj oblasti za obuku u Fort Irvinu, gde će provesti dve nedelje boreći se sa 11. oklopnim konjičkim pukom NTC-a, koji deluje kao neprijatelj. Vojnici iz puka — poznati kao Blekhors — raspoređeni su u Ujenu i oko njega, što takođe uključuje igrače uloga koji deluju kao lokalni stanovnici.
Dok je sunce izlazilo ranije prošle nedelje, pukovnik vojske Jan Palmer, komandant brigade, stajao je na Kreš hilu, na periferiji grada, pripremajući svoje vojnike da krenu u napad. U daljini se šire redovi tenkova. Jak vetar prethodne noći ometao je njegovo napredovanje, pa napad bio malo zaostaje.
On je rekao da se u vežbi koristi više dronova od strane prijateljskih i neprijateljskih snaga, kako za praćenje tako i za napade. Dakle, njegove snage pokušavaju da koriste kamuflažu i ušuškaju se u teren kako bi ostale van vidokruga.
"Znate da ako možete biti viđeni, možete biti pogođeni, gde god da ste", rekao je on.
Dole u improvizovanom gradu, opozicione snage su uverene da mogu da zadrže Palmerovu brigadu uprkos razlici u veličini. "Denovci" imaju samo oko 1.350 snaga, ali na brigadu se ustremljuju svime što imaju, od ometanja i drugog elektronskog ratovanja do pobunjeničkih napada i propagande.
Uloga društvenih mreža
Igrači imaju svoje telefone spremne za snimanje i brzo postavljanje na društvene mreže.
"Denovske" snage žele da prikažu jedinicu u najgorem mogućem svetlu, rekao je Tejlor, i stalno izvrću narativ na društvenim mrežama kako bi Palmerove trupe shvatile da se "denovci" zapravo bore za istinu.
To je izazov, rekao je, jer "kada imam gomilu žrtava i budem pregažen na svom levom krilu i moji konvoji za snabdevanje nisu tamo gde treba da budu i ne mogu da pronađem buldozere, tad je teško je razmišljati o nečemu što je neko rekao o meni na Tviteru".
Cilj obuke, rekao je Tejlor, je naučiti brigade koje dolaze kako da spoje sve elemente svoje borbene moći u koordinisan napad.
"Svako može da svira instrument, ali radi se o stvaranju muzike — da se sve to spoji na sinhronizovan način. I ono što ste videli danas je da je artiljerija radila artiljerijsku stvar, avijacija je radila stvar avijacije, a momci za manervisanje su obavalji posao manervisanja. Ali deo kašnjenja u njihovom napadu na grad bio je što nisu mogli da sinhronizuju to troje", rekao je on.
Procena neuspeha
Opet, oni mogu da pogledaju u Ukrajinu i vide kako Rusija to nije uspela da uradi u prvim nedeljama rata. Američki lideri su više puta primećivali da u početnom napadu Rusije na Ukrajinu, komandanti dosledno nisu uspevali da obezbede vazdušne napade i podrže svoje kopnene trupe potrebne za kretanje ka ključnim gradovima kao što je Kijev.
Taj neuspeh je doveo do toga da ruske trupe bombarduju gradove sa periferije, pogađaju bolnice, stambene zgrade i druge objekte i ubijaju civile.
Kada sledeća brigada stigne u centar za obuku, Tejlor je rekao da će se suočiti sa neprijateljem koji radiupravo to.
"Bićemo veoma fokusirani na to kako da se borimo protiv protivnika koji je voljan da uništi infrastrukturu jer tako mislimo da će se naši protivnici boriti", rekao je Tejlor. "Moramo biti spremni za gradsku borbu u kojoj imamo protivnika koji neselektivno puca iz artiljerije".
Vormut, sekretarka vojske, rekla je da je trening takođe podvukao druge lekcije koje SAD uzimaju iz rata u Ukrajini.
"Dok gledamo šta se sada dešava sa Rusima, informativno nam je da razmislimo šta je ispravno, sa stanovišta modernizacije“, rekla je ona, napominjući da su neki američki tenkovi veoma teški i da je teren u Evropi blatnjaviji, a ne kao tvrdo zbijeni pesak pustinje.
Vojska, rekla je ona, mora da utvrdi "koji je pravi balans između pokretljivosti tenka, preživljavanja tenka i ubojitosti tenka. Ako želite da ga učinite pokretljivijim, učinite ga lakšim, ali to čini manje izdržljivim. I zato morate da odlučite gde ćete da rizikujete."