Linkovi

Više od 170 imigranata u Gvantanamu


Fotografija američke mornarice pokazuje šatore u bazi Gvantanamo, koji su postavljeni kao dio američke misije o proširenju tamošnjih kapaciteta za prihvat ilegalnih imigranata, 8. februara 2025. (Foto: AFP/US Navy)
Fotografija američke mornarice pokazuje šatore u bazi Gvantanamo, koji su postavljeni kao dio američke misije o proširenju tamošnjih kapaciteta za prihvat ilegalnih imigranata, 8. februara 2025. (Foto: AFP/US Navy)

Sjedinjene Države su više nego udvostručile broj pritvorenika - kako onih za koje se smatra da predstavljaju "veliku prijetnju", tako i onih koji su predviđeni za deportaciju - u američkoj pomorskoj bazi u zalivu Gvantanamo na Kubi.

Od utorka je u pritvoru bilo više od 120, kako ih američka administracija naziva, "kriminalnih stranaca", naveo je zvaničnik američke odbrane.

Otprilike 50 drugih osoba nalazi se u objektu za migrante u bazi, koji je pripremljen za držanje nenasilnih pojedinaca.

Drugi zvaničnik američke odbrane rekao je za Glas Amerike da je do ponedjeljka američka vojska u Gvantanamo poslala ukupno 13 letova ilegalnih imigranata, teretnim vojnim avionima C-17 i C-130.

Do sada nijedan od pritvorenika koji su dovedeni u objekte u Gvantanamu nije deportovan u druge zemlje.

Obojica zvaničnika razgovarali su sa Glasom Amerike pod uslovom anonimnosti kako bi mogli da govore o detaljima vojne operacije deportovanja.

Glas Amerike je na temu sve većeg broja pritvorenika takođe kontaktirao Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost, koji predvodi aktivnosti deportacija iz SAD, kao i Imigracione i carinske službe.

Prošlog četvrtka, komandant Južne komande SAD, koja nadgleda operacije u pomorskoj bazi u zalivu Gvantanamo, rekao je članovima Kongresa da se u zatvorskom objektu baze nalazi oko 68 zatvorenika.

Admiral Alvin Holsi je tokom pretresa u Kongresu rekao da migrantski objekat baze ima kapacitet da primi oko 2.500 nenasilnih zatvorenika. U toku su aktivnosti da se omogući smještaj za čak 30.000 nenasilnih migranata predviđenih za deportaciju.

Holsi je naveo da je prerano odrediti koliko će koštati smještaj sve većeg broja pojedinaca.

"Radimo sa Sekretarijatom za unutrašnju bezbjednost na razumijevanju kretanja migranata", rekao je on tokom pretresa prošlog četvrtaka pred Odborom za oružane snage Senata. "Nećemo ići na 30.000 osim ako ne znamo da će doći do priliva migranata. Dakle, čekamo u ovom trenutku."

Detalji o rastućoj populaciji pritvorenika u američkoj pomorskoj bazi na Kubi dolaze samo dan nakon što je Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost objavio ono što je opisao kao višemilionsku reklamnu kampanju koja upozorava migrante da ne ulaze ilegalno u SAD.

"Ako razmatrate ilegalni ulazak u Ameriku, nemojte ni pomišljati na to", rekla je sekretarka za unutrašnju bezbjednost Kristi Noem u videu namijenjenom međunarodnoj publici.

"Ako dođete u našu zemlju i prekršite naše zakone, mi ćemo vas loviti", dodala je. "Kriminalci nisu dobrodošli u Sjedinjene Države."

Noem, koja je prošlog petka posjetila Gvantanamo i nadgledala prebacivanje trećeg leta sa zatvorenicima, više puta je opisala te muškarce kao "ubice i opake članove bandi" iz Venecuele, te kao "najgore od najgorih".

U jednoj objavi na društvenim mrežama, Noem je navela da je najmanje jedan od migranata poslanih u zaliv Gvantanamo priznao ubistvo, dok su ostali traženi zbog pokušaja ubistva, napada, trgovine oružjem i lažnog predstavljanja.

Jedan zvaničnik, koji je govorio za Glas Amerike pod uslovom anonimnosti, rekao je da su svim pojedincima zatvorenim u Gvantanamu izdate konačne naredbe za deportaciju. Ipak, Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost još nije dostavio dokumentaciju o optužnici ili druge detalje u vezi sa zločinima za koje se pritvorenici terete da su počinili.

Negodovanje organizacija za ljudska prava

Prošle srijede, Američka unija za građanske slobode (ACLU), zajedno sa još nekoliko grupa koje se zalažu za imigraciona prava, podnijela je tužbu protiv Sekretarijata, navodeći da je pritvorenicima koji se nalaze u zatvoru Gvantanamo nepropisno odbijen pristup advokatima.

Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost je odbacio navode iz tužbe.

"Postoji sistem za korištenje telefona da se dođe do advokata", naveo je visoki zvaničnik Sekretarijata u pisanoj izjavi za Glas Amerike.

"Ako AMERIČKA Unija za građanske slobode više brine o izuzetno opasnim kriminalnim imigrantima, uključujući ubice i članove opakih bandi, nego o američkim građanima - trebali bi promijeniti ime", dodao je zvaničnik, odgovarajući na tužbu uz uslov anonimnosti.

Organizacije za zaštitu ljudskih prava kažu da je zatvaranje migranata, dok se ne deportuju, u skladu sa američkim zakonima. Ali, ako njihova matična država ne želi da ih prihvati nazad – nelegalno ih je zauvek zadržavati u zatvoru. U Gvantanamu, dodaju, zatvorenici nemaju nikakve uslove.

“Suštinski, to je crna rupa. Ljudi koje tamo šaljete ne mogu da zovu advokate, nemaju kontakt sa svojim porodicama. Kompletno su izolovani. I meni se čini, iz onoga što je predsednik rekao, da postoji namera da se tamo drže neograničeno”, rekao je Bil Frelik iz Hjuman rajts voča za Glas Amerike.

U SAD, ilegalni imigranti se šalju u pritvorske centre ili zatvore.

Organizacija Međunarodni projekat za pomoć izbeglicama podseća da su američki agenti i ranije hvatali ilegalne imigrante na moru i slali ih u Gvantanamo.

Za vreme Regana i Klintona to su bile desetie hiljada migranata, a za vreme Bajdena zabeleženo je manje od sto slučajeva. U ovoj organizaciji kažu da je ovo što Tramp namerava da radi – drugačije.

“Do sada se nije dešavalo da se ilegalni imigranti, koji su već u SAD, hapse i šalju u Gvantanamo u sklopu akcije masovne deportacije. To se nikada ranije nije radilo”, rekla je Hana Flam iz Međunarodnog projekta za pomoć izbeglicama.

XS
SM
MD
LG