Linkovi

Studiranje za strance u SAD skupo, ali postoje mogućnosti da bude dostupno


Studenti na kampusu Univerziteta Kalifornija stejt, fotografisani u aprilu 2019. godine. (Foto: AP/Damian Dovarganes)
Studenti na kampusu Univerziteta Kalifornija stejt, fotografisani u aprilu 2019. godine. (Foto: AP/Damian Dovarganes)

Studiranje na američkim univerzitetima može da bude veoma skupo, što nerijetko odvraća međunarodne studente od školovanja u Sjedinjenim Državama. Međutim, postoje i načini za uštedu.

Evelin Levinson vodi odjel za upis međunarodnih studenata na Američkom univerzitetu u Vašingtonu. Ona kaže da su jedna od opcija stipendije, iako nije lako doći do njih.

Kod davanja nekih stipendija se uzimaju u obzir samo akademska dostignuća. Nekad se razmatraju karakter, liderstvo i ranije ocene. Postoje i školarine koje se finansiraju iz zadužbina, ili one namenjene određenoj vrsti studija ili studentima određenog etničkog porekla", navodi Levinson. "Moja prva preporuka za studente bi bila da razumiju kriterije za stipendije prije nego što apliciraju za njih.”

Ruskinja Ekaterina Simonova dobila je gotovo punu stipendiju za Američki univerzitet:

Te stipendije su rijetke ali postoje. Tako da je moj savjet međunarodnim studentima da naprave detaljno istraživanje kako bi pronašli stipendije koje im savršeno odgovaraju.”

Jasmin Sajar iz Turske je takođe dobila školarinu za isti univerzitet:

“Definitivno bih rekla – obavite detaljno istraživanje prije nego dođete ovdje jer je riječ o skupom procesu.”

Levinson kaže da na cijenu može uticati i lokacija škole.

Ako je univerzitet manji, u ruralnom, centralnom dijelu Sjedinjenih Država, cijena života bi mogla da bude možda i 30 posto niža nego na jednoj od obala. Tako da, kada student razmatra finansije, nije riječ samo o školarini. U obzir se mora uzeti stanovanje u domovima, hrana, osiguranje, knjige, koliko košta život na tom mjestu”, objašnjava Levinson.

Ona dodaje da smanjenju troškova može doprinijeti i kada se ne upisuje odmah četverogodišnji studij:

Počnite u Sjedinjenim Državama na jeftinijoj instituciji. To bi mogla da bude neka odlična viša škola, dvogodišnji koledž, a onda da razmišljate da se prebacite na svoj idealni univerzitet na kojem želite diplomirati.

To je ono što radi Aršia Hazravi Ismaeli iz Irana. On pohađa Montgomeri koledž u Rokvilu u državi Merilend, blizu Vašingtona.

Kada sam aplicirao želio sam da steknem zvanje stručnog saradnika, a zatim se prebacim na četverogodišnje studije i dobijem tu diplomu”, kaže Hazravi Ismaeli.

Ernest Kartledž nadgleda upis međunarodnih studenata na Koledžu Montgomeri:

Cijena za studente izvan naše države je 380 dolara po predmetu. Na četvorogodišnjim studijama, vjerovatno je riječ o tri puta većem iznosu. Tako da, međunarodni student koji dođe i završi prve dvije godine, a onda se prebaci, zapravo uštedi veliki novčani iznos.”

Ostali savjeti za uštedu novca uključuju pohađanje određenih kurseva i polaganje ispita u vlastitoj zemlji prije dolaska u Sjedinjene Države, kao i uzimanje u obzir državnih umjesto privatnih univerziteta.

XS
SM
MD
LG