Predsjednik Pokreta Evropa sad i mandatar Milojko Spajić rekao je u subotu veče, nakon sjednice Glavnog odbora te stranke, da imaju skupštinsku većinu za formiranje nove vlade, te da “očekuje podršku 44 poslanika koji su ga podržali za mandatar, iako još nema punupotvrdu od svih”.
Spajić je, takođe, kazao da koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG), koju čine Nova i DNP, partije bivšeg Demokratskog fronta, neće biti dio Vlade.
“Oni su odbili pet puta naše ponude. Poslije kada su pristali, više ne vjerujemo u iskrenost njihovih namjera. Mislimo da oni samo lažno prihvataju ponudu da bi opstruirali proces. Prihvatili su ponudu onog trenutka kad smo imali većinu i to je apsolutno jednostavna stvar, mislim da im ne možemo vjerovati u daljem procesu i da zbog toga ne treba ići u koaliciju sa njima”, naveo je Spajić i dodao da je kolicija ZBCG, kao je kazao, “pet puta odbila neku virtuelnu ponudu i odjednom su je nakon pet puta odbijanja prihvatili”.
Prema ranijim najavama PES-a novu Vladu Crne Gore tebalo bi da čine PES, Demokratska Crna Gora, stranke manje brojnih naroda i Socijalistička narodna partija (SNP).
Spajić je, odgovarajući na pitanja novinara da li je dobio podršku svih članova Glavnog odbora za izbor potencijalnih partnera u vladi, rekao da su članovi Glavnog odbora bili većinom za.
"Imali smo dugu i civilizovanu raspravu i odlučili smo ubjedljivom većinom da idemo u ovom pravcu. Mislim da je par ljudi bilo protiv i par uzdržano, to je potpuno normalno i ne želim da ih osuđujem, ili da kažem da su ta mišljenja pogrešna", saopštio je Spajić nakon sjednica GO PES-a koja je trajala šest sati.
On je kazao da očekuje podršku i poslanika Civisa, Alternative i Ujedinjene Crne Gore, koji su bili na listi PES-a.
Spajić je kazao da večeras na sjednici Glavnog odbora nisu razgovarali o resorima u budućoj Vladi.
"Govorili smo o skupštinskoj većini i budućem predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću", naveo je on.
Sjednici GO PES-a nije prisustvovao zamjenik predsjednika te partije i predsjednk Crne Gore Jakov Milatović.
Iz Pokreta Evropa sad (PES) u četvrtak je saopšteno da koalicija ZBCG, koju predvode lideri bivšeg Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, nije prihvatila ponudu PES-a, prema kojoj je, između ostalog, trebalo da im pripadnu tri ministarstva i mjesta potpredsjednika Vlade i Skupštine.
Nakon toga lideri koalicije ZBCG Andrija Mandić i Milan Knežević saopštili su, na konferenciji za novinare, da je tom savezu prihvatljiva javno iznijeta ponuda mandatara Milojka Spajića za učešće u vladi.
Ubrzo nakon toga iz Pokreta Evropa sad je, međutim, poručeno da je koalicija ZBCG prihvatila ponudu koju je više puta odbila, i da “PES neće podleći ničijoj namjeri da opstruira proces formiranja nove Vlade”.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović predložio je 10. avgusta Milojka Spajića za mandatara za sastav 44. Vlade Crne Gore. Milatović je tada rekao da su Spajića, tokom konsultacija, "podržali politički subjekti koji u zbiru imaju 44 poslanička mjesta u Skupštini".
Spajić je nakon parlamentarnih izbora kazao da će ukoliko bude mandatar o formiranju Vlade pregovarati sa svima osim sa DPS-om i GP URA. U Skupštini Crne Gore 27. jula održana je konstitutivna sjednica, čime je i zvanično počeo mandat novog saziva crnogorskog parlamenta. Na konstitutivnoj sjednici Skupštine nije, međutim, izabran predsjednik parlamenta, jer predlog kandidata za tu funkciju nije dostavljen službi Skupštine.
Najviše poslanika u novom sazivu Skupštine Crne Gore ima lista Pokreta Evropa sad (24), dok koalicija Zajedno, okupljena oko Demokratske partije socijalista ima 21 poslanika. Koalicija Za budućnost Crne Gore, koju čine dva od tri konstituenta bivšeg DF-a, predvođena Andrijom Mandićem i Milanom Kneževićem, ima 13 poslanika, lista Hrabro se broji koalicije Demokrata i URA-e Alekse Bečića i Dritana Abazovića ima 11, a Bošnjačka stranka šest poslaničkih mjesta u novom sazivu Skupštine.
U crnogorskom parlamentu po dva predstavnika imaju koalicija Socijalističke narodne partije i Demosa i Albanski forum, a po jednog Hrvatska građanska inicijativa i Albanska alijansa.
Parlamentarne izbore 11. juna obilježila rekordno niska izlaznost 56,4 odsto i zanemarljiv broj nepravilnosti koje nisu mogle uticati na regularnost glasanja.