Linkovi

Studija: Jednostavne mere mogu sprečiti milion smrti beba godišnje


Arhiva - Medicinska radnica zbrinjava novorođenu bebu u bolnici u Lijanjungangu, u kineskoj istočno pokrajini Džejđang, 8. marta 2023.
Arhiva - Medicinska radnica zbrinjava novorođenu bebu u bolnici u Lijanjungangu, u kineskoj istočno pokrajini Džejđang, 8. marta 2023.

Pružanje jednostavnih i jeftinih mera zdravstvene zaštite trudnicama — kao što je nuđenje aspirina — moglo bi da spreči da više od milion beba budu mrtvorođene ili da umru kao novorođenčad u zemljama u razvoju svake godine, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u utorak.

Međunarodni tim istraživača je takođe procenio da se jedna četvrtina beba u svetu rađa ili prevremeno, ili da nema dovoljno telesne težine, dodajući da se u ovoj oblasti gotovo ne napreduje.

Istraživači su pozvali vlade i organizacije da pojačaju brigu o ženama i bebama tokom trudnoće i porođaja u 81 zemlji sa niskim i srednjim prihodima.

Osam potvrđenih i lako izvodljivih mera moglo bi da spreči da više od 565.000 beba bude rođeno mrtvo u ovim zemljama, navodi se u nizu radova objavljenih u naučnom časopisu Lanset.

Mere uključuju obezbeđivanje mikronutrijenata, proteina i energetskih suplemenata, niskih doza aspirina, hormona progesterona, edukaciju o štetnosti pušenja i lečenju malarije, sifilisa i bakterija u urinu.

Ukoliko bi steroidi bili dostupni trudnicama i lekari ne bi odmah stezali pupčanu vrpcu, smrt više od 475.000 novorođenih beba bi takođe mogla da bude sprečena, pokazalo je istraživanje.

Sprovođenje ovih promena koštalo bi 1,1 milijardu dolara, naveli su istraživači.

Ovo je "delić onoga što dobijaju drugi zdravstveni programi", rekao je Per Ašorn, vodeći autor studije i profesor na finskom Univerzitetu Tampere.

"Šokantno" mnogo prerano rođenih i premalih beba

Još jedna autorka studije, Džoj Loun iz Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, rekla je za AFP da su istraživači koristili novu definiciju za bebe rođene prerano ili s malom telesnom masom.

Ona je navela da je tradicionalni način utvrđivanja da beba ima malu kilažu na porođaju — ako je rođena sa manje od 2,5 kilograma — "malo nasumice odabrao" finski lekar 1919.

Ova "veoma gruba mera" ostala je merilo više od jednog veka, uprkos brojnim dokazima da "bebe nisu sve iste", rekla je Loun.

Istraživači su analizirali bazu podataka koja je uključivala 160 miliona živorođenih od 2000. do 2020. kako bi utvrdili koliko često se bebe rađaju "prerano i premale", dodala je ona:

"Prilično šokantno, otkrili smo da je to mnogo češća pojava kada počnete da razmišljate o tome na nijansiraniji način".

Istraživači su procenili da je 35,3 miliona — ili jedna od četiri — beba rođenih širom sveta 2020. godine bilo prevremeno rođeno ili su bile premale, klasifikujući ih pod novim terminom "mala ranjiva novorođenčad".

Dok je većina beba rođena u južnoj Aziji i podsaharskoj Africi, Loun je naglasila da su sve zemlje pogođene.

Jedan od razloga zašto je napredak usporen je taj što su ovi problemi obično "nešto što se dešava porodicama i ženama sa manje glasa", rekla je Loun.

Na primer, trudne Afroamerikanke u Sjedinjenim Državama dobijale su niži nivo nege od drugih grupa, dodala je ona.

XS
SM
MD
LG