Linkovi

SAD ispraznile pritvorni centar za migrante u zalivu Gvantanamo


ARHIVA - Šatori za pritvorene migrante u američkoj pomorskoj stanici u zalivu Gvantanamo na Kubi, 21. februara 2025. (Foto: U.S. Navy via Reuters)
ARHIVA - Šatori za pritvorene migrante u američkoj pomorskoj stanici u zalivu Gvantanamo na Kubi, 21. februara 2025. (Foto: U.S. Navy via Reuters)

SAD su ispraznile pritvorni centar u mornaričkoj bazi u zalivu Gvantanamo na Kubi gde su držani ilegalni migranti, i poslednju grupu migranata poslale nazad na američku teritoriju gde čekaju deportaciju.

Dvoje zvaničnika Pentagona izjavilo je za Glas Amerike da je 40 zatvorenika, među kojima je 23 "ilegalnih imigranata koji predstavljaju veliku pretnju", a koji su držani u pritvornom centru u Gvantanamu, prebačeno u Luizijanu u utorak.

Zvaničnici, koji su govorili o operaciji pod uslovom da ostanu anonimni, kažu da su migranti prebačeni civilnim avionom na nalog zvaničnika američke Imigracione i carinske službe (ICE).

Ni ICE niti agencija u čijem okviru fukcioniše - Sekretarijat za unutrašnju bezbednost (DHS)- nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Prošle nedelje, na pitanje da pruži nove informacije o migrantima koji se drže u Gvantanamo, portparol Imigracione i carinske službe je odbio da komentariše, "zbog sudskih procesa koji su u toku".

ICE i Sekretarijat za unutrašnju bezbednost, koji predvode akcije deportacije u skladu sa politikom predssednika Donalda Trampa, više puta su odbili da odgovore na pitanja o identitetu pritvorenih migranata, njihovim zemljama porekla ili krivičnim delima za koja su optuženi.

Sekretarka za unutrašnju bezbednost Kristi Noem rekla je na društvenim mrežama da su mnogi od "ilegalnih imigranata koji predstavljaju veliku pretnju", i koji su poslati u Gvantanamo, članovi venecuelanske ulične bande Tren de Aragua, i da su priznali ili su optuženi za ubistvo, pokušaj ubistva, krijumčarenje oružja i prestupe u vezi sa narkoticima.

Trampova administracija je krajem januara saopštila planove da koristi mornaričku bazu u zalivu Gvantanamo da bi držala migrante koji čekaju deportaciju.

U to vreme, Noem je rekla novinarima da će se pritvorni centar koristiti za smešaj "najgorih od najgorih".

Pripadnici američke mornarice podižu šatore u pomorskoj stanici u zalivu Gvantanamo. (Foto: REUTERS/Navy/Mass Communication Specialist 2nd Class Raphael Dorne)
Pripadnici američke mornarice podižu šatore u pomorskoj stanici u zalivu Gvantanamo. (Foto: REUTERS/Navy/Mass Communication Specialist 2nd Class Raphael Dorne)

Sekretar za odbranu Pit Hegset je krajem januara nazvao pritvorni centar u zalivu Gvantanamo "savršenim mestom" da se drže kriminalci koji treba da budu deportovani, ali je takođe rekao da će se centar za operacije za migrante u bazi, koji je sagrađen 1990-ih, takođe otvoriti za nenasilne migrante koji treba da budu deportovani.

Prvi pritvorenici počeli su da pristižu u zaliv Gvantanamo u februaru, američkim vojnim teretnim avionima, i proveli bi tu nekoliko dana ili nedelja pre nego što su deportovani.

Uu to vreme, u bazi je bilo skoro 200 pritvorenika, u njenom zatvoru i prostorijama za migrante.

Prošlog meseca, ICE je u jednom trenutku deportovao 177 pritvorenika iz zaliva Gvantanamo u Honduras, odakle je trebalo da budu prebačeni u Venecuelu.

Grupe za prava imigranata, među kojima je Američka unija za građanske slobode, podnele su brojne tužbe protiv američke vlade zbog načina upotrebe baze u zalivu Gvantanamo.

Jedna tužba, koja je podneta ranije ovog meseca, nastoji da spreči američke zvaničnike da prebacuju migrante u bazu, navodeći da se time krši američki zakon.

U ranijoj tužbi, podnetoj u februaru, navodi se da je američka vlada sprečila članove porodica i advokate da kontaktiraju pritvorene migrante.

Sekretarijat za unutrašnju bezbednost je odbacio navode iz tužbi.

Američka unija za građanske slobode je izgleda mnogo više zainteresovana za promovisanje otvorenih granica i remećenje misija javne bezbednosti nego za zaštitu građanskih sloboda Amerikanaca - trebalo bi da razmisle o promeni imena", rekao je portparol DHS u izjavi za Glas Amerike ranije ovog meseca. "U međuvremenu, nastavićemo da sarađujemo sa Sekretarijatom za pravosuđe da odbacimo te neosnovane optužbe."


XS
SM
MD
LG